Доступність посилання

ТОП новини

Трикутник «Москва, Київ і Вашингтон»: про що свідчать відвідини Клімкіним і Лавровим Білого дому


Зустріч Дональда Трампа із Сергієм Лавровим (ліворуч) та зустріч Дональда Трампа із Павлом Клімкіним (праворуч)
Зустріч Дональда Трампа із Сергієм Лавровим (ліворуч) та зустріч Дональда Трампа із Павлом Клімкіним (праворуч)

Трамп і Путін готують велику зустріч? Минулого тижня продовжилися контакти Москви й Вашингтона. Російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова приймали в Білому домі. Говорили, зокрема, про Україну – без України. Хоча глава українського МЗС Павло Клімкін – теж перебував у Вашингтоні. Дипломатичні багатоходівки – про що говорять у високих кабінетах і чого чекати? Журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» спілкувалися з експертами й читали між рядків офіційні заяви.

​В один день, але не одночасно – глава російської дипломатії Лавров і глава українського МЗС Клімкін – в Овальному кабінеті Дональда Трампа.

Непохитна підтримка – від Вашингтона для України, й розмови «про конкретні речі» з міністром закордонних справ Росії. Нова американська адміністрація вибудовує діалог із Кремлем, але – посилає чіткі сигнали Києву.

Протест у Вашингтоні біля будівлі Білого дому проти агресії Росії стосовно України, 6 березня 2014 року
Протест у Вашингтоні біля будівлі Білого дому проти агресії Росії стосовно України, 6 березня 2014 року

Утім, настільки чіткі? Політичні оглядачі погоджуються: поки рано говорити, що в адміністрації США на чолі з Дональдом Трампом є якась нова стратегія щодо України та щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

Для Трампа українська тема є своєрідним компенсатором і нейтралізатором по відношенню до російської
Володимир Фесенко

«Швидше можна говорити про певну стилістику, де одночасно присутні і Україна, і Росія. Ось дуже схоже на те, що для Трампа, і для його адміністрації, і для нового держсекретаря США українська тема виступає своєрідним компенсатором і нейтралізатором щодо теми російської», – зазначає політолог Володимир Фесенко.

Володимир Фесенко, політолог
Володимир Фесенко, політолог

Ще до вступу на посаду Трамп опинився в «російської пастці», зазначає політолог. Занадто голосно звучали звинувачення політичних опонентів у зв’язках, або навіть у залежності нового американського президента від влади в Кремлі, додає він.

Найкращий спосіб для спростування російського впливу, який знайшов Трамп, це українська тема
Володимир Фесенко

«Це і скандал з колишнім радником із національної безпеки Флінном, і підозри, що може бути залежність від Росії. І вплив Росії на політику Трампа. Ось Трамп змушений спростовувати це постійно. І найкращий спосіб для спростування, який він знайшов, це українська тема», – говорить Володимир Фесенко.

Зустріч Лаврова і Трампа «незграбно спланована» – американські ЗМІ

З іншого боку, українська тема на міжнародній арені, хоч як і раніше присутня, але перейшла в розряд безперспективної, зазначає політичний консультант Руслан Бортник. На його думку, сторони не бачать можливості вирішення ситуації найближчим часом.

Руслан Бортник, політичний консультант
Руслан Бортник, політичний консультант

Реальні зусилля, спрямовані на досягнення будь-якого прогресу, зараз спрямовані на інші теми
Руслан Бортник

«Реальні зусилля, спрямовані на досягнення будь-якого прогресу, зараз спрямовані на інші теми. Перш за все – боротьба з «Ісламською державою», питання Сирії, і все інше», – каже Бортник.

Про Сирію на зустрічі у Вашингтоні дійсно говорили. Так, принаймні, написано в офіційних комюніке.

Однак в американської преси немає довіри ані до прес-служби Білого дому, ані тим паче – Кремля.

Експерти й аналітики набагато більше звертають увагу на контекст. І намагаються читати між рядків.

Зустрічі Дональда Трампа і Сергія Лаврова 10 травня 2017 року
Зустрічі Дональда Трампа і Сергія Лаврова 10 травня 2017 року

Зустріч Трампа й Лаврова американська преса назвала «незграбно спланованою». Вона відбулася через кілька годин після звільнення Трампом глави ФБР, саме він займався розслідуванням зав’язків нового американського президента з Росією.

Клімкіна могли використати – Волошин

Про зустріч Клімкіна з Трампом взагалі не було відомо заздалегідь. Наче випадково Клімкін виявився не просто в Вашингтоні, а й у Білому домі – на зустрічі з віце-президентом Пенсом. На диво, навіть більше – принизливість подібного формату, звертає увагу експерт-міжнародник Олег Волошин.

Хто веде переговори стоячи? Це смішно
Олег Волошин

«Реальні переговори проводяться за великим столом. Клімкіну навіть сісти не запропонували. Хто веде переговори стоячи? Це смішно. Тобто ми туди прийшли просто сказати, що ми подумки з вами – це не те, що зараз потрібно Україні. Україні потрібні конкретні, серйозні обговорення з американцями», – каже Волошин.

Експерт звертає увагу, що обидві зустрічі у Вашингтоні: Трампа з Лавровим і Трампа з Клімкіним – виглядають паритетними тільки на перший погляд. На відміну від Лаврова, який готував із Трампом зустріч двох президентів – США й Росії, у Клімкіна конкретної переговірної повістки не було. Міністра з України – країни, яка не так недавно була за крок від основного стратегічного партнера поза НАТО – могли використовувати.

Олег Волошин, експерт-міжнародник
Олег Волошин, експерт-міжнародник

Трамп скаже: «Стоп, ні про що нишком не домовлялися, ось Клімкін у мене тут був»
Олег Волошин

«Клімкін три дні сидить у Вашингтоні, і в підсумку його просто до випадку використовують для того, щоб, якщо внутрішні критики знову скажуть, мовляв, дивіться: Трамп нишком домовляється з росіянами, але він скаже: стоп, ні про що нишком не домовлялися, ось Клімкін у мене тут був. Усе нормально», – каже експерт-міжнародник Волошин.

Білий дім, попри завантаженість, дає зрозуміти, що Україна не залишиться поза увагою

Натомість експерт-міжнародник аналітичного центру «Українська призма» Ганна Шелест звертає увагу на те, що Білий дім дає зрозуміти, що незважаючи на завантаженість проблемами Сирії, Північної Кореї, Близького Сходу, Ірану, все ж і конфлікт в Україні залишається на радарах зовнішньополітичної уваги Вашингтона.

«Зараз дійсно через ті зустрічі, які відбулися, ми бачили, що США звернули увагу, в тому числі й на українську ситуацію, бо все ж головною була Сирія під час зустрічі (Трамп-Лавров) у Вашингтоні, але вони (США) заговорили, що готові максимально підтримувати «нормандський формат», долучатися – не як посередники, але допомагати як тільки можна», – каже Шелест.

А політичний експерт із центру «Гардарика» Костянтин Матвієнко зауважує: «Позитивною є та обставина, що Трамп зустрівся і з Лавровим, і з Клімкіним в один день. Добре, що американська адміністрація наголосила на необхідності виконання Мінських домовленостей з боку Російської Федерації. Це моменти позитивні».

Експерти звернули увагу і на те, що перед зустріччю з Трампом і віце-президентом Майком Пенсом, керівник МЗС України Павло Клімкін заявив про можливість долучення США до «нормандського формату», в якому є Україна, Німеччина, Франція й Росія.

Чи існує «велика угода» Росії і США?

Але наскільки успішними виявляться посилені контакти між Москвою і Вашингтоном? Опитані Радіо Свобода експерти не вірять в ідеї «великої угоди», про яку нібито мріють у Кремлі.

А американська преса звертає увагу на ще одну деталь після зустрічі Трампа й Лаврова, яка залишила «осад» у Вашингтоні – переговори американського президента й російського міністра були закритими для журналістів. Це стандартна практика: для зустрічей американського лідера з політиками рангом нижче. Однак російська сторона вже через кілька хвилин після події опублікувала фотографії з Овального кабінету.

«Вони нас обдурили. У цьому вся проблема з росіянами – вони брешуть», – ось такими словами резюмував ситуацію представник Білого дому, на якого посилається телеканал CNN.​

XS
SM
MD
LG