Прес-конференція президента України Петра Порошенка була присвячена наданню Україні безвізового режиму з Європейським союзом і Дню Європи. Але тематика запитань журналістів не була обмежена. Майже 200 представників засобів масової інформації взяли участь у заході. Протягом двох годин розпитати президента змогли приблизно 20 журналістів. Петру Порошенку поставили гострі запитання щодо різних сфер життя країни, а також ті, які стосуються його родини.
Петро Порошенко заявив, що остаточне рішення щодо «безвізу» для українців відбудеться 30 травня – в Сенаті Нідерландів має відбутись остаточне голосування щодо ратифікації Угоди про асоціацію Україна – ЄС.
Українці з окупованих територій Донбасу та Криму зможуть скористатися перевагами «безвізу» лише після повернення територій під контроль України, зазначив президент. Офіційно зареєстровані тимчасово переміщені особи при цьому матимуть таку змогу – подорожувати Європою без віз, додав він.
Розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета стало чи не головною темою конференції: запитань у журналістів зібралось чимало, особливо після виходу в ефір фільму-розслідування «Вбивство Павла».
Деякі журналісти вдягнули на прес-конференцію футболки з надписами «Хто вбив Павла?». Президент попросив вважати, що він так само вдягнув цю річ. Згодом він попросив вибачення в журналіста програми «Схеми: корупція в деталях» за те, що охорона намагалися не пустити його на подію через напис на футболці.
Щодо питань про розслідування вбивства Павла Шеремета, то Петро Порошенко зазначив, що знає про фільм, підготовлений командою журналістів.
«На жаль, я чекав більшого результату від слідства й не задоволений тим, що досі в нас немає вбивці і він не притягнутий до відповідальності. Хотів подякувати журналістам, які провели своє розслідування. Одразу після нього я зателефонував Князеву й попросив, щоб він зустрівся із журналістами, а всі матеріали, які є в розпорядженні журналістів та експертів, були долучені до справи», – заявив президент.
Петро Порошенко анонсував, що незабаром допитають фігуранта фільму – колишнього працівника Служби безпеки, якого виявили журналісти. А також запросив авторів фільму на особисту зустріч. У відповіді на інше питання президент дорікнув, що не варто були чекати, поки добре зрежисована програма вийде в ефір, а треба було звертатися зі знайденими даними до відповідних структур або особисто до нього.
Один із авторів фільму «Вбивство Павла», журналіст Дмитро Гнап, в коментарі Радіо Свобода зазначив, що оцінює бажання президента зустрітись і вивчити ситуацію як позитивний знак. Він не виключає, що президент міг бути дезінформований власним оточенням щодо ходу розслідування цієї справи.
«У нас є причини підозрювати деяких працівників правоохоронних органів і українських спецслужб у можливій причетності до цього злочину. І саме тому, щоб не попередити їх якимось чином, не зіпсувати результати нашого розслідування, ми не ділилися з ними цією інформацією. Ці підозри є не лише в нас, а й у наших колег із «Української правди», тому що за певний час до загибелі Павла Шеремета вони бачили за собою стеження. На їхню думку, стеження і прослуховування телефонів проводилося з боку правоохоронних органів. Тож ділитися з ними кожною нашою знахідкою було б небезпечно для ефективності проведення незалежного журналістського розслідування», – розповів Дмитро Гнап.
Президент ініціюватиме зняття депутатської недоторканості
Зміни до Конституції, які вже були проведені, стосуються недоторканості суддів, їхньої політичної заанґажованості й судової реформи з формуванням нового Верховного Суду, зазначив президент.
«Є ще декілька змін до Конституції, які я запропонував. Це децентралізація, зокрема, яка обмежує певним чином повноваження президента: будуть ліквідовані голови обласних державних адміністрацій», – розповів Петро Порошенко журналістам.
Також він зазначив, що ініціюватиме зняття депутатської недоторканості. Ще одна ініціатива президента стосуватиметься змін у Конституції щодо захисту прав кримськотатарського народу.
Донбас і Мінські угоди
«Обстріли через Мінські угоди чи через Путіна?», – відповів питанням на запитання про ефективність Мінських угод Петро Порошенко.
Президент зазначив, що Мінські угоди показують: хто не хоче миру і хто спричиняє деескалацію. Він наголосив, що ситуація в Україні кардинально відрізняється від інших країн, які стикнулися із російською агресією тим, що під Мінською угодою стоїть підпис російського президента Володимира Путіна.
Росія відповідним указом Путіна не лише визнала нещодавно «паспорти» угруповань «ЛНР» та «ДНР», а й багато інших документів, заявив Порошенко. Зокрема, і «свідоцтва на право власності», що фактично означає конфіскацію Росією майна українців і держави України.
«Це окремий юридичний акт, який потребує ретельного вивчення, зокрема, як доказу звинувачення в Міжнародному суді», – сказав Порошенко.
Крім того, на окупованих територіях розширюється зона дії російського рубля, що також є свідченням впливу Росії.
«Доказ, що тягне за собою відповідальність», – так назвав цей процес Петро Порошенко.
«Ми наголошуємо на необхідності схвалення й ухвалення «дорожньої карти» Мінської угоди, тобто – що й коли має відбутись. Єдиний, хто цьому перешкоджає – Росія», – резюмував президент.
Політичні в’язні
На території Росії незаконно утримуються понад 100 українських громадян, зазначив Петро Порошенко. Їх намагаються визволити в форматі роботи Тристоронньої контактної групи.
Російській стороні пропонували обміняти їх на тих осіб, які ув’язнені в Україні не за «тяжкими» статтями.
«Сто відсотків із тих, кого Україна надала можливість перевірити й верифікувати щодо бажання повернутися до окупованого Донецька й Луганська – всі підтвердили своє небажання. Людина готова залишитися в українській в’язниці, ніж їхати на окуповану територію», – наголосив президент і додав, що Росія кардинально не бажає звільняти українських заручників, хоча останню розмову з Путіним, як зазначив Порошенко, він мав винятково з цього приводу.
Про сина та дружину
Нещодавно в мережі з’явилося фото, на якому син Петра Порошенко сфотографувався в футболці із надписом «Russia», що викликало якщо не здивування, то відверте обурення в українців.
Президент прокоментував цей інцидент так: що футболка не належить синові, а вдягнув підліток її, бо святкував Геловін, під час якого діти перевдягаються у злих духів чи інших негативних істот.
«Я розцінюю таку поведінку, навіть у вертепі, на Геловін, абсолютно неприйнятною. З цього приводу в мене була розмова з моїм 15-річним сином. Я вас запевняю, я знайшов правильні слова для того, аби він усе зрозумів», – сказав Петро Порошенко.
Журналістка Світлана Крюкова вказала на те, що діти Петра Олексійовича, як і багатьох інших перших осіб держави, вчаться за кордоном та запитала – що має статися, аби діти президента вчилися в Україні?
«Проблема тут не в якості української школи. Я не хочу своїх дітей бачити «мажорами». Впевнений у тому, що ті умови, які там створені, в тій школі, унеможливлюють ризики мати певні привілеї як дітям президента», – відповів президент і додав, що питання реформування української освіти є одним із головних питань на порядку денному.
Щодо своєї дружини Марини Порошенко і її несподіваного рішення стати ведучою на телеканалі ТРК «Україна», який пов’язують із Рінатом Ахметовим, президент теж дав коментар.
«У нас дуже демократичні відносини в родині. Вона веде активну громадську діяльність і щодо того, що вона збирається знімати цикл передач, неполітичних абсолютно, вона зі мною не радилась», – зізнався Петро Порошенко.
«І тут вилазить одна дупа…» – президент
Президент не був присутній на фіналі «Євробачення-2017» через обстріли Авдіївки із трагічні наслідки цього. Проте він відзначив, що конкурс мав змогу подивитися в ефірі.
Петру Порошенкові сподобався виступ переможця й українських виконавців, навіть попри намагання пранкера зіпсувати один із номерів у прямому ефірі. Йдеться про інцидент, у якому чоловік вибіг на сцену та показав голі сідниці. Згодом міністр МВС Арсен Аваков повідомив, що чоловіка було затримано.
«Завжди знайдеться той, хто вискочить і щось продемонструє, вважаючи, що це є свобода… 200 мільйонів дивляться Україну, десятки тисяч людей, включаючи волонтерів, зробили надзусилля для того, щоб не просто зробити це свято, а показати Україну світові. І тут вилазить одна дупа… Яка думає, що це те, що світ має бачити з України. Розчарований, але вважаю, що враження від свята нам не вдалося зіпсувати», – промовив президент наприкінці конференції.
Раптова прес-конференція: гасіння пожежі чи гарна нагода?
«Не хотів би коментувати, що президент не знав, що його дружина пішла на канал до Ахметова, що його син вдягнув «карнавальний костюм» із надписом «Росія». Хотів би прокоментувати декілька фахових речей. Він зазначив, що в Європі дивуються нашому електронному декларуванню. Я уточню – в Європі глузують із електронного декларування в Україні. На півмільярда доларів у нас люди декларують статки, будучи чиновниками, депутатами, посадовими особами», – зазначає народний депутат Ігор Луценко.
Останнє спілкування президента з журналістами у форматі прес-конференції відбувалося майже рік тому. Теперішнє її скликання стало доволі несподіваним і неочікуваним для засобів масової інформації.
Важливі питання так і не поставили, вважає кореспондент «Сегодня.ua»
Директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв вважає, що це намагання Петра Порошенка погасити пожежу від усе більшого накопичення незадоволення результатами роботи влади, і на прес-конференції від президента звучали виправдання, а не стратегія розвитку.
«Жодна вимога Майдану виконана не була. Фактично, вимагали якості політики: некорумпованої, соціально справедливої, такої, яка долає розкол. Яке з цих питань вирішене? Люди вимагали свободи на місцях, нової влади в регіонах. А чинний режим звівся до роздачі грошей, активізації силових структур, потакання радикалам, силами яких вони розправляються з політичними опонентами», – наголосив Єрмолаєв.
Політтехнолог Віктор Уколов зазначив, що якщо б це було «гасіння пожежі», то воно сталося під час активізації цих критичних настроїв, які з’явилися не сьогодні.
«Президентові (і не лише йому) вдалося добитися безвізового режиму. Він довгий час, можливо, навіть переносив цю конференцію, бо відчував, що безвізовий режим буде ось-ось. Меседж президента сформульовано в його вступному слові: що Україну підтримують в Європі, що Україна визнається європейською державою, і виконавши всі пункти для безвізового режиму, ми його отримали», – зазначив політтехнолог.
Петро Порошенко на прес-конференції зазначив, що вважає виконаними вимоги, з якими виходив Майдан. Із його виступу стало зрозумілим, що він задоволений роботою Генпрокуратури, але радить Юрію Луценку прозвітувати про досягнення окремо, також наголосив на непростій роботі Служби безпеки, яку назвав рекордсменом із запобіганням терористичним актам, якщо порівнювати із Європою.