З початку року в анексованому Криму відпочили близько трьох мільйонів туристів ‒ таку інформацію наводять в Міністерстві курортів і туризму півострова. Санаторії та готелі в липні були завантажені на 65%, причому більшість туристів воліють відпочивати на південному березі півострова, підкреслили у відомстві. В Асоціації туроператорів Росії запевняють, що Крим увійшов до топ-п'ять туристичних напрямків серед росіян. Окрім того 1 серпня Керченська переправа зустріла тримільйонного пасажира, стверджує гендиректор російської компанії «Морська дирекція» Сергій Якушев.
Генеральний директор російського туроператора «Дельфін» Сергій Ромашкін переконаний, що курортний сезон 2017 року в Криму відбувся, причому навіть не за рахунок бюджетників з путівками.
‒ У будь-якому випадку, на першому місці у росіян залишається Краснодарський край, причому співвідношення до кількості туристів у Криму десь три до одного. Якщо там минулого року відпочили 15 мільйонів людей, то на півострові ‒ приблизно 5 мільйонів. Можна констатувати, що курортний сезон у Криму відбувся, але чи повернуться туристи наступного року ‒ питання. Зазвичай статистика показує, що на те саме місце повертаються не більше 10% відпочивальників ‒ тому що людям хочеться різноманітності. Причому в середньому 60% туристів бронюють все самостійно, тобто не купують готові тури й путівки.
Російський підприємець Олександр Лебедєв 9 серпня поскаржився на багаторазово збільшену вартість земельної оренди в Криму: «Міськрада Алушти підняла ставки оренди для готелів у місті в 14 разів. Виходить, що вони для мого спа-готелю ставку підняли більше, ніж мій виторг річний. У мене прибуток підприємства до кінця вересня буде 30 мільйонів рублів, а я маю 46 мільйонів наприкінці року заплатити. Це можна порівняти з планом рейдерського захоплення».
Український експерт з міжнародних відносин Максим Ялі зазначає, що такі новини б'ють, в першу чергу, по туристичній сфері.
Підвищення ставок оренди землі в 14 разів звучить абсолютно дико. Багато фірм будуть змушені закриватися й продавати свої площіМаксим Ялі
‒ Ресурсна база скорочується, тому російській владі Криму доводиться шукати різні способи поповнити свої кишені. Підвищення ставок оренди землі в 14 разів звучить абсолютно дико, навіть якщо вони перерахували їх вперше після анексії. Багато фірм, особливо невеликих, будуть змушені закриватися й продавати свої площі ‒ при тому, що навіть дуже багатий підприємець Олександр Лебедєв скаржиться на дорожнечу. Складно говорити про розвиток туризму в таких умовах.
Головний редактор українського порталу «Новини турбізнесу» Тетяна Козлова робить висновок, що заробляти на туристах в анексованому Криму неможливо навіть влітку.
Власники турбізнесу підбадьорюють один одного: «Ще приїдуть туристи, просто погода погана, море холодне»Тетяна Козлова
‒ Перевірити російські відомості щодо кількості відпочивальників у Криму не можна ‒ це 2,5 мільйона чи 3 мільйони? Мабуть, вони вважають туристами всіх, хто в'їжджає. Очевидно, доокупаційних показників Крим не досягне, оскільки 4 мільйони українців туди вже точно не приїдуть ‒ тому російській владі залишається лише брехати. Тим часом, власникам турбізнесу, з якими я зберігаю зв'язок, доводиться підбадьорювати один одного: «Ще приїдуть туристи, просто погода погана, море холодне». Однак зараз до них приходить усвідомлення, що тримати готелі в Криму просто невигідно, особливо з новими ставками оренди. Якщо раніше вони за землю платили десятки тисяч рублів ‒ то тепер це сотні тисяч і мільйони. На тлі реального скорочення турпотоку заробляти на готелях стає неможливо.
(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)