Доступність посилання

ТОП новини

Чи зменшується увага Держдепу до репресій у Криму?


Держсекретар США Рекс Тіллерсон
Держсекретар США Рекс Тіллерсон

3 березня на сайті Держдепартаменту США була оприлюднена доповідь про ситуацію з правами людини майже в 200 країнах світу. Вона стала першим документом на подібну тему, випущеним за нової адміністрації Сполучених Штатів. Окремі розділи доповіді стосуються дій Росії в окупованому Криму і на Донбасі.

Зокрема, в доповіді наголошується, що Москва продовжує підготовку, оснащення та постачання зброї проросійським силам на сході України, а також йдеться про те, що «численні бійці» з Росії приєдналися до сепаратистів.

«Спостерігачі, які заслуговують на довіру, пов'язують тисячі смертей і травм цивільних осіб, а також широко розповсюджені зловживання зі спрямованими Росією сепаратистами на Донбасі і російською окупаційною владою в Криму», ‒ йдеться в доповіді.

Російські сепаратисти на Донбасі займалися викраденнями, тортурами і незаконними затриманнями, відправляли дітей у солдати, придушували інакомислення й обмежували отримання гуманітарної допомоги

Також у документі згадуються політично мотивовані арешти, затримання та судові процеси над громадянами України в Росії, а також критикуються численні обмеження на участь у політичному житті та порушення свободи вираження поглядів, зібрань і ЗМІ. Окремо автори зазначають, що влада піддає особливому переслідуванню осіб і організації, що підтримують уряд України, або які виступають проти дій російської влади в Україні. «Російські сепаратисти на Донбасі займалися викраденнями, тортурами і незаконними затриманнями, відправляли дітей у солдати, придушували інакомислення й обмежували отримання гуманітарної допомоги», ‒ йдеться в документі.

Окремий розділ доповіді присвячений ситуації в окупованому Криму. У документі прямо вказано, що «окупаційна влада позбавила членів певних груп, особливо етнічних українців і кримських татар, фундаментальних громадянських свобод, включаючи свободу вираження своєї національності та етнічної приналежності, і піддає їх систематичній дискримінації».

Продовжуючи політику нав'язування російського громадянства всім жителям Криму, окупаційна влада піддає осіб, які відмовилися від нього, дискримінації в частині доступу до освіти, охорони здоров'я та працевлаштування

«12 травня російська влада заборонила діяльність кримськотатарського Меджлісу ‒ демократично обраного органу, що представляє кримськотатарський народ, стверджуючи, що він є екстремістською організацією. Відповідно, були заборонені мітинги, збори і фінансова діяльність організації. Продовжуючи політику нав'язування російського громадянства всім жителям Криму, окупаційна влада піддає осіб, які відмовилися від нього, дискримінації в частині доступу до освіти, охорони здоров'я та працевлаштування. Також вони перешкоджають свободі висловлення думок і свободу зборів, криміналізуючи демонстрацію культурних і національних символів, а також обмежуючи доступ до освіти українською і кримськотатарською мовами», ‒ йдеться в доповіді.

У документі названі й конкретні випадки репресій, наприклад, викрадення Ервіна Ібрагімова, арешт Юрія Ільченка, використання каральної психіатрії проти Ільмі Умерова та кількох затриманих у «справі Хізб ут-Тахрір», тортури в тюрмах і довільні арешти демонстрантів, активістів і журналістів, які виступають проти російської окупації півострова.

Доповідь містить список політв'язнів і окремо виділяє ситуацію в галузі свободи преси. В цьому підрозділі, зокрема, описаний випадок кримського журналіста Миколи Семени.

Окупаційна влада двічі затримувала Семену в 2015 році, і російські спецслужби, на думку правозахисних груп, зламували його комп'ютер, щоб довести, що саме він писав статті з критикою окупації

«7 грудня «генеральний прокурор» Криму звинуватив Миколу Семену в «підриві територіальної цілісності Росії з використанням засобів масової інформації». Це кримінальний злочин, який карається до п'яти років позбавлення волі. Семена, позаштатний автор сайту Крим.Реалії, писав статті, використовуючи псевдонім і критикуючи чинний уряд Криму і російську окупацію. Окупаційна влада двічі затримувала Семену в 2015 році, і російські спецслужби, на думку правозахисних груп, зламували його комп'ютер, щоб довести, що саме він писав статті з критикою окупації. У квітні влада помістила Семену, чиє здоров'я було слабким, під домашній арешт за умови, що він не залишить Крим. 29 вересня суддя відхилив прохання журналіста про звернення за медичною допомогою на територію, контрольовану урядом України... Після квітневого арешту Миколи Семени російська влада заблокувала сайт Крим.Реалії. Вони піддали блокуванню понад 60 сайтів, оголосивши їх «екстремістськими» за твердження про те, що Крим залишився частиною України», ‒ йдеться в доповіді.

При цьому, за матеріалами американських ЗМІ, новий держсекретар США Рекс Тіллерсон не був присутній під час церемонії оприлюднення доповіді.

«Впреше за довгий час доповідь Держдепартаменту з прав людини не була представлена державним секретарем. Я сподіваюся, що ця політика буде переглянута», ‒ написав з цього приводу в своєму Twitter сенатор-республіканець від штату Флорида Марко Рубіо.

Відомий американський експерт, журналіст і політолог, автор блогу «Вікно в Євразію» («Window on Eurasia») Пол Гобл також вважає, що подібна поведінка держсекретаря ‒ це дуже тривожний знак.

«У світі дипломатії символи мають дуже велике значення. Неучасть держсекретаря в презентації доповіді з прав людини Державного департаменту посилає лякаючий сигнал про те, що нове керівництво у Вашингтоні буде менш зацікавлене в підтримці прав людини в усьому світі. Його нездатність захищати їх у ще більшому ступені демонструє той факт, що Білий дім зазначив, що він збирається спустошити бюджет Департаменту, зокрема, скоротивши витрати на діяльність щодо захисту прав людини. Протягом століть США високо несли факел свободи; змінити це зараз ‒ не тільки обурливо для нас, але й завдає країні рани, які буде дуже складно залікувати найближчим часом», ‒ сказав Гобл у коментарі для Крим.Реалії.

XS
SM
MD
LG