Доступність посилання

ТОП новини

Пригоди кримчан і мовчання митниці: шлях до Криму через місяць після скасування товарної блокади


Адмінкордон із Кримом, серпень 2016 року. Ілюстративне фото
Адмінкордон із Кримом, серпень 2016 року. Ілюстративне фото

Місяць тому суд скасував постанову Кабміну України №1035 про обмеження постачання низки товарів і послуг до анексованого Криму. Зокрема, були зняті всі обмеження на провезення через адміністративний кордон особистих речей. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чи працює скасування постанови на практиці й чи можна безперешкодно ввозити на півострів своє майно.

Окружний адмінсуд Києва скасував постанову Кабміну №1035 ще 1 березня. Але після цього цей документ продовжував діяти, оскільки в юристів уряду було право оскаржити судовий вердикт.

Але місяць тому ‒ 14 червня ‒ Київський апеляційний суд відхилив скаргу Кабміну й визнав постанову №1035 незаконною й недійсною. У тексті судового рішення йдеться, що воно набуває чинності з моменту його проголошення.

Позов про скасування постанови Кабміну подала адвокат з Криму Юлія Лісова. Юридичну підтримку в судовому процесі їй надавала Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ).

У Кабміну все по-старому

Постанова №1035 була ухвалена урядом Арсенія Яценюка 16 грудня 2015 року. У ній сказано, що на період окупації Криму заборонені всі поставки товарів і послуг з материкової України на півострів, і навпаки ‒ з Криму на континент. Відповідно до рішення Кабміну, через адмінкордон можна було провозити лише особисті речі та соціально значимі продукти харчування.

Україна обмежує торгівлю з Кримом – Яценюк (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00
Завантажити на комп'ютер

Але перелік цих речей ‒ обмежений і досить вузький. Згідно з постановою, дозволено провозити лише 21 найменування продуктів: борошно, 3 види хліба, 3 види м'яса, макарони, гречка, рис та інші. Причому цей перелік не містить, наприклад, фруктів і овочів, за винятком картоплі. При цьому вага продуктів не може перевищувати 50 кілограмів, а вартість ‒ 10 тисяч гривень.

Постанова №1035 обмежує не тільки провезення продуктів харчування, а й інших особистих речей

Постанова №1035 обмежує не тільки провезення продуктів харчування, а й інших особистих речей. Відповідно до документа, через адмінкордон можна провезти предмети, зазначені в 370 статті Митного кодексу України. Вона містить 23 найменування, які являють собою так званий «туристичний набір» ‒ те, що громадяни можуть перевозити через державний кордон України. Це одяг, техніка, предмети особистої гігієни, ліки. Причому серед дозволених 23-х найменувань є такі екзотичні предмети, як бінокль, пейджер і друкарська машинка.

У результаті українські суди визнали ці обмеження незаконними, оскільки вони порушують право на мирне володіння майном, гарантоване Європейською конвенцією.

Незважаючи на те що постанова Кабміну була скасована ще місяць тому, вона, як і раніше, розміщена на сайті уряду в початковій редакції. Але, за словами позивача Юлії Лісової, 11 липня рішення суду було опубліковане в парламентському виданні «Відомості Верховної Ради України».

Мовчання ДФС

З перших днів після судового скасування постанови №1035 кореспонденти Крим.Реалії намагалися отримати в представників української митниці пояснення щодо нового порядку пересування через «кордон» товарів і особистих речей. Однак в прес-службі Державної фіскальної служби України від коментарів в телефонному режимі відмовлялися. У херсонському управлінні ДФС журналістів направляли в центральний офіс служби, а там, у свою чергу, запропонували надіслати питання письмово. Відповідь на інформаційний запит Крим.Реалії від 20 червня не прийшла й досі, тому ми вирішили самостійно розібратися в нових правилах.

Після того як обмеження на провезення через «кордон» з Кримом товарів і особистих речей були скасовані, митниця офіційно не коментувала, чи збираються її представники дотримуватися цього судового рішення.

11 липня херсонське управління Державної міграційної служби вперше публічно оголосило свою позицію. Його начальник Михайло Закалінський відповів правозахисникам на інформаційний запит, але це теж не внесло в ситуацію повної ясності.

У документі представник ДФС визнає, що, відповідно до українського законодавства, постанова суду, яка набула чинності, є обов'язковою для всіх посадових осіб і підлягає виконанню на всій території України. Але Закалінський зазначає, що Кабмін, незважаючи на рішення суду, досі не опублікував судове рішення про скасування постанови №1035.

У відповіді на запит його автор пише, що 22 червня херсонське управління ДФС надіслало лист до Державної фіскальної служби з приводу «надання методологічної допомоги з питання порядку виконання постанови Київського адміністративного апеляційного суду». Тобто, якщо говорити простіше, митники Херсонської області намагаються дізнатися у свого ж керівництва, як їм діяти після судового скасування постанови №1035. Михайло Закалінський говорить, що відповідь з Києва їм ще не надійшла.

