Доступність посилання

ТОП новини

Права кримчан і заклики повернути Росію: в Страсбурзі стартувала зимова сесія ПАРЄ


Зала Парламентської асамблеї Ради Європи, Страсбург
Зала Парламентської асамблеї Ради Європи, Страсбург

На зимовій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, яка розпочала свою роботу, знову розглядатимуть питання України і Криму. Дебати щодо реформ та функціонування демократичних установ в Україні відбудуться в середу. А 23 січня в рамках зустрічей у Страсбурзі проводили консультації щодо прав людини в Криму, анексованому Росією. Причому ці обговорення здійснюються на тлі чергових закликів голови ПАРЄ Педро Аґрамунта повернути санкціоновану через Крим делегацію Росії до участі в роботі євроустанови.

Висновки, яких дійшли автори звіту про ситуацію в Україні, доповідачі моніторингового комітету Ради Європи – іспанець Йорді Хукла й представник Німеччини Аксель Фішер – загалом позитивні.

Як свідчить проект документа, українську владу вітають за її «амбітну програму реформ», яка покликана реалізувати очікування людей, заявлені ще під час Революції гідності. Євродепутати відзначають і той факт, що реформи проводяться на тлі викликів, пов’язаних із російською агресією на сході України та незаконною окупацією Криму.

На тривалий український конфлікт нині звернув увагу й Педро Аґрамунт, якого на другий термін переобрали президентом ПАРЄ.

«Конфлікт в Україні та порушення режиму тиші на Донбасі тривають. Напруга триває, але на «розбурханій мові» історії Європи ми вивчили те, що конфлікти військовими методами не вирішуються», – заявив Аґрамунт.

Як вважає голова ПАРЄ, який, згідно з заявами українських можновладців, у своїх виступах часто схильний до російських позицій, «роль парламентарів ПАРЄ є у цьому випадку вирішальною». Саме тому, він вкотре пожалкував через відсутність у залі засідань делегації Росії. Росіяни залишили страсбурзьку євроустанову після того, як були позбавлені права голосу і виключені з керівних органів ПАРЄ у квітні 2014 року, після анексії Криму.

Аґрамунд закликав Москву повернутися в ПАРЄ

«Парламентська дипломатія – це важливий інструмент діалогу і наша Асамблея має цілком ним скористатися. Шкода, що другий рік поспіль Росія, яка є нашим членом, не надсилає своєї делегації, – каже він. – Відколи мене обрали, я збільшив консультації з головою палати російського парламенту і депутатами. Я наголошував, що всі країни-члени мають брати участь у роботі Асамблеї».

Характерно, що у жовтні минулого року про схильність Аґрамунта захищати позиції Росії, зокрема, заявляла перший заступник голови Верховної Ради України, член української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко.

Ірина Геращенко
Ірина Геращенко

Що ж до звіту на тему української демократії, який висунуть на обговорення у середу, то, як вважають Хукла та Фішер, однією з найважливіших проблем далі залишається поглиблена українська корупція, з якою, на їхню думку, ведеться повільна та обмежена боротьба.

Як зазначено у проекті звіту, Асамблея стурбована вкрай повільними темпами і обмеженими результатами боротьби з корупцією в Україні. Так, відсутність конкретного прогресу в антикорупційній боротьбі, а саме рішень суду у справах корупціонерів, «може потенційно зменшити ефект амбіційних реформ влади і, зрештою, підірвати громадську довіру до політичної та юридичної системи в цілому», пишуть доповідачі.

Політичні переслідування у Криму

Іншим важливим моментом зимової сесії ПАРЄ є й захід на тему «Катування, насильницькі зникнення, політичні переслідування: Крим просить справедливості». Його організовують делегація України при ПАРЄ, Кримська правозахисна група та Меджліс кримськотатарського народу.

Там, серед іншого, будуть представлені задокументовані випадки насильницьких зникнень в окупованому Росією Криму та нові політично мотивовані кримінальні справи.

Крім цього, зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи буде присвячена дебатам із приводу нападів на журналістів і свободу європейських ЗМІ, а також необхідності покласти край онлайн-дискримінації й розпалюванню ненависті в інтернет-мережі.

XS
SM
MD
LG