Доступність посилання

ТОП новини

«Справа Ахтема Чийгоза»: 150 «судних днів»


Ахтем Чийгоз
Ахтем Чийгоз

У понеділок 31 липня в підконтрольному Кремлю Верховному суді Криму триває 150-е засідання у справі активіста кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза. На півострові його судять за організацію й участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України, що відбувся під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014 року. Російські силовики затримали Чийгоза 29 січня 2015 року. Цього ж дня підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою ‒ відтоді він перебуває під арештом. Російський адвокат обвинуваченого Микола Полозов вважає «справу Чийгоза» вирішеною наперед й називає її найскладнішою у своїй кар'єрі. А кримські татари, які регулярно відвідують засідання суду, сприймають цей процес як «судилище над усім народом».

2,5 року, 40 томів і 200 свідків

Ахтем Чийгоз перебуває під арештом уже два з половиною року. Однак спочатку вирок йому планували винести за кілька місяців, впевнений російський адвокат Марк Фейгін. На його думку, російській владі було вигідно провести цей процес швидко й без «великого шуму». Але публічний розголос і втручання в справу адвоката Миколи Полозова, який виступив на боці захисту, завадили планам Кремля, каже Фейгін. Такої ж думки дотримується й сам Полозов.

«Коли прокурором була Наталя Поклонська і справа була об'єднана з іншими фігурантами «справи 26 лютого», то стояло завдання розглянути її якомога швидше. Після того, як я вступив у справу, процес вдалося поламати. Нашим завданням було досконально розібрати всі докази, щоб у суду не було лазівки знайти в нерозглянутих доказах провину Ахтема Чийгоза», ‒ каже Полозов.

Микола Полозов
Микола Полозов

Адвокат зазначає значний обсяг доказової бази у «справі Чийгоза»: в рамках процесу розглянуто понад 1000 фотографій, 100 гігабайтів відео, допитано приблизно 200 свідків. На початок процесу сама справа налічувала 35 томів, а зараз їхня кількість складає приблизно 40, каже Полозов.

«Ми вивчали ролики, не просто передивлялися їх цілком, а розбирали кожні 15-20 секунд, обговорюючи кожен момент», ‒ розповідає він.

Аналогічних справ із таким обсягом доказів і такою інтенсивністю роботи мені не зустрічалося
Микола Полозов

Полозов відзначає схожість процесу над Ахтемом Чийгозом із тим, що відбувалось у суді над Сергієм Удальцовим, коли того обвинувачували в російській «болотній справі». За словами адвоката, «справа Чийгоза» залишається найтривалішим судовим процесом у його кар'єрі.

«Аналогічних справ із таким обсягом доказів і такою інтенсивністю роботи мені не зустрічалося», ‒ каже Полозов.

«Судилище над усім народом»

Із моменту арешту Ахтема Чийгоза його підтримують активісти й просто небайдужі кримчани: вони регулярно відвідують засідання в його справі або просто збираються біля будівлі суду. Один із них ‒ кримськотатарський активіст Зевджет Куртуметов із Сак. Він зізнається, що процес над Чийгозом сприймає, як «судилище» над усім кримськотатарським народом.

Результат уже відомий. Незважаючи на це, ми все одно будемо його підтримувати
Зевжет Куртуметов

«Це мене спонукає, щоб я там був, висловлював співчуття, моральну підтримку, щоб він (Чийгоз ‒ КР) тримався мужньо й до кінця, незважаючи на те, що результат уже відомий. Незважаючи на це, ми все одно будемо його підтримувати», ‒ каже Куртуметов.

Частим «гостем» на процесі в «справі Чийгоза» є й кримськотатарська активістка з Судака Ленора Дюльбер. За її словами, через підтримку Чийгоза люди висловлюють свою незгоду з обвинуваченнями на його адресу. Дюльбер каже: перед кожним засіданням активісти створюють так звані «ворота ганьби» для свідків звинувачення.

«Для них це певні ворота совісті, через які доводиться проходити. Їм доводиться дивитися в очі людям. Потрібно розуміти, що велика кількість людей вимагає від них звіту про те, що вони роблять», ‒ вважає активістка.

Дружина Чийгоза Ельміра Аблялімова підтверджує, що з моменту затримання її чоловіка їхня сім'я отримує постійну моральну підтримку. За її словами, щоб підтримати її чоловіка, біля будівлі суду в дні засідань збираються активісти з усього півострова: приїжджають із Красноперекопська, Джанкоя, Сак, Феодосії, Ялти, Судака, Керчі й інших міст.

Такої масової підтримки Ахтема Чийгоза боїться російська влада Криму, каже адвокат Марк Фейгін. За його словами, саме тому головного обвинуваченого у «справі 26 лютого» не доправляють на судові засідання: упродовж останнього року Чийгоз не залишав слідчого ізолятора, а свідчення давав Скайпом. На думку Фейгіна, у Криму й сусідній Росії просто бояться, що своєю присутністю він може вплинути на кримських татар.

Подібної думки дотримується й активіст кримськотатарського національного руху Заїр Смедляєв. Він вважає, що, не доправляючи Чийгоза на засідання, російські силовики намагаються чинити на нього тиск.

Заїр Смедляєв
Заїр Смедляєв

«Вони тому його й не привозять. Це також психологічний вплив на самого Ахтема. Одна справа, коли підтримка наживо, інша ‒ коли в будь-який момент вимикається звук, камера, і вони можуть обмежити його висловлювання», ‒ впевнений Смедляєв.

«Суд винесе обвинувальний вирок»

Попри те, що процес над Ахтемом Чийгозом триває, адвокати не сумніваються: він закінчиться обвинувальним вироком. За словами Марка Фейгіна, російській владі потрібно політично обґрунтувати те, що сталося під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014 року. Окрім того, адвокат впевнений, що «справа Чийгоза» ‒ це показовий процес.

«Кремль не може собі дозволити простого дискримінаційного суду. Процес імітується. З нього намагаються, з одного боку, зробити стрілочника, а, з іншого, цей процес має бути показовим», ‒ каже адвокат.

Марк Фейгін
Марк Фейгін

У свою чергу, Микола Полозов впевнений, що якби суд об'єктивно розглядав свідчення свідків, то максимум, що загрожувало б Чийгозу ‒ це звинувачення в закликах до масових заворушень. Однак, за словами адвоката, ця справа політично мотивована, й реальний вирок буде набагато суворішим.

Безумовно, суд винесе обвинувальний вирок
Марк Фейгін

«Цілком очевидно, що його треба відпускати на свободу. Але є політичне замовлення і, безумовно, незважаючи на те, що відсутні якісь докази його провини, суд винесе обвинувальний вирок», ‒ вважає адвокат.

Тим часом «справа Чийгоза» добігає кінця: вже незабаром розпочнуться дебати сторін, а наприкінці серпня-початку вересня, за оцінками Полозова, оголосять і сам вирок.

2015 року на півострові почали судити групу кримськотатарських активістів за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України біля стін будівлі Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Пізніше суд розділив «справу 26 лютого» на дві: окремо ‒ щодо одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза, і окремо щодо інших фігурантів процесу ‒ Алі Асанова, Мустафи Дегерменджі, Ескендера Кантемірова, Талята Юнусова, Ескендера Емірвалієва, Арсена Юнусова й Ескендера Небієва.

XS
SM
MD
LG