У Криму з'явився гонконзький грип. Як на анексованому півострові борються з недугою? Чи можна говорити про епідемію грипу в Україні й анексованому Криму? Що таке гонконзький грип і якою має бути профілактика і лікування? Про це говоримо з заступником міністра охорони здоров'я України ‒ Олександром Лінчевським, а також головним дитячим імунологом Києва ‒ Федором Лапієм.
Епідемічний поріг гострих вірусних захворювань в Криму перевищений на 15%. Зафіксовані майже 200 хворих на вірус так званого гонконзького грипу, більшість з них діти. Найбільше хворих ‒ у Керчі, Ялті, Севастополі, Ленінському і Радянському районах. У Ялті зареєстровано 28 випадків грипу, з них 5 підтверджено лабораторно. Гонконзький грип діагностований і у 5 жителів Севастополя. Феодосійські медики рапортують про те, що кількість хворих на ГРВІ в місті збільшилася майже вдвічі в порівнянні з минулим роком ‒ і також підтверджені 5 випадків грипу.
‒ У нас в гостях заступник міністра охорони здоров'я України Олександр Лінчевський. Олександре, що таке епідемічний поріг? Перевищення його на 15% ‒ це вже епідемія чи ще ні?
Лінчевський: Для мами, яка сидить з дитиною з високою температурою, ця інформація не має значення. Вчора у мого сина була температура 39 градусів, і якось я не думав про перевищення епідпорогу. Людині, яка переходить вулицю, не дуже цікавий рівень травматизму на дорогах ‒ їй треба подивитися ліворуч, а потім праворуч. Тому немає особливого сенсу вдаватися в статистику кількості хворих. З огляду на те, як вона велася в СРСР і досі ведеться в Криму, вірити цим цифрам не можна ‒ і тим більше доносити до обивателя.
‒ Однак чи існує загроза епідемії в Україні і Криму?
Скупчення людей, недотримання елементарних правил гігієни збільшують можливість зараження. І неважливо при цьому, яка статистика в Керчі або ФеодосіїОлександр Лінчевський
Лінчевський: Загроза є завжди в сезон грипу. Знову ж таки, для обивателя це просто збільшення ймовірності захворіти на грип. Але тут дуже багато «але». Забудьте про статистику Росспоживнагляду і поговоріть з лікарем. Як ми думаємо: хтось на нас кашлянув, і ось, грип. Але зараження відбувається найчастіше через брудні руки. Скупчення людей, недотримання елементарних правил гігієни збільшують можливість зараження. І неважливо при цьому, яка статистика в Керчі або Феодосії.
‒ Що таке гонконзький грип, звідки він взявся в Криму і чи загрожує материковій Україні?
Лінчевський: Вірус грипу дуже мінливий, кожен окремий штам може мати свою назву. Але, знову ж таки, для звичайної людини це не має значення. Часто не знають, що запитати у лікаря, тому запитують про назву. І в медіа починають сіяти паніку, мовляв, ось, гонконзький грип, він страшніший, ніж пташиний, свинячий і так далі. Я б радив не цікавитися цим. Не має це все значення. Для вчених, імунологів ‒ так, це наукова інформація.
‒ А що ж тоді має значення?
Не можна ходити на роботу з температурою, це небезпечно для інших і, врешті-решт, невиховано. Наша культура має не сприймати сопливу людину, людину з температурою. Це негарно, небезпечно, так не можнаОлександр Лінчевський
Лінчевський: Наша з вами поведінка. Елементарне виконання правила «Захворів ‒ сиди вдома». Вибачте, з проносом ніхто на роботу не ходить, так і з соплями не можна. Це цивілізаційна проблема. Не можна ходити на роботу з температурою, це небезпечно для інших і, врешті-решт, невиховано. Наша культура має не сприймати сопливу людину, людину з температурою. Це негарно, небезпечно, так не можна. Не потрібно бути толерантним до хворої людини на роботі. Нічого катастрофічного не станеться, якщо ви візьмете лікарняний. Другий момент ‒ етика поведінки, гігієна. Як би це банально і комічно не звучало, миття рук дуже важливе. Мийте руки якомога частіше. Є ще такий момент, як етикет кашлю: правильніше чхати і кашляти не в долоню, а в рукав.
‒ А як щодо лікування? Нещодавно Міністерство охорони здоров'я видало припис, яким скасувало старі пострадянські рекомендації щодо застосування препаратів. Що ж робити, щоб вилікуватися?
Лінчевський: Міністерство охорони здоров'я будує нову країну. Ту, в якій медицина має бути західно орієнтованою. Ту, в якій пацієнт хоче бути пацієнтом, а лікар ‒ лікарем. Ту, в якій не соромно, якою можна пишатися. Це стосується не тільки грипу, просто грип зараз у всіх на вустах. Ми говоримо, що визнаємо передову науку, досягнення світової науки, і тепер наше лікування базуватиметься тільки на світовому, доказовому досвіді. І це принципова відмінність. Ніде в світі не призначають ось ці тонни неефективних препаратів, як у нас. Це скоріше фармацевтичний бізнес, а не медицина. Всі противірусні, імуномодулятори, сиропи від кашлю неефективні. Пацієнти, які їх вживають, і ті, які не вживають, одужують однаково швидко.
‒ З нами на зв'язку головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. Федоре, чи можна говорити про те, що в Україні є епідемія грипу, чи це не має значення?
Лапій: Можна по-різному називати проблему, але вона від цього не зникне. Діти і дорослі хворіють на грип, це підтверджено лабораторно, зараз в Україні циркулює вірус так званого гонконзького грипу, від якого захищає вакцина. Багато дітей не можуть відвідувати школу, оскільки хворіють на грип. Називати це епідемією? З точки зору епідеміології це некоректно. Але проблема є.
‒ Що таке гонконзький грип? Чи страшніший він за звичайний грип?
Гонконгський грип ‒ вірус групи А, сезонний, має незначні мутації в порівнянні з подібними вірусами. Хворіють менше, але так само важкоФедір Лапій
Лапій: Страшний будь-який вірус грипу. Наприклад, віруси групи А дуже схильні до мутацій. Саме вірус групи А відповідає за появу так званого пандемічного вірусу, коли ми абсолютно не готові, і в короткий час захворює величезна кількість людей. Гонконзький грип ‒ вірус групи А, сезонний, має незначні мутації в порівнянні з подібними вірусами. Хворіють менше, але так само важко. Бувають важкі і смертельні випадки. Переносити його на ногах, не звертаючи уваги, не можна.
‒ Як цей вірус опинився в Криму?
Лапій: Справа ж не в назві азіатського походження. Є традиція називати за назвою міста, в лабораторії якого вірус був ідентифікований. Люди подорожують з континента на континент, переносять на собі віруси. Це відбувається набагато швидше, ніж 100-200 років тому.
‒ Пане Олександре, що робити, припустимо, матері хворої дитини, окрім як сидіти вдома і мити руки?
Не мучити дитину укутуванням, гірчичниками, диханням над банкою з картоплею, всім цим шаманством. Нехай дитині буде комфортноОлександр Лінчевський
Лінчевський: Часто не робити дурниць ‒ вже дуже добре. Комфорт і турбота ‒ такі ж важливі фактори лікування, якими колись вважалися таблетки. Дитина впорається. Звичайно, ідеально вакцинуватися від грипу, якщо є можливість ‒ вакцина рятує від грипу або зменшує його наслідки. Якщо дитина вже захворіла ‒ зверніться до лікаря, сімейного лікаря. Ми дуже сподіваємося, що з нового року налагодимо співпрацю, і у нас будуть сімейні лікарі, з якими можна консультуватися, які будуть зацікавлені допомогти. Зверніться до лікаря, забезпечте максимальний комфорт, провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання. Обов'язково ‒ адекватний питний режим: дитина має пити стільки, скільки хоче, чим більше, тим краще. Не мучити дитину укутуванням, гірчичниками, диханням над банкою з картоплею, всім цим шаманством. Нехай дитині буде комфортно. Якщо температура висока ‒ збивати препаратами. Ідеально ‒ парацетамолом, ібупрофеном. Що стосується специфічних противірусних препаратів, рішення має бути за лікарем.
‒ Чи можна попереджати такі спалахи грипу?
Лінчевський: Ми популяризуємо вакцинацію, здоровий спосіб життя. Будемо рекомендувати вакцинацію груп ризику, організованих колективів, щоб знизити захворюваність.