Правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини домоглися судового рішення про незаконність одного з пунктів постанови Кабміну №1035, що обмежує провезення речей через адміністративний кордон із Кримом.
Коли рішення суду набуде чинності? Як це позначиться на перетині адміністративного кордону? Про це говоримо з юристом Української Гельсінської спілки з прав людини Максимом Тимочком та радником міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Олесею Цибулько.
Правозахисники домоглися визнання незаконним пункту 1 постанови Кабміну №1035, що забороняє вивезення особистих речей з анексованого Криму
Правозахисники домоглися визнання незаконним пункту 1 постанови Кабміну №1035, що забороняє вивезення особистих речей з анексованого Криму. Постанова Окружного адміністративного суду Києва за позовом про визнання документа незаконним опублікована 20 березня на сайті Єдиного держреєстру судових рішень. З минулого року уряд України постановою №1035 обмежив постачання товарів з тимчасово окупованої території на материкову частину України. Вивезти з півострова можна тільки соціально значущі продукти, 23 найменування, але не більше ніж 50 кг в одні руки. Правозахисники неодноразово закликали скасувати документ, адже він обмежує права кримчан. 16 лютого перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів вніс протокольне доручення, що передбачає доопрацювання і зміну постанови №1035. У проекті змін передбачено вивезення з Криму особистих речей, побутової техніки, медпрепаратів, готівки і домашніх тварин.
‒ З нами на зв'язку юрист Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко. Максиме, чи змінило рішення Окружного адмінсуду ситуацію для кримчан вже зараз? Чи треба чекати, поки рішення набуде чинності?
Тимочко: На жаль, відповідно до закону, рішення суду набирає чинності через 10 днів. Якщо відповідач, тобто уряд, подасть апеляцію, остаточне рішення буде вже тільки після апеляційного суду. У мене майже немає сумнівів, що уряд подасть апеляцію. Але ми готові обстоювати інтереси кримчан у всіх інстанціях, а закон ‒ на нашому боці. І поки прикордонники можуть не пропускати кримчан з їхніми особистими речами в пунктах пропуску.
‒ Рішення суду визнає незаконним пункт 1 постанови №1035. Що це означає для кримчан? Які речі вони зможуть перевозити через адмінкордон?
Визнання пункту 1 незаконним знімає для кримчан обмеження при вивезенні особистих речей, адже митники посилалися переважно на нього. Однак ми чекаємо, поки рішення набуде чинності.
Тимочко: Пункт 1 забороняв перевозити всі особисті речі, за винятком 23 пунктів, передбачених статтею 370 Митного кодексу. Цей перелік на слуху у всіх кримчан. Можна перевезти друкарську машинку, комп'ютер, бінокль, невелику кількість одягу, обмежений набір продуктів. Меблі, холодильник, мікрохвильова піч ‒ вже ні. Майже неможливо почати нове життя без таких простих, необхідних у побуті речей. Але їх немає в 23 пунктах. Абсурд. Визнання пункту 1 незаконним знімає для кримчан обмеження при вивезенні особистих речей, адже митники посилалися переважно на нього. Однак ми чекаємо, поки рішення набуде чинності. Думаю, результат розгляду справи більше вплине на уряд, щоб він розробив якісно інший нормативний документ, який задовольнить кримчан. Навряд чи уряд тепер зможе з цим затягувати. Наскільки мені відомо, нові проекти обговорюються в Міністерстві у справах тимчасово окупованих територій.
‒ Як швидко ми можемо очікувати появи нового проекту документа?
Тимочко: В наших реаліях все занадто розмито. Але, наскільки мені відомо, після скандальної ситуації зі студентом Іллею Ільїним, який зіткнувся з проблемою при вивезенні особистих речей, була прес-конференція з участю представників Української Гельсінської спілки, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і Мінінформполітики. На ній було анонсовано, що уряд скликав екстрені збори для обговорення цієї проблеми і вирішить її якомога швидше. Звичайно, минуло вже дуже багато часу, але проблема так і не вирішилася. Це тягнеться з 2016 року. Я сподіваюся, що рішення суду все ж прискорить процес.
‒ З нами на зв'язку радник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Олеся Цибулько. Олесю, юрист Максим Тимочко вважає, що уряд подаватиме апеляцію. Що ви можете про це сказати?
Ми розробили проект змін постанови і надіслали його на узгодження. Подивимося, що на це скажуть профільні міністерства. Ми дуже хочемо змінити ситуацію
Цибулько: Складно сказати, нас не посвячують у ці питання. У будь-якому випадку, ми вважаємо, що постанова вимагає змін, ми підтримуємо юристів Української Гельсінської спілки. Ми раді, що у нас є підтримка першого віце-прем'єра Степана Кубіва, і сподіваємося, що справа зрушить з мертвої точки. Ми розробили проект змін постанови і надіслали його на узгодження. Подивимося, що на це скажуть профільні міністерства. Ми дуже хочемо змінити ситуацію.
‒ Що заважає оперативному вирішенню проблеми?
Цибулько: Бюрократія, яка вимагає страшно заплутаних процедур, що потребують часу. Зараз питання в узгодженні документа в Міністерстві економіки. Звичайно, потрібно скасовувати закон про вільну економічну зону «Крим», про це йдеться вже давно. Але швидше внести зміни до постанови №1035, щоб люди відчули полегшення вже зараз. Тому ми займаємося в першу чергу цим.
‒ Як швидко можуть бути внесені зміни?
Цибулько: Я дуже хотіла б назвати конкретну дату, але, на жаль, не можу. Можу лише сказати, що ми робимо все для прискорення процесу, але не все залежить від нас.
(Над текстовою версією матеріалу працювала Галина Танай)