Депутат підконтрольного Кремлю парламенту Севастополя Олексій Чалий повідомив російському виданню ТАСС, що проросійські сили готували в місті переворот у 2004 і 2008 роках. Вперше ‒ у зв'язку з «помаранчевою революцією», вдруге ‒ коли екс-президент України Віктор Ющенко розпорядився не пускати до Севастополя кораблі Чорноморського флоту, що брали участь у російській військовій операції в Абхазії. При цьому Олексій Чалий стверджує, що ні про яку допомогу з боку Росії він не домовлявся. Все це зрештою не завадило російським військовим зіграти основну роль в анексії Криму в 2014 році, як пізніше визнав сам президент Володимир Путін.
Журналіст Радіо Свобода Віталій Портников вважає, що Олексій Чалий майже не лукавить, коли заперечує існування плану агресивного захоплення Криму:
Рішення про анексію Криму ухвалила одна людина ‒ Володимир Путін. Президент імпульсивно вирішив, що тільки так зможе поправити свій підмочений рейтинг.Віталій Портников
‒ Рішення про анексію Криму ухвалила одна людина ‒ Володимир Путін, причому в ніч з 22 на 23 лютого 2014 року, без узгодження з рештою російського керівництва. Президент імпульсивно вирішив, що тільки так зможе поправити свій підмочений рейтинг. При цьому план спецоперації в Криму готувався з першого дня заворушень в Україні. Але йшлося не власне про анексію, тобто про внесення півострова до складу Росії ‒ а про створення осередку нестабільності за прикладом Придністров'я та Абхазії з Південною Осетією. Ми можемо судити про це хоча б за тим, що російське законодавство не передбачало приєднання Криму як колишнього регіону України ‒ тільки як псевдонезалежної держави.
Політолог Тарас Березовець зазначає, що Олексій Чалий своїми сміливими висловлюваннями може поставити себе під удар з несподіваного боку:
Чалий висловився дуже сміливо і потенційно поставив себе під удар. Я маю на увазі не міжнародні санкції, а загадкові смерті різних російських генералів й інших учасників так званої «російської весни», які занадто багато знали про ті подіїТарас Березовець
‒ Нагадаю, що так звана медаль «За повернення Криму» датована 20 лютого 2014 року, тобто до того, як Володимир Путін нібито ухвалив доленосне рішення. Щодо слів Олексія Чалого про попередні плани влаштувати переворот в Севастополі ‒ я вважаю їх чистою правдою. Більше того, я дійшов висновку, що Автономну Республіку Крим створювали на початку 1990-х саме з прицілом на майбутню можливу анексію. З іншого боку, Олексій Чалий висловився дуже сміливо і потенційно поставив себе під удар. Я маю на увазі не міжнародні санкції, а загадкові смерті різних російських генералів й інших учасників так званої «російської весни», які занадто багато знали про ті події.
Тарас Березовець робить висновок, що Україна в 2014 році навряд чи могла запобігти захопленню Криму, навіть знаючи про плани Росії заздалегідь:
‒ У 1995 році Україні вдалося запобігти сценарію анексії після обрання президентом Криму Юрія Мєшкова ‒ спецслужби тоді діяли жорстко і разом з тим в рамках правового поля. На жаль, з часом ці спецслужби деградували, особливо під час президентства Віктора Януковича: туди ввели російських агентів, підірвали роботу зсередини. У 2014 році це спричинило параліч силових структур. Вранці 27 лютого, після захоплення Ради міністрів Криму російським спецназом треба було йти на штурм ‒ тільки так можна було б запобігти анексії. Втім, у тих умовах, при готовності росіян відкривати вогонь на ураження, в України вже майже не залишалося шансів зірвати сплановану спецоперацію Кремля.
(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)