Доступність посилання

ТОП новини

Футбольна збірна в Криму: навіщо це потрібно


Порожні трибуни на матчі лідера чемпіонату анексованого Криму – сімферопольської Таврії. Архівне фото
Порожні трибуни на матчі лідера чемпіонату анексованого Криму – сімферопольської Таврії. Архівне фото

Минулого тижня стало відомо про створення футбольної збірної команди Криму й Севастополя. Чи має ця ініціатива майбутнє? З ким зможе грати така команда? І чи є майбутнє у футболу на анексованому півострові? Про це говоримо з віце-президентом Федерації футболу Криму на громадських засадах Олегом Комуняром і членом виконкому Федерації футболу України, головним редактором журналу «Футбол» Артемом Франковим.

До анексії Криму футбольні матчі на сімферопольському стадіоні «Локомотив» відвідували до восьми тисяч уболівальників. Наприкінці 2014 року стадіони спорожніли, а рідкісні вболівальники були незадоволені грою. Головний тренер кримської «Таврії» Олександр Кайдаш скаржився, що без роботи залишились і спортсмени. Українська футбольна федерація відмовилася передати документи кримських гравців, оскільки вважає їх українськими спортсменами. Під російську юрисдикцію перейшли всі великі кримські клуби, змінивши назви. Федерація футболу України вважає ці зміни грубим порушенням регламентів УЄФА й ФІФА. Союз європейських футбольних асоціацій заборонив кримським клубам виступати в російських змаганнях з 1 січня 2015 року. Тоді ж був створений Кримський футбольний союз зі штаб-квартирою в Сімферополі. Але, за словами президента Кримського футбольного клубу Юрія Вітохи, кримський футбол залишився ізольованим. Незважаючи на це, на півострові створюють футбольну збірну. Тренувальний збір команди відбудеться з 2 до 10 грудня 2016 року в Євпаторії, а презентують її на Футбольному кримському форумі 9 грудня.

Футбол і порожнеча. Навіщо анексованому Криму потрібна футбольна збірна
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:21:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

‒ Олеже, в чому різниця між Кримським футбольним союзом, Федерацією футболу Криму на півострові й Федерацією футболу Криму на материковій частині України?

Комуняр: У тому, що Федерація футболу Криму на материковій частині України ‒ це невід'ємна складова великої Федерації футболу України. Кримський футбольний союз ‒ організація, що має особливий статус УЄФА, ніким не визнана. Вони нічого не можуть робити, окрім як давати інтерв'ю і проводити свій дворовий чемпіонат. Він проводиться, так ‒ ну а як заборониш комусь грати в футбол? Туди теоретично входять вісім команд. До Федерації футболу Криму на материковій Україні зараз має відношення сімферопольська «Таврія». Чемпіонат Криму на материку, звісно, не проводиться, це була б та ж бутафорія, що зараз у Криму. Основне завдання Федерації футболу Криму на материку ‒ поставити на ноги клуб «Таврія», який зараз грає в аматорській лізі Чемпіонату України. Також звертаються багато юних футболістів, які хочуть грати на материку.

Олег Комуняр
Олег Комуняр

‒ Артеме, чи має так звана кримська збірна, яка буде представлена наступного тижня, міжнародний статус? Як вона існуватиме з юридичної точки зору?

У рамках ФІФА й УЄФА в цієї команди ніякого статусу бути не може. Це статус на рівні збірної турецького Кіпру й інших невизнаних територій
Артем Франков

Франков: На мій погляд, у рамках ФІФА й УЄФА в цієї команди ніякого статусу бути не може. Це статус на рівні збірної турецького Кіпру й інших невизнаних територій. Такі збірні можуть грати між собою, адже є багато футболу, не охопленого ФІФА, там є свої змагання. Іншого майбутнього не бачу. Щоправда, Крим намагається вести переговори з УЄФА, і УЄФА може надати підтримку в ім'я існування самого футболу в Криму і якогось стабільного майбутнього. Але всерйоз розраховувати на якісь перспективи в цьому питанні я б не став.

‒ Західні журналісти, які описували процес створення кримської збірної, говорили, що без дозволу Федерації футболу України така збірна ніде не зможе грати. Це правда?

Артем Франков
Артем Франков

Франков: Абсолютна правда. Владу Федерації футболу України на Кримському півострові ніхто не скасовував, з точки зору ФІФА й УЄФА. Організувати офіційний матч, виїхати на турнір така збірна не може ‒ але може грати поза визнаними офіційними структурами.

‒ Олеже, при створенні так званої кримської збірної президент Кримського футбольного союзу Юрій Вітоха говорив, що не вистачає грошей, але потім до чотирьох мільйонів рублів вдалося зібрати з місцевих спонсорів. Нібито цього має вистачити для обслуговування команди, яка складатиметься з 24 гравців і приблизно 10 членів обслуговуючого персоналу. Чи вистачить цих грошей? Скільки виділялося на кримський футбол до анексії і яка ситуація з федерацією на материку?

Комуняр: Створення кримської збірної ‒ це взагалі щось із ряду карго-культу. Плюс, це частина пропаганди, яка напевно зіграє з творцями злий жарт, оскільки вони зайвий раз довели, що Крим ‒ це не Росія, не Україна, а незрозуміле утворення. Чотири мільйони рублів їм, думаю, вистачить із головою ‒ це приблизно мільйон гривень. Що стосується кримського футболу на материку, а це клуб «Таврія», то йому допомагають, можна сказати, безкорисливо ‒ наприклад, Володимир Коновалов, Олексій Кручер. Звісно, є нестача коштів, але ми стараємося. Є мета вивести «Таврію» спочатку в другу українську лігу, потім у першу. Часи не ті, що раніше, звісно. Але, знаєте, ми погано одягнені, проте добре виховані.

‒ Голова Федерації футболу в Криму Сергій Бородкін каже, що судді й тренери, які залишились у Криму, стикаються з великими проблемами ‒ для отримання чи продовження ліцензії їм доводиться їхати на материкову частину України чи до Росії. Також не вистачає матеріальної бази. Чи є у вас інформація, скільки футболістів за останній рік перебралися з Криму на материкову частину України?

Для УЄФА Крим ‒ це територія України, і нормальний футбол туди повернеться після повернення півострова під юрисдикцію України
Олег Комуняр

Комуняр: Точної цифри я не знаю. З появою «Таврії» регулярно звертаються люди, хочуть приїхати на перегляд ‒ іноді це навіть колишні гравці клубу, які зараз перебувають у Сімферополі. У Криму грати ніхто особливо не хоче. Так, їх переманювали, обіцяли високі зарплати. Тепер скарги, що не вистачає м'ячів. Вони сподівалися на вибори нового президента УЄФА. Але це нічого не змінило, для УЄФА Крим ‒ це територія України, і нормальний футбол туди повернеться після повернення півострова під юрисдикцію України.

‒ Чи можна організувати кримську збірну на материку, чи в цьому немає сенсу?

Комуняр: Ні. Це було би проявом сепаратизму. До речі, в Криму ніби то запланували на березень чемпіонат, у якому ще братимуть участь збірні Абхазії, «ЛНР» і «ДНР». Підручні окупантів грають із терористами. Так що ніякої збірної Криму на материку бути не може. До речі, два роки поспіль у Херсоні проводився турнір «Крим ‒ це Україна», там був хороший склад молодіжних команд, і такі заходи варто проводити.

‒ Чи дійсно сильно знизився рівень футболу в Криму?

Комуняр: Так. Якщо раніше кримські команди грали в українській прем'єр-лізі, а «Таврія» періодично виходила в єврокубки, то зараз вони грають із місцевими командами, у вузькому колі, на дворовому рівні. Там відсутність конкуренції й деградація. А ніхто з нормальних футболістів до Криму не поїде, будеш там грати ‒ і про тебе дізнаються тільки з некрологів.

‒ Чи є в «Таврії» на материку молодіжний склад, чи ведеться робота з наповнення команди «свіжою кров'ю»?

Комуняр: Молодіжного складу немає, але в нас основний склад дуже молодий. Ми проходитимемо атестацію як професійний клуб, і в нас має бути дитячо-юнацька спортивна школа. У Бериславі в нас з'явиться спортивна школа «Таврія» ‒ діти зможуть займатися при клубі. Думаю, це буде добре для жителів Берислава. Цю вимогу ми маємо виконати до весни.

XS
SM
MD
LG