Тим часом на «кордоні»

Згідно з відгуками людей, які за останній місяць перетинали адміністративний кордон з Кримом, митники там діють на свій розсуд. Відомі як випадки відмови в перевезенні особистих речей, так і ситуації, коли співробітники ДФС не заперечували проти переміщення предметів, заборонених постановою №1035.

Наприклад, кримський журналіст Олексій Батурин розповів Крим.Реалії, що при в'їзді на півострів наприкінці червня представники української митниці цікавилися, чи не везе він із собою алкоголь. Пасажир зізнався, що в багажі у нього є пляшка настоянки. У результаті Батурину дозволили провезти напій, проте попросили на майбутнє мати на увазі, що це заборонено.

А кримчанин Олексій Бондаренко на своїй сторінці в Facebook написав, що 13 липня безперешкодно вивіз на материк телевізор, мікрохвильову піч, пилосос, принтер та іншу техніку, раніше заборонену для провезення постановою №1035.

Адвокат Юлія Лісова, яка в суді оскаржила цей документ, сказала, що сама спокійно вивезла з Криму на материкову Україну дві пляшки вина.

«Мені не зробили зауваження, і митник сам мені пояснив, що постанова вже не діє, що вона скасована і що вони керуються тільки Митним кодексом», ‒ розповіла вона кореспонденту Крим.Реалії.

Митник сам мені пояснив, що постанова вже не діє, що вона скасована і що вони керуються тільки Митним кодексом
Юлія Лісова

Однак Лісова додала, що на цьому ж пропускному пункті трохи пізніше інший митник відмовив її знайомим в провезенні електродриля. Але після тривалих розглядів він, як каже адвокат, все-таки пропустив людей з їхнім майном.

Окрім того, Лісова розповідає, що при перетині адмінкордону 12 липня помітила на КПВВ «Каланчак» копію постанови №1035. Як пояснив їй український митник, хоча його колеги вже не дотримуються цього документ, він як і раніше висить на контрольно-пропускному пункті, «тому що інша постанова ще не ухвалена».

У свою чергу, Юлія Лісова рекомендує кримчанам, які перевозять через «кордон» речі, мати при собі роздруківку судового рішення про скасування постанови Кабміну. За її інформацією, після демонстрації цього документа співробітники митниці дозволяють провозити особисте майно.

Так тривають справи з перевезенням персональних речей. А як складається ситуація з транспортуванням до Криму товарів ‒ поки незрозуміло. ДФС це не коментує, від компаній-постачальників інформація на цю тему також не надходила.

Новий проект

Тим часом уряд України готує проект змін до постанови №1035. 12 червня відбулася погоджувальна рада з цього питання за участю всіх зацікавлених відомств. Підготовкою нової постанови займалося Міністерство з питань тимчасово окупованих територій. За словами першого заступника голови цього відомства Юсуфа Куркчі, концепція пропонованого проекту наступна: через «кордон» не можна провозити товари, але можна ‒ особисте майно громадян. Перелік цього майна, згідно з проектом, затверджує Міністерство окупованих територій.

Як повідомив Юсуф Куркчі, цей проект узгодили всі профільні відомства за винятком одного ‒ Державної фіскальної служби.

«Ми всю свою роботу зробили, узгодили останню редакцію з усіма, хто раніше якимось чином мав якісь претензії до тексту проекту. Єдине, відмовляється погоджувати фіскальна служба, поки немає від них позиції щодо узгодження», ‒ сказав заступник міністра.

Ми всю свою роботу зробили, узгодили останню редакцію з усіма, хто раніше якимось чином мав якісь претензії до тексту проекту. Єдине, відмовляється погоджувати фіскальна служба
Юсуф Куркчі

За його словами, представники ДФС наполягають на тому, щоб через адмінкордон можна було провозити лише вузький перелік туристичних аксесуарів, закріплений в 370 статті Митного кодексу України. Ця ж норма містилася в попередній версії постанови Кабміну №1035, і вона була визнана незаконною і скасована судом.

Юсуф Куркчі сказав, що якщо митниця відмовиться узгоджувати їх проект, то Міністерство окупованих територій самоусунеться з процесу підготовки нової постанови.

«Якщо будь-яке інше відомство вважає, що вони в питанні громадян на окупованих територіях розбираються краще і не бачать причин підтримувати позицію, вироблену міністерством, ми просто не можемо донести позицію до цих чиновників. І то відомство, яке наполягає на своїх змінах, буде відповідальне за розробку цих пропозицій», ‒ сказав Куркчі.

Державна фіскальна служба, як уже зазначалося раніше, не дає коментарів журналістам з приводу постанови Кабміну №1035. Кореспондент Крим.Реалії 14 липня надіслав у прес-службу цього відомства новий запит з проханням прокоментувати заяву Міністерства окупованих територій. Незрозумілим поки залишається і те, чому на сайті Кабміну, як і раніше, розміщена скасована судом постанов

XS
SM
MD
LG