Доступність посилання

ТОП новини

«Затьмарений» ювілей: Крим, агресія та окупація – в центрі уваги ОЧЕС


Учасники саміту ради глав МЗС ОЧЕС. Стамбул, 29 червня 2017 року
Учасники саміту ради глав МЗС ОЧЕС. Стамбул, 29 червня 2017 року

29 червня, в четвер, у турецькому Стамбулі відбулося 36-е засідання ради міністрів закордонних справ Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС). Зустріч відбулася під знаком рішень ювілейного 25-го саміту глав-держав ЧЕС, що збирався напередодні, 22 травня, тут же в Туреччині на берегах Босфору. На червневій раді міністрів від Туреччини Україні передали символічний дерев’яний молоточок – атрибут країни, що головує, – який вона використовуватиме в другій половині 2017 року.

Крим.Реаліі спробували розібратися, яким було місце Криму в системі ЧЕС напередодні подій 2014 року, що означає для України головування в ОЧЕС, і чому незаконна анексія півострова приречена бути на порядку денному регіону Чорного моря.

ОЧЕС – міжнародна субрегіональне організація, заснована одинадцятьма державами

ОЧЕС – міжнародна субрегіональне організація, заснована одинадцятьма державами: Азербайджаном, Албанією, Вірменією, Болгарією, Грецією, Грузією, Молдовою, Румунією, Росією, Туреччиною, Україною. Статутні цілі – дружба, добросусідство, діалог і співпраця між державами-членами, розвиток двостороннього й багатостороннього співробітництва на основі принципів і норм міжнародного права, інтеграція економік країн-учасниць у світову економічну систему. У квітні 2004 року до ОЧЕС вступила Сербія (тоді ще Сербія й Чорногорія; вступ Чорногорії і Кіпру в ОЧЕС було заблоковано Туреччиною та Грецією). В системі ЧЕС діють також Парламентська асамблея, Ділова рада, Чорноморський банк торгівлі й розвитку, Міжнародний центр чорноморських досліджень. Штаб-квартира й постійний міжнародний секретаріат розташовані в Стамбулі. Головування в Організації здійснюється на ротаційній основі (кожні півроку).

Уперше з ініціативою про створення «Чорноморської зони процвітання та співпраці» за участі Туреччини, СРСР, Румунії й Болгарії 1990 року виступив президент Турецької Республіки Тургут Озал (Turgut Özal). Представники держав-засновників 25 червня 1992 року в Стамбулі (Турецька Республіка) підписали Стамбульську декларацію й Босфорської заяву «Про Чорноморське економічне співробітництво (ЧЕС)».

У червні 1998 року в українській Ялті на черговому саміті ОЧЕС здійснилося офіційне закріплення структури, був підписаний Статут ОЧЕС, після цього вона отримала статус міжнародної регіональної організації.

У січні 2013 року Україна взяла потужний старт у зовнішній політиці, в першій половині року прийнявши від Туреччини головування в ОЧЕС, а також очоливши на весь рік Організацію з Безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Виконана в ОЧЕС Україною робота в цей період стосувалася безпосередньо Криму й участі його представників у реалізації цілей і завдань чорноморського співробітництва. Говорили про автомобільну дорогу навколо Чорного моря – одразу досконало опрацьовувалася ідея Кримського мосту. 28 лютого 2013 вперше в Ялті відбулося засідання робочої групи з туризму. Низка туристичних заходів Криму отримала статус міжнародних у системі ЧЕС.

