«Олігархічний договірняк», «порятунок держави» і «людиноцентричний бюджет» – як тільки не називали українські депутати і чиновники держбюджет на наступний рік, який Верховна Рада ухвалила під ранок 21 грудня.
Ключові принципи кошторису після двох читань залишились незмінними. У пріоритеті – галузі оборони (5% від ВВП) та охорони здоров’я, освіти та соціальних стандартів, дипломатії й агропромислового комплексу, створення дорожнього фонду, а також енергоефективність, децентралізація і культура.
Зростання ВВП закладають на рівні 3%, а інфляцію – на 8,1%.
Зросла вдвічі і мінімальна зарплатня: із 1600 гривень до 3200 гривень. Її відв’язали від ставок чиновників та судових стягнень. Саме за рахунок цього кроку держава розраховує вивести зарплати з тіні та збільшити надходження до бюджету від ПДВ. А також підвищити фонд оплати праці і таким чином збільшити відрахування ЄСВ до Пенсійного фонду.
Ми забезпечимо видатки оборони, будуватимемо масштабно дороги, підтримуватимемо аграрний секторВолодимир Гройсман
«Ми забезпечимо видатки оборони, будуватимемо масштабно дороги, підтримуватимемо аграрний сектор. Ми шість мільярдів виділимо на реімбурсацію ліків. І децентралізація, і мінімальна зарплата – це те, за що ми зараз проголосуємо», – переконував депутатів український прем’єр Володимир Гройсман.
Також парламент переклав частину видатків у освітній і медичній галузях на місцеві бюджети. І саме звідти, а не з державного бюджету, оплачуватимуть комунальні послуги медичних закладів і пільги на проїзд місцевих жителів.
Серед іншого, депутати вирішили, що Національний банк України 2017 року має перерахувати до держбюджету не 41 мільярд, а 45 мільярдів гривень. У своєму грудневому звіті про фінансову стабільність НБУ уже назвав цей крок обмеженням його самостійності.
Після підвищення депутатських зарплат, а потім його скасування парламент все ж додав ще п’яту частину фінансування на апарат Верховної Ради. І значну частину цих грошей витрачатимуть саме на оплату праці. Додали фінансування також Генеральній прокуратурі та Спеціальній антикорупційній прокуратурі.
Окрім того, виділили додаткові кошти також на реставрацію архітектурних пам’яток – ратуші у місті Бучач та Жовківського замку. А також заклали гроші на додаткові потреби Інституту серця та Національного інституту раку.