Доступність посилання

ТОП новини

Справа блогера й депутата з Алушти: нове звинувачення й вісті з СІЗО


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

У Криму завершилося слідство у кримінальній справі стосовно блогера з Алушти Олексія Назімова та депутата місцевої міськради Павла Степанченка. Вони були затримані в жовтні минулого року за підозрою в комерційному підкупі та посередництві в ньому. Суд постановив залишити їх під арештом і вже п'ять місяців продовжує термін утримання під вартою. Тим часом з'ясувалося, що слідство посилило статтю звинувачення й тепер інкримінує їм вимагання групою осіб у великих розмірах.

Про те, за яких обставин затримували Олексія Назімова та Павла Степанченка, Крим.Реалії писали раніше. Коротенько нагадаємо, що потерпілим у справі є алуштинець Олександр Рижков ‒ командир місцевої роти «кримської самооборони» і член партії «Единая Россия». Він стверджує, що Назімов за посередництва Степанченка вимагав від нього 150 тисяч рублів за те, щоб не критикувати представників «Единой России» у своїх публікаціях на алуштинському сайті «Твоя газета». Основним обвинуваченим у справі є Назімов. Роль Степанченка слідство визначило як посередницьку.

Обвинувачені свою провину заперечують. Поки тривало слідство, блогеру й депутату постійно подовжували терміни утримання під вартою. На п'ятому місяці розслідування їм раптом повідомили про перекваліфікацію справи за більш тяжкою статтею.

Партія близьких людей

П'ять місяців мій брат перебуває в СІЗО не за тією статтею, за якою його туди посадили
Тетяна Капралова

Як повідомила Крим.Реалії сестра заарештованого депутата Тетяна Капралова, про перекваліфікацію справи Павло Степанченко дізнався 1 березня від слідчого, який прийшов до нього в СІЗО. «Раніше Паша утримувався у СІЗО за статтею 204 частини 2 Кримінального кодексу Росії (посередництво в комерційному підкупі, вчинене групою осіб за попередньою змовою ‒ КР). А 1 березня до нього в СІЗО прийшов слідчий і сказав, що справа за цією статтею закрита, і висунув йому нове звинувачення ‒ про співучасть у вимаганні. Тобто п'ять місяців мій брат перебуває в СІЗО не за тією статтею, за якою його туди посадили», ‒ говорить вона.

Цю інформацію підтверджує й Олексій Ладін ‒ адвокат Олексія Назімова, якому теж змінили статтю звинувачення і тепер звинувачують за частиною 2 статті 163 Кримінального кодексу Росії (вимагання, вчинене групою осіб у великих розмірах ‒ КР).

Олексій Назімов
Олексій Назімов

Олексій Ладін стверджує, що підстав для перекваліфікації справи у слідства не було. Він звертає увагу, що стаття 163 Кримінального кодексу Росії, яку тепер застосовують щодо Назімова, визначає вимагання як «вимога передачі чужого майна під загрозою поширення відомостей, що ганьблять потерпілого чи його близьких». У матеріалах Слідкому Росії йдеться про інформацію, яка ганьбить Рижкова та партію, яку він представляє.

Слідство, як це не смішно, вважає, що члени «Единой России» в Алушті ‒ це одна велика сім'я
Олексій Ладін

«Таким чином, за логікою слідства, Рижков і члени партії «Единая Россия» є між собою «близькими». Пленум Верховного суду Російської Федерації розкриває поняття, хто такі «близькі». До них відносяться і співмешканці, і свояки тощо. У цьому ж випадку слідство, як це не смішно, вважає, що члени «Единой России» в Алушті ‒ це одна велика сім'я», ‒ пояснює Ладін.

У самій алуштинській організації «Единой России» цю тему обговорювати з Крим.Реалії відмовляються.

«Вони два місяці з Назімова тягнули жили»

Адвокат стверджує, що в матеріалах оперативно-розшукових заходів Слідкому Росії немає доказів того, що гроші Назімов дійсно вимагав. «Факту вимагання не було. Ніхто гроші не вимагав, а їх навпаки впродовж двох місяців намагалися всіляко нав'язати Назімову. Спочатку один з провокаторів записував їх розмови самостійно, а потім до процесу приєдналися органи ФСБ. На аудіозаписах Назімову кажуть: ми будемо тобі платити гроші за те, щоб ти піарив «Единую Россию». Він у відповідь неодноразово говорить, що не буде цього робити. Оскільки вони два місяці з нього тягнули жили, Назімов в результаті сказав, що максимум, що він може зробити ‒ це не згадувати, що чиновники, відповідальні за проблеми в місті, перебувають у складі «Единой России», ‒ розповідає адвокат.

Якщо раніше Павла Степанченка звинувачували в пособництві у вимаганні комерційного підкупу, то тепер кваліфікують як співучасника вимагання

Перекваліфікація справи Назімова також торкнулася і Павла Степанченка. Якщо раніше його звинувачували в пособництві у вимаганні комерційного підкупу, то тепер кваліфікують як співучасника вимагання. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до семи років зі штрафом у 500 тисяч рублів. У той час як стаття про комерційний підкуп, за якою блогера й депутата звинувачували раніше, передбачала великий штраф або позбавлення волі на п'ять років.

Наразі Назімов і Степанченко залишаються в СІЗО. У п'ятницю, 3 березня, суддя Алуштинського міського суду Валентина Хотянова продовжила блогеру термін утримання під вартою до 4 квітня. Раніше такий же термін був визначений і для депутата.

«Павло спав просто на підлозі, на своїй куртці»

Крим.Реалії вдалося дізнатися деякі подробиці про життя алуштинських арештантів у Сімферопольському СІЗО. За словами їхніх рідних, фізичного насильства ні до депутата, ні до блогера в ув'язненні не застосовують. Однак є проблеми з наданням медичної допомоги. «Мій брат всю зиму хворів на бронхіт. Ми намагалися передати йому ліки, але їх в СІЗО не прийняли. Він написав заяву, щоб йому видали ліки. Тільки через десять днів туди прийшов лікар і дав йому таблетки, але не від бронхіту, а від тиску», ‒ розповідає сестра Павла Степанченка.

СІЗО переповнене в два рази. Є камери, де через брак ліжок Павло спав просто на підлозі, на своїй куртці
Тетяна Капралова

Родичі депутата стверджують, що Сімферопольське СІЗО переповнене, ув'язненим не вистачає ліжок, тому вони сплять почергово. «СІЗО переповнене в два рази. Є камери, де через брак ліжок Павло (Степанченко ‒ КР) спав просто на підлозі, на своїй куртці. Найчастіше вони всі там сплять почергово. Ділять час по 12 годин: одні сплять вдень, інші ‒ вночі і навпаки, чергуються», ‒ каже Тетяна Капралова.

Алуштинські активісти вважають переслідування Назімова і Степанченка політичним і намагаються виявлятися солідарність з ними, відвідуючи судові засідання. «На минуле засідання суду, коли визначали запобіжний захід Павлу Степанченку, прийшли близько 15 активістів. Побачивши їх, слідчий і прокурор зажадали видалити людей із залу і провести засідання в закритому режимі, оскільки в справі нібито є якась секретна інформація федерального значення. Півтори години тривала нарада судді з цього питання і в підсумку засідання залишилося відкритим», ‒ розповіла близька знайома Степанченка Алла Литвинчук.

Активісти також створили листівку, в якій закликають всіх небайдужих виявити солідарність із заарештованими депутатом і блогером. Одну з них передали і в редакцію Крим.Реалії.

Рідні заарештованих кажуть, що на півострові широкої медіа-підтримки вони не спостерігають. У кримських ЗМІ, контрольованих російською владою півострова, ця тема замовчується.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG