Доступність посилання

ТОП новини

KaZantip у вигнанні: чому кримський фестиваль переїхав до В'єтнаму


Територія фестивалю Epizode, В'єтнам
Територія фестивалю Epizode, В'єтнам

Знаменитий фестиваль KaZantip переїжджає з Криму до далекого В'єтнаму. Очікується, що опен-ейр під новим брендом Epizode відбудеться там з 31 грудня до 14 січня. З Криму KaZantip фактично вигнала російська влада, яка в 2015 році оголосила, що заборона фестивалю ‒ це «питання національної безпеки» та «спосіб захистити молодь від згубних пристрастей». Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, чому KaZantip перебрався саме до В'єтнаму і що чекає на його відвідувачів.

У 2016 році вперше за свою багаторічну історію музичний фестиваль KaZantip не проводили. У Криму організовувати його тепер неможливо ‒ підконтрольна Росії місцева влада повідомила, що не дасть на це дозволу. Влітку організатор та ідейний натхненник фестивалю Микита Маршунок оголосив, що KaZantip переїжджає на нову локацію. Наприкінці серпня виявилося, що місцем його проведення стане В'єтнам. Очікується, що опен-ейр відбудеться з 31 грудня 2016-го до 14 січня 2017 року на західному узбережжі острова Фукок.

Територія фестивалю Epizode, В'єтнам
Територія фестивалю Epizode, В'єтнам

Організатори дали фестивалю назву Epizode. Микита Маршунок у коментарі для Крим.Реалії розповів, що по суті ‒ це наступник KaZantip, адже його підготовкою займаються ті самі люди. Він додав, що провести фестиваль в екваторіальному кліматі взимку було його давньою мрією. Його команда вибрала саме В'єтнам, оскільки, за словами Маршунка, проведенню опен-ейру в цій країні сприяє низка факторів: лояльність влади, логістика, клімат і релігія.

«Останній фактор має важливе значення, оскільки псевдоморалізм, який виникає найчастіше на релігійному ґрунті, іноді дуже сильно заважає розвитку прогресивних проектів. Іслам і православ'я ‒ досить складні для музичних і творчих інновацій, а в'єтнамці на 80% атеїсти, що є рідкісним фактором», ‒ сказав Маршунок.

Микита Маршунок
Микита Маршунок

Він стверджує, що до того, як почати підготовку до фестивалю, організатори отримали всі необхідні дозвільні документи від влади В'єтнаму. За словами Маршунка, він і його колеги вже звикли до того, що чиновники можуть змінювати свою думку в найнесподіваніший момент. Але команда KaZantip'у сподівається, що цього разу все обійдеться.

«Зараз я відчуваю небувалий спокій ‒ немає трепету, хвилювань, переживань. І перш за все, від того, що я вже отримав колосальне творче задоволення від зробленого мною і всією геніальною командою наших зодчих. А яким саме буде проект ‒ не так важливо, бо це ніколи не залежить від мене. Ніколи. А тільки від вас і трохи від влади», ‒ сказав він.

Територія фестивалю Epizode, В'єтнам
Територія фестивалю Epizode, В'єтнам

Рейв у кільці протестувальників

Відтоді, як Росія встановила контроль над Кримом, організаторам KaZantip'а вже кілька разів доводилося змінювати місце проведення фестивалю. Хоча спочатку Микита Маршунок сприйняв події березня 2014 року із натхненням і заявив, що «Республіка Z» визнає Крим російським ще до результатів «референдуму».

У травні 2014 року російська поліція жорстко розігнала так званий «саміт міністрів Республіки KaZantip»

Однак дуже швидко оптимізм організаторів змінило розчарування. Уже в травні 2014 року російська поліція жорстко розігнала так званий «саміт міністрів Республіки KaZantip» ‒ традиційний травневий зліт фанатів фестивалю в кримському селі Поповка. Потім Федеральна служба з контролю за обігом наркотиків оголосила про плани влаштувати рейди на KaZantip'і. На довершення всього влада розпочала демонтаж паркану у Поповці, що огороджував фестивальну територію. Стало зрозуміло, що в колишньому вигляді KaZantip в Криму провести буде неможливо.

І організатори ухвалили вольове рішення, і вперше за 21-річну історію фестивалю перевезли його в іншу країну ‒ Грузію. Новою територією «Республіки Z» стало курортне містечко Анаклія, розташоване на чорноморському узбережжі поруч з Абхазією. Спочатку все складалося благополучно: Міністерство економічного розвитку Грузії підписало угоду з організаторами фестивалю, і місцева влада розпочала роботи з покращення інфраструктури. Багато жителів Анаклії навіть взяли кредити в банках, щоб упорядкувати будинки і підготувати їх до напливу туристів.

Але зрештою виявилося, що керівництво «Республіки Z» все-таки переоцінило грузинську гостинність. Грузинська православна церква сприйняла в штики проведення фестивалю електронної музики, відомого вільною поведінкою відвідувачів. Ієрархи ГКЦ закликали на проповідях не тільки не брати участь у заході, а й «активно виступити проти насадження розпусти». Ситуацію посилило те, що час проведення фестивалю збігся з постом на честь Святої Богородиці, який має велике значення для грузинських православних.

У результаті на кордоні «Республіки KaZantip» зібралися протестувальники під гаслом «Не дамо перетворити Анаклію в Содом і Гоморру». Поліцейські ледве стримували натиск натовпу, який з участю батюшок місцевих церков намагався прорватися на фестивальну територію, де йшли роботи з будівництва сцени і підготовки апаратури.

Влада була змушена вжити посилених заходів безпеки, і відвідувачі потрапляли на опен-ейр через металодетектор і після проходження ретельної перевірки. Фестиваль все ж таки відбувся, але багато відвідувачів скаржилися на відсутність фірмового духу свободи, властивого KaZantip'у. А щоб піти на поступки церкві, міністр економрозвитку Грузії навіть відправив керівника агентства з туризму у відставку. Організатори були змушені знову шукати нову локацію. У лютому 2015 року KaZantip мав відбутися у Камбоджі, але ця спроба виявилася ще більш невдалою, ніж грузинський досвід. За тиждень до початку фестивалю місцева влада заборонила його проводити.

Повернення блудного KaZantipа

Після невдалих спроб переїзду організатори вирішили повернутися до Криму ‒ в рідну Поповку. Було оголошено, що фестиваль під новою назвою Befooz відбудеться на початку серпня 2015 року. Але напередодні його відкриття кримська влада, підконтрольна Росії, оголосила, що забороняє захід. «Організатори Befooz не мають можливості забезпечити безпеку громадян і дотриматись усіх санітарно-епідеміологічних норм відповідно до вимог законодавства Російської Федерації», ‒ пояснив причини відмови голова Криму, призначений Москвою, Сергій Аксенов. Але організатори Befooz вирішили не відмовлятися від його проведення. Микита Маршунок знайшов специфічний вихід із ситуації ‒ він сказав, що фестивалю не буде, тому що Befooz ‒ це не фестиваль.

Ми ‒ торжество інженерної думки, архітектурних амбіцій, виставка досягнень сучасного дизайну, апофеоз енергетики і десь навіть музично-терапевтичний курорт
Микита Маршунок

«Ми ‒ торжество інженерної думки, архітектурних амбіцій, виставка досягнень сучасного дизайну, апофеоз енергетики і десь навіть музично-терапевтичний курорт», ‒ виправдався Маршунок, додавши, що за документами ‒ Befooz ‒ це не фестиваль, а закусочна з танцмайданчиком.

Російські контрольні органи, схоже, не оцінили гумор президента KaZantip'а. 31 липня, МНС вимкнуло електропостачання території проведення «Befooz», а представники силових відомств конфіскували резервні генератори.

Тисячі шанувальників KaZantip'у таки приїхали в Поповку, але на територію проведення Befooz їм потрапити не судилося ‒ її оточили бійці ОМОНу.

Але «великий народ Республіки Z» не злякався труднощів. Церемонія відкриття відбулася за межами території Befooz. Оскільки організатори не могли підключити звукопідсилюючу техніку до електрики, відвідувачам фестивалю довелося веселитися під акомпанемент духового оркестру. «Свято неслухняності» тривало кілька тижнів, незважаючи на присутність представників МНС і прокуратури на території опен-ейру. У денний час бійці ОМОНу знімали оточення з території фестивалю, де розташовувалися арт-об'єкти і павільйони. І на цій території відбувалися костюмовані шоу і дискотеки.

У 2016 році KaZantip зіткнувся з новими труднощами: в команді організаторів стався розкол. Конфлікт розгорівся між засновником фестивалю Микитою Маршунком і комерційним директором KaZantip'у Миколою Карповим.

Маршунок звинуватив свого колишнього соратника в тому, що він підробив документи і переоформив всі активи фестивалю на власну компанію «Зебра». У свою чергу, Микола Карпов спростував звинувачення в шахрайстві і у відповідь повідомив, що в проблемах KaZantip'у винуватий сам Маршунок, який «став заручником своєї жадібності, хамства і недалекоглядності».

Зрештою, колишню територію KaZantip'у в 2016 році отримала компанія Карпова ‒ ТОВ «Центр молодіжних ініціатив «Зебра». На ній створили центр сімейного відпочинку, який отримав назву «ПляжНаш.РФ».

17 липня там сталася пожежа, в результаті якої згоріло близько 20% розважального комплексу. Президент «Республіки Z» Микита Маршунок так оцінив цю подію: «Легендарний пляж у селі Поповка бачив багато відчайдушного запалу в особливо великих масштабах, але сьогодні він горів від сорому, дивлячись на те, на що його перетворили виродки, які вважають себе моралістами, патріотами і вихователями зростаючого покоління».

Організатори KaZantip'у сподіваються, що проблеми, з якими вони стикалися упродовж трьох років, позаду, і фестиваль у В'єтнамі цього разу відбудеться без неприємних сюрпризів.

XS
SM
MD
LG