Інформація про його смерть виявилася недостовірною, а тепер він оголосив голодування. Російський в’язень, уродженець Краснодону, Артур Панов вимагає видати його Україні протягом двох тижнів. Низка ЗМІ називають Артура Панова політв’язням. За версією слідства, він нібито готував теракт у ростовському театрі. Але правозахисники не поспішають зараховувати Панова до «в’язнів совісті». Хто ж він, українець Артур Панов, про якого раптом заговорили, з’ясували журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».
Артур Панов – наймолодший із в’язнів Кремля. І один із найбільш маловідомих. Йому – всього дев’ятнадцять. Коли його затримали – був ще неповнолітнім.
І ось – раптова новина: українець Панов нібито помер у ростовському СІЗО. Сполошились і український МЗС, і уповноважений із прав людини. З’ясували: це – фейк.
Незабаром з’явився й доказ – фото Артура Панова – живого, в залі суду. А невдовзі – і його лист, де українець коментує чутки про свою смерть.
«Поки я житиму, всі спроби Мордора і його орків якось мене дискредитувати будуть марними. Тому що я відчуваю підтримку, за мною народ, за мною Україна», – написав хлопець.
Якби не цей фейк, про Артура Панова ще нескоро б згадали. Так хто ж він? Як потрапив до рук кремлівських слідчих? І головне – за що?
У чому звинувачують Панова?
Артур Панов народився і жив у Краснодоні на Луганщині. Його рідне місто зараз окуповане.
«Я живу, щоб писати вірші, колись мене не буде, а мої вірші існуватимуть», – це фрагмент інтерв’ю хлопця, ще до його ув’язнення.
У 15 років підліток потрапив у халепу: налякав працівників банку псевдомінуванням і вимагав гроші. На нього завели кримінальну справу в Краснодоні, але в тюрму Артура не посадили, бо був ще неповнолітнім.
Тепер йому загрожує інша в’язниця – російська.
«Він перебуває під вартою за однією з популярних статей – підготовка терористичного акту на території Росії», – каже голова секретаріату українського омбудсмена Богдан Крикливенко.
За версією російського слідства, Панов нібито збирався підірвати ростовський театр імені Горького: приїхав до Росії, зібрав вибуховий пристрій і знайшов спільника.
«Для виконання задуманого він почав листування в соціальній мережі з жителем Ростова Смишляєвим, який за своїми ідеологічними й політичними поглядами був противником чинної влади в Росії», – наголошує прес-секретар Ростовського окружного військового суду Росії Альона Катькало.
Артур Панов визнав: дійсно, конструював вибуховий пристрій із того, що зміг вільно купити в Ростові. Навіщо ж?
«За його версією, для того, щоб, можливо, провести терористичний акт із метою помсти російській владі за ті події, які відбуваються в «ЛНР», зараз це так називається... Що стосується схиляння до терористичної діяльності Смишляєва, тут, звісно, він різко заперечує. Звинувачує правоохоронні органи Росії в фальсифікації цього епізоду», – розповів «Донбас.Реалії» адвокат Сергій Московкін.
Панов стверджує, що це був вибуховий пакет. Якщо це піротехнічний пристрій, то статті з тероризму тут немаєВладислав Рязанцев
«Cам Панов стверджує, що це був вибуховий пакет, який при приведенні його в дію не поранив би людей і нікого б не покалічив. Це головний момент, у якому варто розібратися: якщо це піротехнічний пристрій, то статті з тероризму тут немає», – каже російський журналіст Владислав Рязанцев.
Досі невідомо, як же Панов потрапив до Росії. Спочатку хлопець стверджував, що його затримали в пункті пропуску Ізварине – описував історію, як дві краплі води схожу на кейс Надії Савченко, потім говорив, що сам приїхав до Ростова.
«Каже, що поїхав до Києва через Ростов-на-Дону, так як не хотів їхати через лінію розмежування на Донбасі й отримувати спеціальний дозвіл», – додає Рязанцев.
Багато ЗМІ одразу зарахували Панова до «в’язнів совісті». Хтось справно веде сторінку в «Фейсбуці» на його захист. Але ось українські правозахисники не поспішають включати Артура Панова до списків політв’язнів.
Потрібні аргументи, чому особа є ув’язненою з політичних мотивів, ми їх тут не побачилиМарія Томак
«Потрібні якісь критерії, якісь аргументи, чому особа є ув’язненою з політичних мотивів, ми їх тут не побачили. Але це не знімає з держави Україна певних зобов’язань стосовно цієї особи», – зауважує координатор «Медійної ініціативи за права людини» Марія Томак.
У ростовському СІЗО в Панова розпочалися проблеми зі здоров’ям. Він стверджує: там його намагалися отруїти. Не допомогли, коли він поскаржився на хворий хребет. Навіть не дали милиці, хоча він просив. Тепер Панов оголосив сухе голодування – з вимогою видати його Україні.
«Сьогодні він виглядав не кращим чином: був блідим, з колами під очима», – розповідає журналіст Владислав Рязанцев.
«Ми очікуємо найближчими днями більш розгорнутої інформації щодо реального стану його здоров’я, ми звернулися до колег у Москві», – зазначає Богдан Крикливенко.
Чи можливо повернути Панова до України?
Є нюанс: до затримання в Панова був психіатричний діагноз. Правозахисники вважають, що це шанс повернути його додому, тому радять домагатися медичної експертизи.
Особи, які мають проблеми з психікою, використовувались Росією для фабрикації справМарія Томак
«Якщо певні діагнози підтвердяться, щоби його перевели в Україну за відповідною конвенцією для лікування. У нас є прецеденти, коли особи, які мають проблеми з психікою, використовувались російськими спецслужбами для фабрикації справ», – каже правозахисниця Марія Томак.
Адвокат Панова говорить: експертизу вже робили – в повторній не бачить сенсу.
«За згодою мого підзахисного я можу озвучити результат: він був визнаний повністю психічно здоровим», – запевняє адвокат.
Правозахисники кажуть: Панова не варто ставити в один ряд із іншими українськими політв’язнями, але все ж, очевидно, його справа – снаряд в інформаційній війні.
В наших інтересах, щоб він опинився в Україні і не був ресурсом для пропагандистських кампанійМарія Томак
«У наших інтересах – щоб він опинився в Україні й не був ресурсом для цих пропагандистських кампаній», – наголошує Марія Томак.
Артур Панов у свою чергу обіцяє – не їстиме, не питиме до тих пір, поки його не повернуть до України.