Доступність посилання

ТОП новини

Крим на порозі «грандіозного шухеру»?


Спеціально для Крим.Реалії

Після «референдуму» кримські прихильники анексії розділилися на два табори: перші публічно говорили, що готові жити в будь-яких умовах, аби з Росією; інші – обурювалися з приводу зростання цін, повальної корупції та адміністративного бардаку, звинувачуючи у всьому місцеву «владу». Кремль і персонально керівництво країни залишилися за межами критики. Але останнім часом претензії звучать на їхню адресу теж.


До фрондуючих блогерів відноситься й Олександр Горний – активний прихильник «Кримнаша». Днями він вибухнув гнівною публікацією, попередивши «владу», що терпіння кримчан закінчується. Три роки тому Кремль обіцяв не тільки зростання добробуту, а й повне оновлення адміністративного апарату, боротьбу з корупцією, незаконними будівництвами й земельними махінаціями. Кримчан залучали до «референдуму», запевняючи, що півострів за пару років стане якоюсь вітриною оновленої Росії: сучасні курорти, модернізована інфраструктура, високооплачувані робочі місця й натовпи заможних туристів.

Москва від початку не планувала виконувати обіцянки, адже корупція і свавілля чиновників – стрижневий елемент російської державності

Москва від початку не планувала виконувати обіцянки, адже корупція і свавілля чиновників – стрижневий елемент російської державності. Але деякі кримчани повірили в слова кремлівських «данайців». Тепер, пише Олександр Горний, більшу частину населення спіткало розчарування. Верхівка кримського активу Партії регіонів масово перейшла до «Единой России», республіканський «уряд» на чолі з Сергієм Аксьоновим лише імітує боротьбу з незаконними будівництвами й казнокрадами. «Влада» займається переділом найбільш цінних комерційних активів; начальство, що загрузло в кумівстві. По телевізору росіянам розповідають про величезні суми, які Москва виділяє на захоплений півострів, але при цьому особистий добробут кримчан постійно падає.

Крим, обурюється блогер, перетворили на величезне «потьомкінське село». У Феодосії Аксьонов з помпою вручав ключі від нових квартир переселенцям з аварійного житла. Люди досі не в'їхали в квартири, адже новий будинок не придатний для проживання. «Влада» обіцяла привести до ладу плато Ай-Петрі до осені минулого року, але нічого не зробила. «Голова» республіки особисто обіцяв припинити незаконне будівництво в Ялті, Коктебелі та інших курортних містах. Створювали спеціальні комісії, проводили численні наради, але за три роки «радмін» і чиновники не місцях не змогли навести порядок у будівельній галузі.

У мене є відчуття, що Крим на порозі великого шухеру, аж надто високий тут став градус невдоволення
Олександр Горний

Люди вже відкрито обурюються російськими порядками. Курортний сезон під загрозою зриву, чиновники лише констатують, що півострів не може конкурувати з Туреччиною чи Єгиптом. Жителі приморських міст і селищ ризикують залишитися без засобів до існування. «У мене є відчуття, що Крим на порозі великого шухеру, аж надто високий тут став градус невдоволення. На Крим федеральна влада просто забила, залишивши його на розграбування місцевим шахраям і чиновникам. Кримом треба займатися, з’ясовувати багато питань, а не приїжджати наїздами для чергової бадьорої наради, з розподілу ФЦП», – обурився Горний.

Тепер претензії звучать уже на адресу вищого керівництва країни. «Так що, Володимире Володимировичу (президент Путін – КР), на носі у вас вибори, в день річниці повернення Криму додому, а ми втрачаємо довіру кримчан, які вже не шепочуться, а досить голосно задають незручні питання, на які відповідей і у вас, зокрема, немає», – зазначив блогер.

Аналогічну думку висловив російський активіст, який проживає в Криму, Ілля Большедворов. За його спостереженнями, протестна активність серед кримчан зростає. Сімферопольські активісти готові вийти на вуличні акції, але міська «адміністрація» відмовляється їх узгодити. «У нас дуже багато хто скаржиться на те, що вони подають заявки до адміністрації, і за надуманими приводами їм просто відмовляють в узгодженні», – зазначив Большедворов.

Незважаючи на зміну прапорів над адміністративними будівлями, громадяни досі не звикли до російських порядків

Навіть побіжний аналіз висловлювань кримчан в найбільш популярних соціальних мережах показує, що жителі півострова не приховують свого роздратування з приводу стану економіки, власних прибутків і роботи чиновників. Незважаючи на зміну прапорів над адміністративними будівлями, громадяни досі не звикли до російських порядків. Їх відкрито обурює цензура в ЗМІ, відсутність свободи вираження власної думки, фактична заборона на публічну активність взагалі. У цій частині населення Криму залишилося глибоко українським. «Влада» непрозоро натякає, що така «вольниця» їх дратує. Аргумент, що всі, хто критикує начальство, є «провокаторами» або «прихильниками хунти», на публіку вже не діє.

Коли саме може статися «грандіозний шухер»? Динаміка така, що упродовж 2017-2018 років обстановка на півострові буде загострюватися. Вуличні виступи можливі в приморських регіонах, адже вони найбільше постраждали від дій «команди переможців». Майбутній курортний сезон обіцяє бути гіршим за торішній. Надії «влади» на приїзд відпочивальників на час травневих свят не виправдалися. Місцеві жителі з тривогою чекають літа, заздалегідь підраховуючи збитки. Тут за час перебування в «рідній гавані» зібралася критична маса проблем: тиск на бізнес, незаконна забудова, зневажливе ставлення «влади» до населення, фактичне обезземелення кримчан на користь московських начальників.

В інших регіонах ідеться про перспективу пасивного протесту: наступного року кримські виборці можуть масово проігнорувати вибори президента Росії. Непряма ознака, що жителі півострова незадоволені особисто Володимиром Путіним – відсутність новин про скарги в Кремль. У перші півтора роки анексії всі протести відбувалися під гаслом «ми напишемо в Москву!». Скаржилися майже всі: підприємці, вчителі, лікарі, пенсіонери. Тепер охочих шукати захисту в адміністрації президента стало набагато менше. Центральна влада відкрито ігнорує проблеми кримчан. Російська байка про «хорошого царя» і «поганих бояр» на півострові вже не працює. Кримчан, охочих ловити «камені з неба», з кожним місяцем стає все менше.

Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG