У Криму активістами, які підтримують арештованих депутата Алуштинської міськради Павла Степанченка та блогера Олексія Назімова, зацікавився невідомий чоловік, який називається «співробітником карного розшуку МВС Алушти». Кілька днів тому він зателефонував сестрі та близькій подрузі депутата, випитував інформацію про них і наполегливо пропонував зустрітися. Рідні арештованого депутата, в свою чергу, підозрюють, що стосовно них готують якусь провокацію.
Олексій Назимов і Павло Степанченко п'ять місяців перебувають у СІЗО за звинуваченням спочатку в комерційному підкупі й посередництві в ньому, а тепер ‒ у вимаганні групою осіб у великих розмірах. За версією слідства, блогер і депутат намагалися вимагати гроші у представника «Единой России» за те, щоб не публікувати інформацію, що ганьбить її членів. Обвинувачені провину заперечують і говорять, що представник «єдиноросів» сам намагався запропонувати їм гроші за незгадування партії в публікаціях Назімова.
Поки обвинувачені перебувають у СІЗО, в Алушті активісти організувались у групу підтримки: ходять на засідання судів і поширюють інформацію про справу. Нещодавно вони створили сайт, присвячений судовому процесу над Назімовим і Степанченком, де публікують хроніку судового процесу, повідомлення й документи.
Тим часом, діяльність активістів привернула увагу невідомих людей, які під виглядом правоохоронців намагаються дізнатися інформацію про роботу групи підтримки.
«Можливо, нас вивчають: наскільки ми злякаємося»
Через кілька днів після того, як Алуштинський міський суд продовжив термін арешту Степанченка й Назімова, підозрілі дзвінки почали надходити на мобільні телефони сестри депутата Тетяни Капралової та його близької подруги Алли Литвинчук. Той, хто телефонував, назвався «співробітником карного розшуку МВС Алушти Фоміним». Ні імені, ні звання він не уточнив. Замість цього спробував дізнатися інформацію про діяльність групи підтримки Назімова та Степанченка. Особливий інтерес у «Фоміна» викликала листівка на підтримку арештованих депутата і блогера, яку активісти оприлюднили минулого тижня.
«Мені цей чоловік зателефонувал 9 березня об 11:00 ранку. Він цікавився моїми координатами й питав, хто створив листівку на підтримку Олексія Назімова й Павла Степанченка. Хотів зустрітись у будь-якому зручному місці, говорив: «Я приїду, куди скажете». Я запитала, чи є щось протизаконне в цій листівці, він відповів, що ні. Я, звичайно ж, відмовилася від зустрічі, сказала, що телефоном ніяких своїх контактів та інформації не даватиму», ‒ розповіла Крим.Реалії подруга Степанченка Алла Литвинчук.
Уже після дзвінка вона з'ясувала, що цю ж інформацію чоловік, який теж назвався «співробітником карного розшуку», намагався дізнатися через її знайомих.
Слова Литвинчук підтверджує й сестра Степанченка Тетяна Капралова. Їй телефонував теж чоловік, який назвався співробітником «карного розшуку МВС Алушти Фоміним»: «Він цікавився, чи публікували ми листівку на підтримку Назімова та Степанченка у виданні Алушта.24 (місцевий міський інтернет-портал ‒ КР). Наполегливо пропонував зустрітися, приїхати, куди я скажу, говорив, що йому потрібна інформація для протоколу».
Коли тобі рано вранці телефонує людина з карного розшуку, то відчувається, що це або якась провокація, або тиск із боку незрозумілих людейТетяна Капралова
Отримавши відмову, «Фомін» більше не телефонував. Тетяна Капралова розцінює подію як спробу тиску на неї та провокацію. «Коли тобі рано вранці телефонує людина з карного розшуку, то відчувається, що це або якась провокація, або тиск із боку незрозумілих людей. Можливо, нас вивчають: наскільки ми злякаємося. Я нічого протизаконного не скоювала, але відчуття неприємне після цього дзвінка», ‒ зазначила вона.
Who is «Фомін»?
Російський адвокат Олексія Назімова Олексій Ладін припускає, що той, хто телефонував, дійсно може бути співробітником правоохоронних органів. Але в такому випадку, за його словами, правоохоронцем були порушені норми Кримінально-процесуального кодексу Росії, оскільки призначати зустрічі учасникам процесу він має за допомогою повістки, а не телефоном.
У мене складається враження, що звинуваченню хочеться все це по-тихому сфабрикувати, пропхнути справу до суду й там по-тихому, без шуму їх засудитиОлексій Ладін
Ладін вважає, що спроби впливу на активістів, які заступилися за Назімова та Степанченка, вигідні слідству, що намагається уникнути публічності процесу. «Хто це міг дзвонити? Варіантів безліч: божевільний, провокатор. Але, на мій погляд, це могло статись і за завданням правоохоронних органів, які намагаються протидіяти публічному висвітленню судового процесу над Назімовим і Степанченком. У мене складається враження, що звинуваченню хочеться все це по-тихому сфабрикувати, пропхнути справу до суду й там по-тихому, без шуму їх засудити. Не дарма на одному із засідань прокурор намагався домогтися визнання процесу закритим саме тому, що на ньому були присутні слухачі», ‒ каже адвокат.
Хто насправді телефонував рідним Степанченка, достовірно не відомо. Варіант, що це дійсно міг бути співробітник «карного розшуку МВС Алушти», сумнівний, оскільки в Алушті немає підрозділу карного розшуку, а є тільки відділ поліції.
У прес-службі російського МВС у Криму не змогли відповісти, чи є той, хто телефонував, їхнім співробітником.
Крим.Реалії вирішили звернутися до першоджерела інформації й зателефонували за номером телефону, з якого були здійснені дзвінки Аллі Литвинчук і Тетяні Капраловій. Нам відповів чоловічий голос. Однак, коли ми попросили покликати до телефону «Фоміна», чоловік оперативно повісив трубку. Коли ми зателефонували вдруге, у нас вийшов такий діалог:
‒ Доброго дня, я можу почути товариша Фоміна? Це його номер телефону?
‒ Ні.
‒ Справа в тому, що з цього номера кілька днів тому рідним Павла Степанченка телефонував чоловік, який назвався співробітником карного розшуку. Це ви телефонували?
‒ (Довга пауза) Ні.
‒ Телефонували не ви? Але з вашого номера хтось міг це зробити?
‒ Так.
‒ Ми хотіли б з'ясувати, хто ця людина?
‒ Ммм... Я зрозумів, я не знаю.
‒ Тобто, ви не знаєте, хто з вашого номера телефону дзвонив?
‒ Ні, мені не відомо.
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові