Доступність посилання

ТОП новини

Тарифи ростуть: що чекає на кримчан у новому році


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

В анексованому Криму збільшуються тарифи на комунальні послуги. Які рахунки за ЖКГ пришлють кримчанам у 2017 році, які тарифи економічно обґрунтовані для Криму і чи припинить Росія субсидувати кримчан? На ці запитання відповідають директор напряму «Міське господарство» Інституту економіки міста Владилен Прокоф'єв, керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній і кримчанка Ілона Дорошенко.

Швидше, вище, дорожче. Чому в Криму ростуть тарифи на ЖКГ?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:24:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

Новий рік для жителів анексованого Криму почався з перерахунку витрат: влада з 1 січня підняла вартість деяких видів комунальних послуг на 10-15%. На початку зими подорожчали електроенергія, вода, тепло- і газопостачання. При цьому чиновники кажуть, що ціни на кримський газ ‒ в два рази нижчі за обґрунтовані.

Січневе подорожчання не єдине: рівень тарифів на основні види житлово-комунального господарства в 2017-му підніметься як мінімум двічі, а на деякі послуги в окремих містах ‒ тричі. Російська влада пояснює: Крим ‒ дотаційний регіон, а так званий перехідний період тут вже закінчився, і ціни на комунальні послуги поступово доведуть до російського рівня, а зараз нібито діють українські тарифи, розраховані в рублях. При цьому після анексії підконтрольна Росії влада півострова в один голос стверджувала, що тарифи не зростатимуть ‒ хіба що після підвищення рівня зарплат і пенсій кримчан.

Окрім ЖКГ, підвищують ціни на громадський транспорт. У грудні вартість проїзду в сімферопольських тролейбусах зросла на 20% ‒ з 10 до 12 рублів. Друга хвиля підвищення тарифів буде влітку: з 1 липня 2017 року проїзд у тролейбусах Сімферополя подорожчає ще на 15%, до 14 рублів.

‒ З нами на зв'язку жителька Ялти Ілона Дорошенко. Ілоно, наскільки підвищення цін на ЖКГ істотні і важливі для кримчан?

Дорошенко: Це важливо, а для електорату на кшталт пенсіонерів ‒ болюча тема, особливо актуальна зараз, тому що індексації пенсій в Криму не відбулося. Раз на квартал дорожчають всі послуги ЖКГ. Звичайно, люди ставляться до цього негативно. Пільги, які раніше надавала Україна, в Криму або урізаються, або взагалі знімаються. І після перехідного періоду водоканал або «Крименерго» самовільно знімають пільги з різних груп, чіткої політики в цьому питанні немає.

‒ Що змінилося в плані якості послуг ЖКГ?

Дорошенко: Водопостачання в Ялті особливо не змінилося, хіба що взимку падає тиск води ‒ мабуть, економлять на накачуванні води, адже це вимагає витрат електроенергії. Також низький тиск газу ‒ наприклад, у мене часто просто вимикається котел.

‒ Російські чиновники відрапортували, що запущений газовий міст з території Краснодарського краю до Криму, і тепер проблем з газом не буде. Чи відчули ви покращення?

Це ж закономірність: розповідають про покращення ‒ значить, стане гірше
Ілона Дорошенко

Дорошенко: Ні, стало гірше. Це ж закономірність: розповідають про покращення ‒ значить, стане гірше. Як тільки вони відрапортували, якість газу впала, газу просто не вистачає.

‒ Кримська влада багаторазово говорила, що вимкнень електроенергії у свята не буде. Як було насправді?

Дорошенко: 31 грудня в моєму районі світла не було ввечері. Було вимкнення сьогодні ‒ і не тільки в Ялті: близько години не було світла в Джанкойському, Білогірському районі та в самій Ялті.

‒ З нами на зв'язку директор напряму «Міське господарство» Інституту економіки міста Владилен Прокоф'єв. Владилене, що відбувається з тарифами на електрику, газ і воду в різних регіонах Росії? Адже упродовж року падали ціни на енергоносії.

Прокоф'єв: Відбувається підвищення ‒ як і інших тарифів. Економіку не обдурити: якщо десь убуває, десь має і прибувати. Падають ціни на газ ‒ у «Газпрому» стає менше грошей. А зобов'язання з будівництва та експлуатації газопроводів залишаються. Потрібно компенсувати. Газовикам потрібна компенсація втрат. Частково це компенсує підвищення цін для населення і допомагає виконувати зобов'язання перед державою.

‒ У Криму досі діє так звана потрійна шкала для споживачів електроенергії. Є градація: до 150, до 600 і понад 600 кіловат на годину на місяць. Чому на півострові зберігається така система?

Крим ‒ проблемна територія, і немає можливості забезпечити всі його потреби
Владилен Прокоф'єв

Прокоф'єв: Ця система стимулювання до економії електроенергії може застосовуватися і на інших територіях, і в деяких регіонах Росії вона діє ‒ щоправда, там два щаблі. Це стимуляція енергоефективності. Ще момент. Не завжди у того, хто реалізує продукцію, мета ‒ продати якомога більше продукції. Електроенергетика ‒ регульований сектор. Якщо є надлишок монопольного товару, монополіст намагається за рахунок збільшення обсягу продажів отримати більший прибуток. Якщо ж є нестача ресурсу ‒ він поводиться інакше.

‒ Так в Росії брак чи надлишок електроенергії?

Прокоф'єв: Залежить від території. Забезпеченість газом і електроенергією скрізь різна. Крим ‒ проблемна територія, і немає можливості забезпечити всі його потреби.

‒ Чи є у кримчан альтернатива очікуванню чергового підвищення цін?

Прокоф'єв: Важко сказати. Це питання державної політики. Але люди мають розуміти: важливо знати причину подорожчання, і потрібно, щоб наші монополісти вносили ясність щодо підвищення тарифів. Громадянам потрібно розуміти, що вони за це отримають. Формально за підвищенням ціни має слідувати підвищення якості енергопостачання. Якщо цього немає, політика неправильна.

‒ На що вплине зростання тарифів на електро-, водо- і газопостачання ‒ окрім підвищення цін на проїзд в електротранспорті?

Прокоф'єв: Ростуть ціни на воду ‒ підвищується і вартість електроенергії, адже вода ‒ це близько 25% її вартості. І такий зв'язок стосується всієї продукції, включаючи хліб.

‒ З нами на зв'язку керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній. Тарасе, в 2014 році кримчанам обіцяли, що ціни не зростатимуть, проте тарифи ростуть щоквартально. Чому російські чиновники навіть припинили обіцяти, що кримчани отримають в Росії і нічого не програють?

Росія відчуває фінансові труднощі, і активно дотувати Крим тепер просто неможливо
Тарас Загородній

Загородній: Різниця між рекламою і реальним життям. Росії потрібно було показати нібито існуючу різницю між Україною і Росією. Підвищили пенсії, що сильно обрадувало кримчан. Але поступово, коли питання з окупацією було вирішене, стало можливим підвищувати тарифи до загальноросійських. Також очевидно, що Росія відчуває фінансові труднощі, і активно дотувати Крим тепер просто неможливо.

‒ Але в цьому році планується дотувати 8 мільярдів рублів на тарифи на електроенергію, яка в Криму, як і раніше, дешевша, ніж у Росії.

Загородній: Тепер рівень цін підвищується до загальноросійських ‒ а в Росії при цьому зростають тарифи. У Криму ще є проблема видобутку води, доставка додаткових обсягів газу ‒ теж затратна. Все лягає на кримчан в повному обсязі. Дотацій вже не буде, скорочені пільги. Зростання тарифів до загальноросійських, з одного боку, виправдане ‒ вартість виробництва тієї ж електроенергії в Криму зросла. Крим стає дуже дорогою іграшкою, і її утримання забезпечують кримчани.

‒ Якщо рівень тарифів зросте до загальноросійського, чи підвищуватимуть ціни й після цього?

Загородній: Так, і Росія вже анонсувала чергове підвищення цін на ЖКГ. Чиновники стверджують, що це пов'язане з інфляцією.

XS
SM
MD
LG