Доступність посилання

ТОП новини

Занепад кримського курорту: паломники замість відпочивальників


Жінка цілує погруддя імператора Миколи II, яке, зі слів Наталії Поклонської, почало мироточити, Сімферополь, березень 2017 року
Жінка цілує погруддя імператора Миколи II, яке, зі слів Наталії Поклонської, почало мироточити, Сімферополь, березень 2017 року

Спеціально для Крим.Реалії

Анексія Криму відкинула курортну сферу півострова на рівень 90-х років. Санкції, міжнародна ізоляція, поганий сервіс на тлі захмарних цін, відсутність залізничного сполучення з материковою Україною ‒ далеко не повний перелік проблем, які Росія принесла з собою. Щоб якось виправити становище, чиновники змушені вигадувати «екзотичні» плани розвитку туристичної галузі.

Російська «влада» планує розвивати на анексованому півострові «релігійний туризм». «Сенатор» і голова Російської громади Криму Сергій Цеков разом з членами комітету Ради Федерації з міжнародних справ оприлюднив концепцію розвитку такого туризму в республіці. Політик назвав анексований півострів «духовним центром» Росії, який приваблює не тільки православних паломників, але і представників інших конфесій. «Ми бачимо, що з кожним роком кількість туристів, охочих познайомитися з культурною спадщиною Криму і, перш за все, з об'єктами православної релігії, весь час зростає. Природно, інтерес являють собою й ісламські об'єкти», ‒ упевнений «сенатор».

Під гучним словом «концепція» ховається звичайний туризм, але з ухилом в релігію: відвідування святих місць з екскурсійною або паломницькою метою. При цьому автори документа намагаються надати «концепції» загальнодержавного значення. «Реалізація концепції (розвитку релігійного туризму ‒ авт.) дозволить зробити Крим духовним центром, місцем поклоніння жителів не тільки Росії, але і всього російського світу», ‒ сказав Цеков. Хоча до цього він говорив, що півострів ‒ уже «духовний центр».

До мене прийшли з пропозицією зробити храм на воді. Ціна питання ‒ мільйон доларів
Сергій Цеков

Виступ «сенатора» та його однодумців є логічним продовженням недавнього «круглого столу», під час якого Цеков запропонував обладнати на одному із суден православний храм. «До мене не так давно прийшли з пропозицією зробити храм на воді ‒ тобто придбати судно, на ньому організувати храм і використовувати його як такий паломницький маршрут. В цьому випадку вирішується багато питань: питання пересування, питання харчування. Ціна питання ‒ мільйон доларів. Наче небагато, але з іншого боку, де їх взяти з урахуванням всіх бюджетних питань? Хоча ідея, на мій погляд, цілком реальна і буде реалізована», ‒ розповів Цеков.

Такі пропозиції вказують на занепад кримської рекреації і відсутність у Москви та її місцевих ставлеників навіть загального уявлення про те, як використовувати потенціал території

Такі пропозиції вказують на занепад кримської рекреації і відсутність у Москви та її місцевих ставлеників навіть загального уявлення про те, як використовувати потенціал території. Анексований півострів не може конкурувати з російськими курортами і, тим більше, турецькими. Влада Росії лише констатує проблему, але як саме виходити з ситуації ‒ вони не знають або обмежуються загальними пропозиціями. Голова Ростуризму Олег Сафонов, наприклад, запропонував власникам готелів влітку знизити ціни. Сумнівно, що підприємці його почують. Висока вартість відпочинку в Криму зумовлена, перш за все тиском на бізнес з боку чиновників.

Кремль тільки на словах зацікавлений у залученні відпочивальників. На практиці, захоплена територія використовується винятково як військова база і плацдарм для дестабілізації України. Майбутній курортний сезон може виявитися гіршим за торішній, незважаючи на бадьорі запевнення кримського «Радміну». Республіканський «міністр» курортів і туризму Сергій Стрельбицький місяць тому повідомив журналістам, що в майбутньому сезоні очікує туропотік на рівні минулого року. Чиновники стверджують, що в 2016 році півострів нібито відвідали 5,6 мільйона відпочивальників. Об'єктивні розрахунки показують інше. При відсутності залізничного сполучення з Україною і міжнародній ізоляції на півострів могло заїхати не більше 1,5 мільйона туристів.

Перспективи погані, і навіть російські пропагандисти змушені визнати, що росіяни віддадуть перевагу відпочинку у Туреччині. «Влада» не знає, як вийти з ситуації. Для розвитку рекреаційного потенціалу недостатньо гучних гасел і розробки беззмістовних документів. Кремль і його ставленики мають вирішити низку складних завдань: скасування або істотне ослаблення санкцій, торгової блокади, залучення великих російських і зарубіжних інвесторів; необхідні час і кошти для підготовки персоналу, масштабне оновлення інфраструктури, а не просто ямкові ремонти.

Москва зайняла вичікувальну позицію, марно сподіваючись, що питання анексії з часом «розсмокчеться»; або ж Україна припинить існування як держава в результаті чергової політичної кризи

Для зниження вартості відпочинку та реальної конкуренції з Туреччиною, потрібно максимально збільшити тривалість курортного сезону. Бажано зробити його цілорічним. У нинішніх обставинах Кремль не може забезпечити дотримання зазначених умов. «Російський» Крим ‒ сіра зона, відрізана від цивілізованого світу. Москва зайняла вичікувальну позицію, марно сподіваючись, що питання анексії з часом «розсмокчеться»; або ж Україна припинить існування як держава в результаті чергової політичної кризи.

Республіканська «влада» імпровізує на ходу, намагається йти шляхом найменшого опору, паразитуючи на збанкрутілій ідеї «русского міра» і «сакрального значення» стародавнього Херсонеса для російського православ'я. Навіть якщо (уявімо, що сталося чудо) Москва і її кримські ставленики налагодять систему «релігійного туризму», то це ніяк не позначиться на економіці півострова. Паломники не витрачатимуть гроші на відвідування розважальних закладів, жити в дорогих готелях і користуватися оздоровчими процедурами. «Релігійний туризм» потрібний винятково у пропагандистських цілях ‒ для підтримки в російській масовій свідомості образу Криму як «особливого регіону».

Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, викладені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG