На депутата Держдуми Росії Наталію Поклонську одне за одним посипалися звинувачення в приховуванні майна. Російське відділення Transparency International повідомило, що кримський екс-прокурор володіє квартирою в Донецьку, яку вона упродовж трьох років не вносила до своєї декларації. Окрім того, за інформацією розслідувачів, вона користується прокурорською службовою квартирою в Сімферополі, хоча не працює в прокуратурі. Сама Поклонська звинувачення спростовує і загрожує керівництву Transparency International кримінальним переслідуванням.
Наталія Поклонська сама привернула увагу до своєї декларації. 20 травня інтерв'ю Rambler News Service вона запропонувала провести антикорупційну перевірку Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального і російського відділення правозахисної організації Transparency International.
«Не завадило б і їх перевірити на корупцію. Тому що, як кажуть, на злодієві й шапка горить. Може, тому вони найголосніше кричать», ‒ додала Поклонська.
Вона оголосила, що робота цих організацій нагадує «піар-хід», та їх діяльність «може загрожувати спокою й добробуту країни».
У відповідь на ці слова заступник директора російського відділення Transparency International Ілля Шувалов анонсував власне розслідування майнового стану Наталії Поклонської.
«Хотів трохи відпочити, а замість цього доведеться пиляти розслідування щодо мадам екс-прокурора», ‒ написав він на своїй сторінці в фейсбуці. І «запилив».
Апартаменти за 12 мільйонів
Результати розслідування Transparency International оприлюднили 7 червня на своєму сайті. Його автори стверджують, що Наталія Поклонська, ймовірно, володіє квартирою в Донецьку площею 29,9 кв. м., яку вона не вносила до своєї декларації. Інормацію про цю житлову площу Transparency International знайшли в українському Державному реєстрі прав на нерухоме майно.
Ця нерухомість, за інформацією розслідувачів, записана на Дубровську Наталію Володимирівну (Дубровська ‒ дівоче прізвище Поклонської). Дата народження у власниці квартири та ж, що і у депутата Держдуми ‒ 18 березня 1980 року.
За свою кар'єру в російських органах влади Поклонська чотири рази подавала декларації: 2014 року й 2015 ‒ на посаді прокурора Криму, 2016 року й 2017 ‒ як кандидат в депутати і обраний депутат. Ні в одному з цих документів немає згадок про квартиру в Донецьку.
Але це ще не все, що знайшли розслідувачі. Вони також повідомляють, що Поклонська продовжує користуватися прокурорським службовим житлом в Сімферополі, хоч вже й не працює в органах російської прокуратури.
У своїй декларації депутат Держдуми вказала, що у неї немає ні власної квартири, ні машини, ні дачі, ні гаража. Поклонська задекларувала дві службові квартири ‒ в Москві та Сімферополі. Житло в кримській столиці, за інформацією Transparency International, підконтрольна Росії прокуратура Криму придбала в 2014 році. Воно розташовується на вулиці Тургенєва і займає площу 116,6 кв. м. Ціна квартири при купівлі становила 12 мільйонів рублів.
Якщо факт незадекларованої квартири в Донецьку підтвердиться, Поклонську мають позбавити депутатського мандата
У розслідуванні йдеться, що ця квартира досі перебуває в розпорядженні регіональної прокуратури, а не у власності Поклонської. Але, коли на посаді прокурора Криму її змінив москвич Олег Камшилов, прокуратура придбала йому ще одну квартиру за 4,96 мільйонів рублів. Transparency International стверджує, що, відповідно до статті 104 Житлового кодексу Росії, Поклонська мала звільнити службову квартиру в Сімферополі у вересні 2016 року, коли покинула прокурорську посаду.
«Першою держзакупівлею прокуратури Криму стало не забезпечення власних потреб, а купівля дорогої службової квартири для Поклонської. При цьому інші прокурори отримали квартири меншої площі ‒ і, як наслідок, були витрачені «зайві» гроші російських платників податків. Держслужбовці звикли вирішувати своє «квартирне питання» за рахунок бюджету, намагаючись приватизувати службові квартири або відмовляючись виселятися з них ‒ тут Поклонська продовжує усталену практику», ‒ говорить аналітик Transparency International Роман Романовський.
Інформацію про всі виявлені факти розслідувачі надіслали генпрокурору Росії Юрію Чайці. Вони звернулися до нього з проханням перевірити законність використання Наталією Поклонською службової квартири в Сімферополі. Також Transparency International надіслали заяви з результатами свого розслідування в Адміністрацію президента Росії й голові Держдуми. В організації говорять, що якщо факт незадекларованої квартири в Донецьку підтвердиться, Поклонську мають позбавити депутатського мандата.
Відповідь
Іронія полягає в тому, що в Держдумі Росії Наталія Поклонська очолює комісію з контролю за достовірністю відомостей про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру, що надаються депутатами. Тобто вона зобов'язана не тільки складати власну декларацію в суворій відповідності з законом, а й стежити за тим, як декларують свою власність її колеги.
Поклонська спростовує всі звинувачення на свою адресу з боку Transparency International
Сама Поклонська спростовує всі звинувачення на свою адресу з боку Transparency International. Вона говорить, що наявність у неї квартири в Донецьку ‒ це «нахабна брехня».
«Я передбачала, що так звані борці з корупцією «пиляють» розслідування саме так. Ніякої квартири в Донецьку у мене немає і бути не може. Це нахабна брехня... Прізвище Поклонська я взяла ще 2004 року. Хто і на кого реєстрував 2010 року власність у Донецьку (якщо вона взагалі існує), розбереться прокуратура на мій запит», ‒ написала депутат на своїй сторінці у фейсбуці.
Вона підтвердила, що квартиру в Сімферополі їй виділила прокуратура через відсутність у неї особистого житла в Сімферополі. За словами Поклонської, в декларації вказано, що ця квартира є службовою ‒ вона проживала в ній 2016 року, коли займала посаду прокурора.
У коментарі телеканалу «Дощ» депутат наголосила, що може користуватися прокурорською квартирою доти, поки комісія при російській Генпрокуратурі не ухвалить рішення ‒ чи має вона право приватизувати цю квартиру, чи має залишити житло. Зараз, за її словами, це питання перебуває в стадії розгляду.
«Але, звичайно ж, зараз я можу користуватися цією квартирою. Я плачу за неї квартплату, комунальні послуги, приїжджаю й зупиняюся саме в цій квартирі», ‒ наголосила вона.
Також Поклонська звинуватила російське відділення Transparency International в скоєнні злочину і поскаржилася на розслідувачів до прокуратури.
Я проситиму Генеральну прокуратуру Росії провести перевірку за фактом скоєних злочинівНаталія Поклонська
«Я проситиму Генеральну прокуратуру Росії провести перевірку за фактом скоєних злочинів. За зовнішніми ознаками статей (Кримінального кодексу Росії ‒ КР) 201 (зловживання повноваженнями особою, яка виконує управлінські функції, в комерційних цілях), 128.1 (наклеп), 137 (поширення відомостей про приватне життя без згоди особи щодо неповнолітньої дитини), 170 (реєстрація незаконних угод з нерухомим майном)», ‒ сказала вона.
За останні два тижні Наталію Поклонську вже не вперше звинувачують у приховуванні майна. Раніше юристи партії «Яблуко» повідомили, що у своїй декларації депутат не вказала майно чоловіка і особистий автомобіль. Поклонська спростувала й ці звинувачення. Вона повідомила, що у неї немає чоловіка і вона розлучилася з чоловіком, з яким планувала оформити стосунки. А машину, за її словами, 2015 року вона подарувала своєму батькові.
Наталія Поклонська стала депутатом Держдуми Росії за підсумками виборів, що відбулися 18 вересня 2016 року. Вона була обрана за кримською частиною списку партії «Единая Россия». Країни Заходу не визнали законність виборів до Держдуми на території анексованого Криму і наклали персональні санкції на Поклонську та інших депутатів, обраних на півострові.