На початку 2014 року головування в ОЧЕС від Вірменії прийняла Болгарія. У третій декаді лютого 2014 року в Ялті відбулася низка заходів ОЧЕС: Третій міжнародний чорноморський туристичний форум, 23-я Міжнародна туристична виставка, а також засідання робочої групи ОЧЕС із питань співробітництва в туризмі. Кримська влада та ялтинська мерія брали активну участь у підготовці до них. Основною темою туристичного форуму стало обговорення створення спільного туристичного продукту регіону Чорного моря для країн Азії й Америки – за пропозицією кримської ради міністрів. На форумі розглядалися варіанти круїзних маршрутів Чорним морем і роль авіації в розвитку туризму. А наприкінці форуму учасники ухвалили декларацію про створення чорноморського туристичного бренду «Ласкаво просимо до Чорного моря» й рекомендували місцевій владі країн-членів ОЧЕС розглянути можливість створення Асамблеї чорноморських міст та Асоціації туристичного бізнесу Чорного моря. На робочій групі був відзначений український проект «Розвиток круїзного туризму в регіоні ОЧЕС».

Після березневих подій, що ознаменувалися незаконною анексією Кримського півострова з боку Росії, перспективи розпочатих проектів і вибудована система міжнародних чорноморських зв’язків втратили сенс.

27 березня 2014 року під час голосування в ООН щодо резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/68/262 про територіальну цілісність України: Вірменія та Росія висловилися «проти», Сербія – не брала участі в голосуванні, решта дев’ять країн-членів ОЧЕС підтримали резолюцію.

Головування Росії й оприлюднення нею пріоритетів ЧЕС у першій половині 2016 року Україна бойкотувала

Головування Росії й оприлюднення нею пріоритетів ЧЕС у першій половині 2016 року Україна бойкотувала.

15 квітня 2016 року, перебуваючи з візитом у Києві, генеральний секретар постійного міжнародного секретаріату Організації Майкл Хрістідіс заявив: «ОЧЕС виходить із позиції поваги до територіальної цілісності України й поваги до її визнаних світовою спільнотою кордонів, розглядаючи АР Крим як невід’ємну частину України».

21 травня 2017 року міністр закордонних справ України Павло Клімкін, беручи участь у засіданні ради міністрів ЧЕС, озвучив позицію про те, що російська агресія й анексія Криму не дають розвиватися торгівлі між чорноморськими країнами. Він додав, що «дії Росії підривають підвалини ОЧЕС, які спрямовані на перетворення регіону на зону миру, стабільності та процвітання».

Економічне співробітництво країн Чорноморського басейну можливе за умови повернення миру і стабільності в регіоні. Про це 22 травня 2017 року на 25-му ювілейному саміті ОЧЕС у Стамбулі заявив міністр економічного розвитку України Степан Кубів.

«ОЧЕС святкує свій 25-й ювілей, будучи унікальною платформою для розвитку багатостороннього економічного співробітництва в регіоні Чорного моря», – так вважають у її постійному міжнародному секретаріаті.

Логотип, пропонований штаб-квартирою ОЧЕС
Логотип, пропонований штаб-квартирою ОЧЕС

У 36-му засіданні ради міністрів ОЧЕС у Стамбулі взяла участь делегація України на чолі з першим заступником міністра закордонних справ Вадимом Пристайком. Як повідомив портал УкрайнаХабер, Азербайджан, Албанію, Грецію, Молдову й Туреччину представляли заступники міністрів закордонних справ; Росію й Вірменію – міністерські чиновники; Болгарія та Грузія були представлені на рівні послів. Із російського боку в роботі ради міністрів узяв участь директор департаменту економічного співробітництва МЗС Росії Євген Станіславів.

На форумі відбулася формальна передача головування в ОЧЕС від Туреччини – Україні. У період із 1 липня по 31 грудня 2017 року очолюватиме раду міністрів ОЧЕС міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Виконуючи його доручення, Вадим Пристайко прийняв із рук заступника міністра закордонних справ Туреччини символічний дерев’яний молоточок.

У період із 1 липня по 31 грудня 2017 року очолюватиме раду міністрів ОЧЕС міністр закордонних справ України Павло Клімкін

Напередодні МЗС України опублікувало пріоритети головування в Організації, а, виступаючи на засіданні в Стамбулі, Вадим Пристайко оголосив, що «Головування України в ОЧЕС відбуватиметься під гаслом: «До миру, стабільності і процвітання».

Як повідомляє прес-служба МЗС України, під час засідання глави делегацій країн-членів Організації, а також представники її інститутів, спостерігачі й секторальні діалогові партнери обговорили поточну ситуацію й перспективи співпраці.

Глава української делегації привітав Туреччину з успішним головуванням в ОЧЕС протягом першого півріччя 2017 року й зауважив, що ОЧЕС у цей час перебуває в стані кризи.

Наша Організація перебуває у глибокій кризі, і я думаю, що всі це розуміють. Половина держав-членів мали або мають військові конфлікти між собою
Вадим Пристайко

У своєму виступі, текст якого мають у своєму розпорядженні Крим.Реаліі, Вадим Пристайко заявив: «... 25 років тому ми наївно вважали, що епоха конфронтації закінчилася, і розпочався довготривалий період партнерства і співробітництва в Чорноморському регіоні, зокрема, зі створенням ОЧЕС. Однак сьогодні ми бачимо, що наші мрії не збулися. Будемо відверті і щирі, давайте скажемо принципову правду і висловимо наше реальне ставлення до того, що відбувається зараз. Наша Організація перебуває у глибокій кризі, і я думаю, що всі це розуміють. Половина держав-членів мали або мають військові конфлікти між собою; інші невирішені питання. Наше регіональне економічне співробітництво стало заручником агресивної політики Росії. Тільки один приклад – до 2014 року Україна мала одну з найбільших кількостей морських портів у регіоні (включаючи Азовське море). Тепер усі кримські порти перебувають в окупації, а робота з ними – незаконна. Проект Кільцевої дороги став майже нереальним через війну й окупацію. Серце Чорноморського регіону – Крим (окупований Росією) – стає потужною військовою та ядерною загрозою для всіх прибережних держав. Через проблеми з безпекою великі інвестори уникають заходити до нашого регіону. Також страждають туризм, культурні обміни, міжрегіональне співробітництво. Чому ми не говоримо про реальні проблеми? Ми боїмося говорити правду про себе? Чому ЧЕС не вдається до додаткових платформ для вирішення регіональних проблем? Чи ви всі ще думаєте, що умиротворення агресора або ведення бізнесу, як зазвичай, допоможе вам вижити? Ні! Ви безумовно ризикуєте стати наступною жертвою! Але навіть якщо на якийсь час ми відкинемо побоювання України щодо російської агресії, що ми можемо побачити в якості реальних результатів нашої спільної роботи? Де проекти, підприємства, інновації? Формальні зустрічі закінчуються офіційними результатами! Майже всі угоди стосуються лише паперів! Дні й навіть ночі, ми боремося за формулювання, але не дбаємо про суть і результати. ЧЕС, напевно, погано доносить до суспільства свої досягнення, якщо вони взагалі є. Чи знають прості люди про ЧЕС? Я говорю не про засоби масової інформації або про PR, я говорю про справи! ... Критика ЧЕС не означає, що ми не любимо або недооцінюємо Організацію. Україна також повністю поділяє відповідальність. Критикуючи нинішню ситуацію в ЧЕС, ми хочемо змінити тенденцію байдужості й пасивності, що існує. Ми хочемо відновити динаміку розвитку ЧЕС і важливу роль Організації в регіоні. ... Незважаючи на всі перешкоди і труднощі, ми віримо в Організацію, ми віримо в те, що робимо, і зробимо все можливе, щоб зробити ОЧЕС більш успішною та ефективною. Я закликаю всі держави-члени ОЧЕС співпрацювати для просування спільних цілей».

Відповідно до усталеної практики 1 липня, в суботу на офіційному сайті ОЧЕС має з’явитися український прапор, будуть опубліковані пріоритети головування України.

XS
SM
MD
LG