Доступність посилання

ТОП новини

Міст у обмін на екологію. Хто вбиває Чорне море?


Вид на залізничну арку Керченського мосту, що будується. 28 серпня 2017 року. Ілюстративне фото
Вид на залізничну арку Керченського мосту, що будується. 28 серпня 2017 року. Ілюстративне фото

Керченський міст отримав залізничну арку. 27 серпня конструкцію вагою 6 тисяч тонн спустили на воду в порту й відбуксирували до опор мосту. Для здійснення цієї маніпуляції в Керченській протоці на 72 години перекрили судноплавство. Другий арковий проліт мають встановити восени, але точна дата поки невідома. Офіційний Київ оголосив, що тимчасова заборона на судноплавство в Керченській протоці порушує Конвенцію ООН з морського права. Претензії до Росії українські дипломати надішлють до Міжнародної морської організації. Окрім того, екологи зазначають, що процеси, пов'язані з будівництвом мосту, можуть завдати серйозної шкоди екології Криму та Чорного моря в цілому.

Завідувач відділу планктону Інституту біології південних морів Олександр Болтачов пояснює, як саме шкодить екології видобуток піску для будівельних потреб.

Одна з найсерйозніших проблем Чорного моря ‒ скидання побутових відходів і неочищених каналізаційних стоків. Інша проблема ‒ це інтенсивний видобуток піску
Олександр Болтачов

‒ Одна з найсерйозніших проблем Чорного моря ‒ скидання побутових відходів і неочищених каналізаційних стоків. Потрібно терміново ухвалити державну програму з реконструкції очисних споруд у всьому Криму. Інша проблема ‒ це інтенсивний видобуток піску, зокрема, в Донузлаві та в Каркінітській затоці. У цих місцях знищуються донні біоценози, а при промиванні піску дрібні частки розносяться в радіусі до 200 кілометрів і вбивають ікру чорноморських риб, потрапляють у дихальні апарати планктонних організмів ‒ словом, дуже шкодять всьому живому. До того ж, 80% євпаторійських пляжів, які славилися своїм золотим піском, зараз вкриті камінням і глиною. Безконтрольний видобуток також викликає зсуви.

На мосту через Керченську протоку встановили залізничну арку
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00
Завантажити на комп'ютер

За словами Олександра Болтачова, російська влада Криму практично не радиться з місцевими вченими щодо важливих екологічних питань.

‒ У результаті бездумного видобутку піску сталося обвалення Бакальської коси ‒ вона перетворилася на острів. Вода через ополонку тепер підтоплює села, колодязі стали солоними, починає змінюватися вся екосистема. Якщо не консультуватися з дійсно розумними фахівцями, то таких прецедентів буде все більше і більше.

Спеціаліст проекту ЄС ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря» (EMBLAS-II) Олена Марушевська зазначає, що стан чорноморської екології стрімко погіршується.

Якщо забруднення триватиме тими ж темпами, то до 2050 року, за розрахунками фахівців ООН, пластикового сміття в Чорному морі стане більше, ніж морських мешканців
Олена Марушевська

‒ У результаті торішньої міжнародної експедиції Чорним морем ми виявили у воді 145 токсичних речовин. Багато з них нові й раніше не зустрічалися. У зразках виявлено високу концентрацію парацетамолу, залишки крему від засмаги ‒ все це вперше знайдено у відкритому морі, навіть не біля берега. Там же з'являються ущільнення сміття, які загрожують перерости в цілі сміттєві острови, як у Тихому океані. Основним джерелом забруднення треба вважати річки, в які скидають багато відходів, і прибережні міста. Якщо забруднення триватиме тими ж темпами, то до 2050 року, за розрахунками фахівців ООН, пластикового сміття в Чорному морі стане більше, ніж морських мешканців.

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG