Доступність посилання

ТОП новини

Брудний Салгир: байдужість із усіма наслідками


Русло Салгира в Сімферополі, 1 квітня 2017 року
Русло Салгира в Сімферополі, 1 квітня 2017 року

Як сьогодні виглядає головна річка Сімферополя Салгир, за які гроші і в які терміни російські чиновники обіцяють змінити долю річки й набережної ‒ про це говорили в ефірі телевізійного проекту «Крим.Реалії».

Найдовша річка Криму ‒ Салгир ‒ проходить через столицю півострова. Набережна для сімферопольців ‒ це і пасовище, і місце для прогулянок, і звалище, і бігова доріжка. А для когось ‒ можливість легкого заробітку, розповідають городяни.

«Є безхозні люди, тобто бомжі, як їх називають, вони знімають (огорожу вздовж річки ‒ КР), здають на металобрухт і все. Отримують за це гроші, живуть добре, розкошуючи, їм не треба працювати. Міняли огорожу, ставили не металеву, а пластикову. І навіть до пластикової добралися», ‒ обурюється мешканка міста.

«Я колись ішов набережною ‒ сидів товариш і розгойдував (огорожу ‒ КР), вона розповзлася. Потім, напевно, поцупив. Ось так ми ставимося до державного добра», ‒ вторить їй інший житель Сімферополя.

У глобальних планах ‒ очищення русла річки, ремонт набережної й ліквідація приблизно тисячі дерев

Ще в квітні 2017 року підконтрольні Кремлю кримські чиновники обіцяли розпочати реконструкцію набережної, на ці заходи дали час до кінця року. У глобальних планах ‒ очищення русла річки, ремонт набережної й ліквідація приблизно тисячі дерев. Усе це втілять у життя, запевняє місцева влада, як тільки знайдуть кошти.

Салгир, архівне фото
Салгир, архівне фото

«Нам потрібно очистити русло річки ‒ це одне з основних завдань. Ви ж розумієте, що вартість цих робіт із очищення ‒ гранична ‒ приблизно 250 мільйонів рублів (приблизно 110 мільйонів гривень ‒ КР). Якщо ми говоримо про реконструкцію самої набережної, то, за нашими підрахунками, це приблизно півтора мільярда рублів (650 мільйонів гривень ‒ КР)», ‒ сказав в ефірі місцевого телеканалу заступник російського голови Сімферополя Кирило Скороходов.

Однак, за рік розрахункова сума зросла на третину, адже ще в серпні 2016 року голова адміністрації міста Геннадій Бахарев оцінив роботи в мільярд рублів (439 мільйонів гривень).

«Орієнтовна вартість робіт із реконструкції наближається до одного мільярда рублів. У зв'язку з такою значною сумою нами спільно з владою республіки ухвалене рішення про поетапне проведення робіт. Організація початкового етапу робіт запланована на наступний рік», ‒ зазначив він.

Суми, названі кримськими чиновниками, в зіставленні з реальним обсягом робіт, дивують як російських, так і українських експертів.

Зрозуміле бажання людей вичистити та зробити паркет на набережній. Але я не бачу необхідності витрачати шалені гроші
Ернст Мавлютов

«Там можна і п'ять мільярдів вкласти. Я знаю Салгир, як свої п'ять пальців. Зрозуміле бажання людей вичистити та зробити паркет на набережній. Але я не бачу необхідності витрачати шалені гроші. Там є аварійні дерева ‒ 50, може, 100 дерев. Але куди все інше вичищати, я поки навіть не розумію», ‒ каже екс-головний архітектор Сімферополя (в 2015-2016 роках) Ернст Мавлютов.

«Треба робити ставки-накопичувачі, потрібно стежити за озелененням прибережної зони, пов'язаної з річкою, і регулярно робити оновлення, висаджувати дерева. Це не повинно бути якоюсь глобальною практикою, коли зрубують старі й садять нові дерева. Цю цифру я просто не розумію. Вона виглядає жахливо», ‒ поділився думкою доктор географічних наук Дмитро Ніколаєнко.

Салгир, 1 квітня 2017 року
Салгир, 1 квітня 2017 року

По-скромному

А поки очікувані мільярди не виділені з бюджету, замість установки чавунної огорожі чиновники вирішують питання безпеки й естетичного вигляду з міркувань економії ‒ сіткою.

«Свято було ‒ повісили зелену сіточку. Зняли, розпиляли. Чим гірше, тим краще для людей. Так що ніхто не любить місто своє. Сміття кидають: йдуть, і раз ‒ залишили сміття. Уряд наш, кримський... якби вони всі любили місто наше, то й було би місто гарне», ‒ нарікає місцева мешканка.

Називати роботи реконструкцією в Сімферополі не наважуються, швидше ‒ облаштуванням

Сіткою чиновники обіцяють не обмежуватися, а працювати далі, поступово. Вони озвучили плани до серпня: встановити 22 лавки і 44 урни, провести роботи з очищення русла і ставків, прибрати сміття й відновити фонтан. При цьому називати роботи реконструкцією в Сімферополі не наважуються, швидше ‒ облаштуванням.

Сама сімферопольська набережна залишилась у спадок від радянських часів. Її облаштували 33 роки тому, і відтоді ґрунтовно не прибирали. 2013 року реконструкцію запланували: долю річки полегшила б дамба, яка мала підняти рівень води в частині річки від вулиці Шмідта до Кірова, але планам української влади не судилося збутися.

У перший рік після російської анексії півострова на реконструкцію набережної Салгира в Сімферополі й очищення русла річки планувалося спрямувати приблизно 40 мільйонів рублів (приблизно 17,5 мільйонів гривень) із російського бюджету. На той момент чинний російський мер Сімферополя Віктор Агєєв запевняв, що він отримав підтвердження від підконтрольного Кремлю голови Криму Сергія Аксьонова про виділення коштів на ці цілі. Реальних же робіт сімферопольці не бачать і до сьогодні.

XS
SM
MD
LG