Доступність посилання

ТОП новини

«Федеральна резервація» для кримських татар


Спеціально для Крим.Реалії

Завершення року ‒ чудовий привід проаналізувати, що обіцяла кримська «влада» і що із запланованого вона здійснила. Особливо в міжнаціональних відносинах ‒ одній із проблемних сфер регіональної політики.

Наприклад, створення «федеральної культурної автономії» кримських татар, про яку було оголошено ще півроку тому. У червні цього року в «уряді» республіки повідомили про створення «національно-культурної автономії» (НКА) кримських татар. Її керівником призначили Ейваза Умерова. Він прославився серед кримських татар хуліганськими діями проти співвітчизників і огульною критикою на адресу керівництва Меджлісу. Голова «державного комітету» з міжнаціональних відносин Заур Смирнов повідомив тоді журналістам, що нібито ведеться робота зі створення таких «автономій» в інших регіонах Росії.

«Зараз триває робота в Санкт-Петербурзі, Астраханській області, Москві зі створення регіональних національно-культурних автономій кримських татар. Після цього кримські татари отримають право створювати національно-культурну автономію федерального рівня», ‒ сказав Смирнов. Він запевнив, що керівник автономії буде представлений у Раді при президентові Росії з міжнаціональних питань. За інформацією «Радміну», кримські татари за межами півострова проживають у Краснодарському краї, Москві й Московській області, Татарстані, Дагестані й Чечні. Ейваз Умеров пішов ще далі. Він пообіцяв центральним ЗМІ, що «федеральна культурна автономія» буде створена до кінця поточного року. Кримських татар, як неписьменних і небезпечних тубільців, планували загнати до якоїсь «резервації». Відповідно до російського законодавства, «федеральну автономію» можуть ініціювати на з'їзді регіональних НКА. Минуло літо, потім осінь. Кримськотатарські колабораціоністи більше не згадували про цю грандіозну ідею. Ейваз Умеров «спливав» в інформаційному просторі тільки в якості «свідка» у справі проти заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза. Про те, як просувається створення «федеральної автономії», не було сказано ні слова.

«Федеральна автономія», за задумом республіканських чиновників, мала стати одним із елементів «народного представництва» в системі вертикалі влади

Чому? Причин кілька. «Федеральна автономія», за задумом республіканських чиновників, мала стати одним із елементів «народного представництва» в системі вертикалі влади. Один із ідейних натхненників її створення ‒ Руслан Бальбек. У минулому республіканський «віце-прем'єр», а нині «депутат» Держдуми від анексованого Криму. До отримання мандата цей пан на пару з Зауром Смирновим займався реалізацією різних «хитрих планів» щодо переформатування системи національного самоврядування під потреби Кремля. Вони розглядали НКА кримських татар як один із елементів створення «ручного» Курултаю, але проект провалився. Делегати національного з'їзду відмовилися масово переходити на сторону нової «влади». Тепер Руслан Бальбек, сидячи в Держдумі, перейшов на більш високий рівень «стратегічного планування». Він зайнявся геополітичними інтригами і спробами натиснути на корінний народ руками турецьких союзників Кремля. На цьому тлі проект «паперових автономій» відійшов на третій план.

Комічність ситуації в тому, що створення «національно-культурної автономії» кримських татар суперечить профільному федеральному законодавству. Відповідно до ФЗ Росії «Про національно-культурні автономії», етнічна група має право на створення власної НКА, якщо на зазначеній території вона перебуває в ситуації національної меншини. Кримські татари на півострові формально такими не є. Республіканська «конституція» проголошує кримськотатарську мову «державною». Тобто формально росіяни, українці та кримські татари складають на півострові етнічну більшість. У такій ситуації створення НКА втрачає будь-який сенс. Із цієї причини ніколи не буде «російської автономії» в Пітері чи «балкарської автономії» в Кабардино-Балкарії.

Кримські татари, які мають законне право на самовизначення, власними руками принижують себе до рівня нацменшини на власній землі

Неважливо, свідомо Умеров і Смирнов пішли на такі підтасовки чи через юридичну неграмотність. Важливо інше. Колабораціоністи вибрали формат НКА, адже він максимально відповідає інтересам Кремля й республіканської «влади». Кримські татари, які мають законне право на самовизначення, власними руками принижують себе до рівня нацменшини на власній землі. Тільки заради цього федеральна влада тримає їх на посадах і дає можливість виступати на телебаченні.

Наступна причина ‒ казус виконавців. Пан Умеров ‒ украй невдала кандидатура на пост керівника НКА, але інших претендентів «влада» не мала. Проблема в тому, що подібні послужливі панове можуть працювати лише в одному «жанрі»: виступати в ЗМІ, поливаючи помиями всіх, хто проти російської анексії Криму. Вони не мають злагодженої команди, не мають чіткої програми дій і, найголовніше, нахабно ігнорують найбільш нагальні проблеми співвітчизників. Кримські татари ніколи не почують від Ейваза Умерова, яким чином його «автономія» допомогла захистити співвітчизників від переслідувань, викрадень, показових судилищ і культурної асиміляції. Весь сенс їхньої бурхливої діяльності зводиться до створення пропагандистської картинки й обслуговування інтересів «влади».

Сергій Стельмах, політичний оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG