Доступність посилання

ТОП новини

Олег жодного разу не поскаржився мені – Людмила Сенцова


Людмила Сенцова
Людмила Сенцова

Людмила Сенцова – мати кримського політв'язня Олега Сенцова – живе в селі Скалисте Бахчисарайського району Криму. Гостей із числа журналістів і правозахисників жінка приймає рідко. Однак минулими вихідними її відвідав координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров, якому вдалося дізнатися, як живе мати в'язня Кремля.

«Журналісти і правозахисники у мене нечасті гості. Та й, чесно кажучи, хочеться спокою. Хочеться спокійно дожити свій вік, наскільки це можливо в моїй ситуації», – зізнається Людмила Сенцова.

Про сина, якого в серпні 2015 року російський суд засудив до 20 років позбавлення волі, жінка каже з гордістю: скаржитися Олег не звик. У першу чергу, він турбується про те, як живе його родина, розповідає мати політв'язня.

Якось ми вислали йому посилку, так він мені сердито вимовив, що не потрібно цього робити
Людмила Сенцова

«Скільки я не спілкувалася з сином, він жодного разу не поскаржився мені. Якось ми вислали йому посилку, так він мені сердито вимовив, що не потрібно цього робити. Йому важливо, щоб ми не бідували. А посилки йому надсилають добрі люди, не забувають про мого синочка», – каже жінка, ледве стримуючи сльози.

За словами Людмили Сенцової, незважаючи на арешт сина, в рідному селі до неї ставляться доброзичливо. Однак, без неприємних епізодів не обходиться.

«Були якісь вибори в Криму. Приїхала до мене на своїй машині правозахисниця. Поки ми з нею розмовляли, невідомі особи розбили лобове скло і прокололи колеса на її автомобілі. Це було вкрай неприємно. Але, на щастя, ця новина дійшла до Ільмі Умерова. Він надіслав хлопців допомогти – і ті швидко полагодили машину», – каже жінка.

Охоче розповідає Людмила Сенцова і про онуків. У Олега в Криму залишилися двоє дітей – дочка Аліна й син Владислав, що страждає аутизмом. Хлопчик захоплюється ляльковим театром – у його кімнаті розташувалася ціла майстерня, де він власноруч майструє героїв і декорації для своїх уявлень, які влаштовує для сестри й бабусі.

Але Людмила Сенцова нарікає: останнім часом спостерігати за творчістю онука стає все складніше. Жінка – інвалід по зору й уже майже повністю осліпла на одне око. У свою чергу, правозахисник Абдурешит Джеппаров пообіцяв надавати матері кримського політв'язнів допомогу.

«У будь-який час доби дзвоніть мені, чим зможу – завжди допоможу», – порадив він матері Сенцова.

Людмила Сенцова й Абдурешит Джеппаров
Людмила Сенцова й Абдурешит Джеппаров

Абдурешит Джеппаров повідомив Крим.Реалії, що скоро – 13 липня – в Олега Сенцова День народження, і його рідний будинок обов'язково цього дня відвідають кримські активісти.

Тим часом 10 травня виповнилося три роки з тих пір, як російські силовики затримали в Сімферополі режисера Олега Сенцова й анархіста Олександра Кольченка. В Росії їх звинуватили в організації терористичного акту й засудили до 20 і 10 років суворого режиму відповідно. Ні Сенцов, ні Кольченко свою провину не визнали.

Олег Сенцов та Олександр Кольченко
Олег Сенцов та Олександр Кольченко

«10 травня я був затриманий біля під'їзду мого будинку. Мене кинули в мікроавтобус, із мішком на голові привезли до колишньої будівлі СБУ на Івана Франка. Почався дуже жорсткий допит, мене запитували, кого я знаю з активістів, хто збирався підривати пам'ятники. Мене почали бити ногами, руками, палицями, лежачи й сидячи. Коли я відмовлявся говорити, почали душити... Години через чотири вони втомились і повезли мене на обшук. Тільки там я дізнався, що це співробітники ФСБ. Вони там очікували побачити терористів і зброю, а знайшли тільки мою дитину, яка була присутня під час обшуку, про що в протоколі не йдеться. Знайдені гроші – це гроші моєї кінокомпанії для зйомок фільму «Носоріг», – згадував ті події Олег Сенцов.

Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова й Кольченка до списку політв'язнів. В американському ПЕН-центрі зазначають, що доля Сенцова – «це дуже яскрава ілюстрація нетерпимості уряду Путіна до інакомислення».

XS
SM
MD
LG