Доступність посилання

ТОП новини

Забороною по анонімності: чи зможуть кримчани обходити блокування в Мережі?


Карикатура Сергія Йолкіна
Карикатура Сергія Йолкіна

У Росії заборонили анонімайзери і VPN-сервіси, які дозволяють отримати доступ до заблокованих сайтів. Закон, підписаний президентом Росії Володимиром Путіним, набуде чинності 1 листопада цього року. Виявлятимуть порушників ФСБ і МВС. Раніше депутат Держдуми Росії від анексованого Севастополя Дмитро Бєлик пропонував зробити виняток для Криму. Він зазначив, що без VPN-сервісів та анонімайзерів кримчани не зможуть користуватися сайтами й додатками, які потрапили під західні санкції. Політик також висловив ідею про створення реєстру дозволених засобів для обходу блокування.

Український експерт у сфері інформаційної безпеки Володимир Таратушка не бачить сенсу в будь-яких законах, що забороняють анонімність в Інтернеті.

Сервісів VPN в Інтернеті дуже багато, нові створюються кожного дня. Заборонити їх усі неможливо ‒ список буде нескінченним
Володимир Таратушка

‒ Провайдеру досить легко побачити, що людина користується проксуючим засобом: всі запити від неї йтимуть на певну IP-адресу. Відповідно, заблокувати цю адресу теж можна. Однак сервісів VPN в Інтернеті дуже багато, нові створюються кожного дня. Заборонити їх усі неможливо ‒ список буде нескінченним. Користувач завжди знайде спосіб обійти блокування. У Китаї, де всі ці сервіси давно перебувають під суворою забороною, можна приєднатися до VPN і зайти на заборонений сайт із будь-якого Інтернет-кафе. Росія винаходить велосипед, який навіть не їде.

Російський опозиційний політик Ольга Курносова пропонує поглянути на анти-VPN закон із точки зору правоохоронної системи РФ.

Російські законодавці абсолютно щиро намагаються зупинити поширення незручної для влади інформації
Ольга Курносова

‒ Російські законодавці абсолютно щиро намагаються зупинити поширення незручної для влади інформації. Проти анонімності в Мережі нещодавно виступив Володимир Путін, який сам не користується Інтернетом. Застосувати такі закони дуже складно, якщо говорити про їхнє пряме призначення, натомість у ФСБ тепер з'являється новий привід саджати невинних. Точно так само, як зі статтями за «екстремістські» перепости в соцмережах: знайти можна мільйони, але карають лише одиниці користувачів, які незручні владі. Зараз у Москві йде процес у справі математика Дмитра Богатова, який тримав на своєму комп'ютері вузол анонімайзера. Йому закидають тероризм, а пізніше можна буде садити вже за сам факт використання програми, що набагато легше довести.

Ольга Курносова
Ольга Курносова

Володимир Таратушка зазначає, що у випадку з Кримом заборона може породити нові корупційні схеми.

Кримчани багато настраждалися через санкції, а тепер Держдума додає їм ще проблем
Володимир Таратушка

‒ Кримчани багато настраждалися через санкції, а тепер Держдума додає їм ще проблем. Ідея депутата від Севастополя зробити виняток для окремих VPN-сервісів та анонімайзерів, внісши їх до реєстру дозволених, здається розумною тільки на перший погляд. Виходить, що такі сервіси мають давати доступ до Google і при цьому закривати його для заборонених у Росії сайтів, що саме собою цікаво. Я також не виключаю, що тут з'явиться корупційна складова: багато сервісів захочуть домовитися з владою про внесення до реєстру.

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG