Доступність посилання

ТОП новини

«Справа кримських дезертирів»: процес не пішов


Максим Одинцов
Максим Одинцов

Уже півроку в Києві ніяк не зрушить з мертвої точки «справа кримських дезертирів». У ній звинувачують двох колишніх українських військових, які перейшли до російської армії, ‒ Максима Одинцова і Олександра Баранова. У лютому їм зачитали обвинувальні висновки, але наступні стадії судового процесу ніяк не почалися. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чому так затягується суд на кримськими «дезертирами».

7 червня у Дарницькому районному суді Києва мали розглядати справу військового Максима Одинцова. 7 лютого тут же відбулося попереднє засідання, а 24-го зачитали обвинувальний акт. На цьому судовий процес застопорився.

На чергове засідання з'явилися представник військової прокуратури Владислав Кулініч, а також адвокат за призначенням Микола Могуренко. Просидівши півгодини біля кабінету судді, вони дізналися, що прийшли даремно.

В автозаку, який привіз підсудних із СІЗО, Одинцова не виявилося. І оскільки суд без обвинуваченого відбуватися не може, засідання перенесли. Чому кримчанина не привезли до суду ‒ не зрозуміло. Секретар головуючого судді повідомила кореспонденту Крим.Реалії, що суд надіслав усі запити, щоб Одинцова привезли на засідання.

Невчення ‒ в'язниця

Двоє колишніх українських солдатів з Криму ‒ Максим Одинцов і Олександр Баранов ‒ були схоплені українськими спецслужбами 20 листопада 2016 року на адміністративному кордоні з анексованим півостровом. Міністерство оборони Росії розцінило це затримання як викрадення їхніх військовослужбовців.

Служба безпеки України, в свою чергу, повідомила, що Одинцова і Баранова взяли під варту відповідно до законодавства України. За версією СБУ, затримані скоїли злочин: зрадили присягу, дезертирували з української армії і перейшли на службу до російського війська. Проти них порушили справу за статтями 111 і 408 Кримінального кодексу України ‒ державна зрада і дезертирство.

СБУ вважає, що вони хотіли «купити» документ про закінчення вищого навчального закладу, щоб отримати офіцерське звання у російській армії

За інформацією СБУ, щоб затримати Одинцова і Баранова, за ними встановили спостереження. Як стверджує керівництво спецслужби, обидва кримчанина потрапили в поле уваги правоохоронців, коли вони звернулися до одного з вищих навчальних закладів на материку з наміром отримати дипломи за хабар. СБУ вважає, що вони хотіли «купити» документ про закінчення вищого навчального закладу, щоб отримати офіцерське звання у російській армії. Для здійснення угоди на зв'язок з Одінцовим і Барановим вийшов «кур'єр», який насправді був агентом українських спецслужб. Вони призначили зустріч в так званій нейтральній смузі на адмінкордоні з Кримом ‒ між російським і українським блокпостами. Там, в «буферній зоні», співробітники СБУ посадили двох кримчан в автобус і вивезли за українську частину пункту пропуску.

Цей інцидент викликав бурхливу реакцію Кремля. Президент Росії Володимир Путін назвав затримання Одинцова і Баранова «віроломством» і «замахом з непридатними засобами». Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу про «викрадення» військовослужбовців і навіть назвав імена обвинувачених.

Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков не відкидає того, що Одинцова і Баранова можуть обміняти на українських громадян, що утримуються в російських СІЗО або колоніях. Таку ймовірність також підтвердив і голова СБУ Василь Грицак.

В кінці грудня минулого року заарештованих кримчан відвідала російський омбудсмен Тетяна Москалькова в присутності української колеги Валерії Лутковської.

Вони провели зустріч з Одинцовим і Барановим в СІЗО Миколаєва, куди вони були відправлені під арешт після затримання. Розслідуванням їх справи займається Миколаївський гарнізон Військової прокуратури України. У січні слідчі надіслали до суду обвинувальний висновок. На виході справу розділили на два виробництва, в зв'язку з чим Одинцова і Баранова тепер судять у різних районних судах Києва: першого ‒ в Дарницькому, другого ‒ в Подільському.

Максим Одинцов
Максим Одинцов

Спільний адвокат з ГРУшниками

Спочатку інтереси обох кримчан захищала група адвокатів з Одеси. Вони клопотали про те, щоб їхні кримінальні справи об'єднали в одну. Захист обґрунтовував необхідність об'єднання справ тим, що обидва обвинувачених були затримані разом в один і той же час і підозрюються в ідентичних діяннях. Однак суд не узяв до уваги ці аргументи.

Олександр Баранов і його адвокат Роман Євценко
Олександр Баранов і його адвокат Роман Євценко

На попередніх засіданнях Одинцову і Баранову надали слово. Обидва вони оголосили, що вважають себе громадянами Росії. Місцем своєї роботи вони назвали російську військову частину 67/606. Цей підрозділ був створений у Сакському районі Криму на місці захопленої української військової частини.

У лютому Одинцов, заслухавши текст обвинувального висновку, сказав, що не визнає своєї провини. У Баранова ж ще не наступила стадія, на якій він повідомляє, чи вважає себе винним.

У березні в судовому процесі над кримськими «дезертирами» настала пауза ‒ їхні адвокати оголосили про вихід зі справи. Вони розірвали договори з підзахисними, оскільки сім'ї Одинцова і Баранова перестали виплачувати їм гонорари. З цієї причини, а також оскільки в справу вступив новий прокурор, судові засідання кілька разів переносили.

У травні обвинувачені уклали договори з приватним юристом Валентином Рибіним. Він відомий тим, що захищав інтереси співробітників ГРУ Росії Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, яких рік тому обміняли на Надію Савченко.

Про те, що Рибін вступає в «справу кримських дезертирів», кореспонденту Крим.Реалії повідомив адвокат Одинцова за призначенням Микола Могуренко.

«Напевно він (Одинцов ‒ КР) чув, що Рибін захищав Александрова та інших російських військовослужбовців. Визнавши, що було б непогано, якщо Рибін теж здійснював би його захист. Це його право», ‒ сказав Могуренко.

За словами адвоката, Максим Одинцов не скаржиться на умови утримання і «не підупадає духом» ‒ він сподівається на те, що «зрештою буде вдома».

Він додав, що заміна адвоката відбудеться на черговому засіданні. Могуренко також повідомив, що зустрічався з Одинцовим в СІЗО і оголосив там його правову позицію. За словами адвоката, його підзахисний не скаржиться на умови утримання і «не підупадає духом» ‒ він сподівається на те, що «зрештою буде вдома».

Чергове судове засідання у справі Одинцова призначили на 20 червня. Очікується, що окрім заміни адвокатів на ньому також розглянуть питання продовження йому запобіжного заходу. Затверджений судом термін його арешту закінчується 23 червня.

XS
SM
MD
LG