Пам'ятаю, в травні 2014 року я зустріла на вулиці свою знайому вчительку. Її обличчя сяяло, як яскраве травневе кримське сонце. «Ти уявляєш, я отримала зарплату 18 тисяч рублів в цьому місяці», ‒ щасливо повідомляла вона мені. На той час це була дійсно дуже велика сума, враховуючи, що ціни ще залишалися українськими в Криму. Ми тоді досить довго розмовляли, знайома захлинаючись ділилася своїми захопленнями, що в Росії вчителі затребувані й шановані, що тепер вона може не економити і т.д. і т.п…
І ось минуло майже три роки. На цьому тижні я знову зустріла цю свою знайому. Ми привіталися і, як водиться у старих знайомих, що зустрічаються не так часто, почали розпитувати один одного про справи. Обличчя вчительки тепер не сяяло радістю, а виражало глибоку заклопотаність. І, як то кажуть, у кого що болить, той про те і говорить ‒ вона відразу почала розповідати мені про роботу. А новини її виявилися зовсім не радісними.
Розповіла подруга про те, що в Криму розпочата «оптимізація» системи шкільної освіти. І чекає на кримських вчителів масове скорочення. Причому «оптимізація» розпочата вже зараз, не планується чекати до літа. Особливо це торкнеться сільської місцевості. Багато малих шкіл з дев'ятирічним навчанням із чисельністю до ста учнів будуть ліквідовані. А багато малих середніх шкіл стануть дев'ятирічки. Кількість вчителів буде приведена у відповідність шість педагогів на сто учнів.
В Криму розпочата «оптимізація» системи шкільної освіти. І чекає на кримських вчителів масове скорочення
Виходить, що в сільських школах вчителі стануть «багатоверстатниками». Грубо кажучи, вчитель біології буде вести ще й хімію, і фізику, і географію. Які знання будуть у учнів в такому випадку? Явно не на належному рівні. А тому почнуть хороші учні переходити в міські школи, тим самим прирікаючи сільські школи, що ще залишилися, на подальшу «оптимізацію», а села ‒ на подальше вимирання.
Знайома каже, що вчителі просто в шоці від таких новин, багато хто не може в них повірити, але ця інформація була повідомлена на офіційних нарадах в школах. В середньому сільські райони Криму мають скоротити по дві сотні вчителів. Нехай половина з них будуть пенсіонерами, але навіть сто безробітних вчителів на кожен район ‒ це обтяжливо для суспільства.
Вчителі в шоці від таких новин, багато хто не може повірити, але цю інформацію повідомили на офіційних нарадах в школах. В середньому, сільські райони Криму мають скоротити по дві сотні вчителів
Також подруга повідомила про те, що, як пояснило начальство, причини «оптимізації» ‒ в нестачі фінансових ресурсів. За рахунок скорочення чисельності вчителів і одночасного значного підвищення погодинного навантаження, влада добивається двох цілей ‒ скорочення соціальних виплат у вигляді відпускних, оздоровчих, лікарняних тощо, і підвищення рівня заробітної плати вчителів через збільшення навантаження.
Але що буде з тими бідолахами, хто залишиться без роботи? Адже, незважаючи на заяви Аксьонова та Медведєва про перемогу над безробіттям, в реальності ситуація не така райдужна. Влаштуватися на роботу звільненому вчителю буде дуже складно. В кінці бесіди питаю знайому, мовляв, ти ж була така щаслива три роки тому. Та тільки фиркнула і каже: ну да, у нас як в тому анекдоті, де переплутали туризм з еміграцією.
Ось такі справи.
Після зустрічі зі знайомою вчителькою зайшла щодо одного питання до міськадміністрації, кабінети переповнені, чиновників як оселедців у бочці. Сидять і на годинник поглядають, коли обідня перерва настане. Подумала, що не тих скорочуєте, панове Аксьонов і Медведєв. Та тільки хіба цікаві їм думки простих смертних...
Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції