Доступність посилання

ТОП новини

Учительський пайок: чому кримським педагогам урізають зарплати


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Кримські вчителі скаржаться на скорочення зарплат і їхню несвоєчасну виплату. Проблеми, за їхніми словами, розпочалися ще минулого року та продовжилися цього. Наприклад, у січні багатьом урізали стимулювальні виплати, що становлять не менш ніж половину вчительської зарплати.

Відповідно до законодавства, працівникам бюджетної сфери, окрім зарплати, передбачені компенсаційні та стимулювальні виплати. Розміри стимулювальних виплат визначаються згідно з особистим внеском співробітників у загальні результати роботи їхніх підприємств.

У Криму після його російської анексії співробітники навчальних закладів, які залишилися працювати в нових умовах, отримали щедрі стимулювальні доплати, розмір яких дорівнював посадовому окладу, а іноді й перевищував його.

Але через кілька місяців стали надходити перші повідомлення про проблеми з виплатами освітянам.

Як кримські вчителі «вибивають» зарплату

У лютому 2015 року на затримку виплати зарплати скаржились учителі сімферопольських і феодосійських шкіл. Найсміливіші навіть публічно зверталися з цього приводу до підконтрольної Росії влади Криму.

Аналогічні повідомлення періодично надходили з різних регіонів півострова минулого року. Схожа ситуація склалась і тепер. Кримський громадський активіст Ілля Большедворов на початку лютого повідомив, що з проблемою невиплати зарплат зіткнулися вихователі дитячих садків Білогірського району. Він також оприлюднив документ, яким одна з місцевих виховательок сповіщає своє керівництво про призупинення роботи до повного погашення заборгованості із зарплати.

Пізніше Большедворов уточнив, що проблеми виникли не тільки у вихователів, а й у працівників шкіл. «У Білогірську й Білогірському районі працівники більшості навчальних закладів у січні не отримали ні авансу, ні зарплати. Мало того, що в педагогів вона ледве дотягує до прожиткового мінімуму, так її ще й не платять», ‒ зазначив він.

Про невиплату зарплат також повідомляють вчителі з Ялти, Бахчисарая й Бахчисарайського району. Деякі погрожували взяти приклад з білогірської колеги.

Голова комітету з освіти, науки, молодіжної політики та спорту підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Бобков не став заперечувати, що виплати вчителям дійсно затримують, і пояснив це «переходом навчальних закладів в іншій бюджетно-правовий статус».

«За оперативною інформацією, працівники освітніх установ району отримають зарплату сьогодні (3 лютого) до кінця дня на карти», ‒ пообіцяв він того ж дня, коли вчителі почали публічно обурюватися.

Згодом кримські вчителі підтвердили, що зарплати дійсно отримали, але в усіченому вигляді.

Епопея з виплатою хоч частини зарплати триває з 25 січня
Наталія Рогова

«До вечора сьогоднішнього дня почали надходити кошти в розмірі 8-10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 30 відсотків від зарплат. Після звернень до Аксьонова (голови підконтрольного Росії уряду Криму ‒ КР), Козенка (депутата Держдуми Росії від Криму ‒ КР), профспілок Криму ‒ ця епопея з виплатою хоч частини зарплати триває з 25 січня», ‒ пише Наталія Рогова з Ялти.

Співрозмовники Крим.Реалії, які працюють у кримських школах, теж підтвердили, що в лютому отримали зарплату пізніше, ніж зазвичай, і не в повному обсязі.

«Мені не доплатили приблизно чотири тисячі рублів стимулювальних. Вчинили з нами цього місяця, м'яко кажучи, некоректно. Тому що працювали ми не менше, ніж зазвичай, а чому нам урізають зарплату ‒ незрозуміло», ‒ розповіла одна із кримських вчителів.

Міністр освіти, науки й молоді підконтрольного Росії уряду Криму Наталя Гончарова згодом пояснила, що затримка виплати зарплати вчителям сталася через установку нового програмного забезпечення, яке не адаптоване до фінорганів, а також через відсутність у фахівців практичних навичок роботи з ним. Вона також спростувала інформацію про те, що вчителі отримали скорочену зарплату.

Скільки заробляють кримські вчителі

Варто нагадати, що ще 2014 року Гончарова повідомила, що середня зарплата вчителів на півострові становить 23 тисячі рублів. «У порівнянні з зарплатою, яку отримували вчителі в Україні, зарплата збільшилася щонайменше у три, а для керівників освітніх установ ‒ у п'ять разів», ‒ стверджувала вона.

Наталія Гончарова
Наталія Гончарова

Відтоді ситуація змінилась. І сьогодні вже мало хто з кримських вчителів може похвалитися такою зарплатою. Крим.Реалії мають підбірку вакансій кримських Центрів зайнятості, зокрема й у сфері освіти. У ній ми знайшли понад шість десятків вакантних місць вихователів дитячих садків у різних регіонах півострова. Запропоновані їм зарплати варіюються від 7 до 13 тисяч рублів.

Ще понад 100 пропозицій на ринку праці стосуються вчительських посад. Однак і там зарплати не найпривабливіші.

Наприклад, учителю англійської мови в Поштовській сільській школі Бахчисарайського району в січні нинішнього року пропонували зарплату в розмірі 9,3 тисячі рублів, а вчителю початкових класів у Бахчисарайській школі №1 ‒ 14,4 тисячі рублів. За аналогічну посаду, але в школі-гімназії села Чистеньке Сімферопольського району готові платити 12 тисяч рублів.

Роботу вчителя математики в сільській школі Радянського району за повний день оцінюють у 15,3 тисячі рублів. Учителя історії до Партизанської школи Сімферопольського району шукають за 6,5 тисячі рублів плюс надбавки, вчителя фізкультури до ялтинської школи ‒ за 9,3 тисячі рублів.

Вакансію вчителя з зарплатою у 20 тисяч рублів ми знайшли в Сімферополі. Тут учителя російської мови шукали для приватної школи. Чи передбачені до цієї суми доплати, не уточнюються. Однак на них, судячи з практики останнього часу, надії мало. Кримських освітян ще на початку лютого попередили про майбутні скорочення стимулювальних виплат і премій.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG