Доступність посилання

ТОП новини

Кримський економічний парадокс: зарплати зростають, прибутки зменшуються


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

За серпень 2017 року середня зарплата в анексованому Криму зросла на 2%, стверджують фахівці Фінансового університету при уряді Росії. У «Кримстаті» також рапортують про покращення добробуту кримчан: нібито середня зарплата на півострові в червні склала 30 577 рублів, що майже на 20% більше, ніж у травні. Найбільш високооплачуваними виявилися фахівці фінансової та страхової сфер, а також сфери освіти. Незважаючи на це, той же Фінансовий університет при уряді Росії прогнозує зниження споживчої активності й реальних прибутків жителів Криму.

​Російський експерт ринку продовольчих товарів Андрій Александров цілком згоден з офіційними статистичними викладками щодо Криму, але з важливими застереженнями.

‒ Як зазвичай буває в таких випадках, у статистиці врахували зарплати підприємств, які працюють прозоро, на кшталт банків, і прибутки в «сірій сфері», де за паперами одне, а за фактом інше. Я говорю зараз тільки про реальний сектор економіки, не про чиновників і силовиків. Взагалі, 25-30 тисяч рублів ‒ це нижній поріг зарплати для кваліфікованого найманого працівника в Криму. Це при тому, що 20-25 тисяч доведеться віддати за орендовану квартиру на півострові ‒ не дивно, що туди не їдуть хороші фахівці з Росії. Що ж до прогнозів про зниження споживчої активності при сьогоднішньому статистичному зростанні зарплат ‒ це не дивно, якщо знати, що в 2018 році Москва планує серйозно скоротити дотації для Криму. Значить, бюджетники отримають менше грошей і менше куплять у магазинах.

20-25 тисяч доведеться віддати за орендовану квартиру на півострові
Андрій Александров

Кореспондент «Нової газети» в Криму Іван Жилін називає статистику щодо середніх зарплат на півострові фікцією.

‒ Я не знаю жодної людини в Криму, яка б отримувала зарплату більше ніж 30 тисяч рублів, не рахуючи чиновників або великих підприємців. Вчителі, лікарі, продавці отримують близько 15-20 тисяч. Нещодавно в Республіканській клінічній лікарні імені Семашка був скандал: за офіційною інформацією, там платили в середньому 30 тисяч рублів на місяць, а насправді виявилося, що тільки 17 тисяч. Точно так же в усьому Криму. Ці гроші нікуди не діваються ‒ справа у формулі розрахунків. У Росії з 2013 року стали використовувати іншу методику, за допомогою якої важко відстежити реальний середній прибуток працівників. Фактично в Криму стабільно низькі зарплати й стабільно високі ціни, але люди якось пристосувалися.

У Росії статистику поставили на службу пропаганді
Тарас Загородній

Керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній робить висновок, що російська статистика покликана бути не підмогою для економістів, а розрадою для широких мас.

Тарас Загородній
Тарас Загородній

‒ У Росії статистику теж поставили на службу пропаганді, як в Радянському Союзі: не було дефіциту, полиці магазинів ломилися від різних товарів і так далі. У Росії зараз реально є невелике зростання ВВП, яке й тягне вгору зарплати на кілька відсотків, але про різке покращення показників годі й казати. Росії потрібні рішучі економічні реформи, але влада не готова на них йти. Наприклад, скорочувати гігантські витрати на оборону заважає неоімперська політика. Тому залишається тільки рапортувати про успіхи, які ніяк не впливають на ситуацію в корені.

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG