Підготовка до Євробачення, яке навесні відбудеться в Києві – у розпалі. Приїхати до України вже зголосились рекордні 43 країни, серед них і Росія. У Москві вже знайшли ймовірного конкурсанта – Олександра Панайотова, який родом із Запоріжжя. Чи використовуватиме Кремль цей пісенний конкурс для політичних інтриг? І чи є місце політиці на цьому шоу, яке минулого року зібрало 200 мільйонів глядачів?
До травня 2017 року, коли відбудеться наступний пісенний конкурс «Євробачення», залишається трохи більше півроку. Зараз головний ризик для підготовки – встигнути провести прозорі тендери, каже Олександр Харебін, перший заступник генерального директора Національної телекомпанії.
«Запущено конкурс по дизайну самого конкурсу: на лого, сублого, меседж, який ми донесемо, і картинку, яку побачить глядач. Запущено конкурс на дизайн сцени – тобто, те, що побачить глядач на сцені. Зараз завершується конкурс на туристичного оператора, який прийматиме гостей. Команду, яка займається нетелевізійною картинкою, залучили. Є активна співпраця Києва з нашою командою щодо євромістечка, церемонії відкриття», – сказав Харебін у коментарі Радіо Свобода.
Фінансування цього вартісного пісенного конкурсу на шкоду Суспільному мовленню Зураб Аласанія назвав однією з причин, чому він звільнився з посади гендиректора Національної телекомпанії. Проте Харебін запевняє: «Євробачення» оплачується з окремого бюджету і не перетягує на себе чужого фінансування.
Загалом із держбюджету на конкурс виділять майже 456 мільйонів гривень, і ще 200 мільйонів обіцяє дати Київська міськдержадміністрація. За прогнозами КМДА, лише столиця на «Євробаченні» може заробити 600 мільйонів гривень.
«Звісно, ми робимо ставку на Євробачення. За попередніми очікуваннями, ми розраховуємо, що тільки на цей конкурс приїде більше 20 тисяч іноземців», – сказав начальник Управління туризму виконавчого органу Київради (КМДА) Антон Тараненко в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».
Росія їде на «Євробачення» до Києва
До «Євробачення» залишається півроку. 43 країни, серед них і Росія, вже заявили про готовність взяти участь.
Перемогу української співачки Джамали на цьогорічному пісенному конкурсі «Євробачення» Росія сприйняла болюче. На рівні політичних заяв, під час ток-шоу, у соціальних мережах росіяни заявляли про буцімто несправедливий розподіл очків. Тоді російський співак Сергій Лазарєв посів друге місце.
Нового конкурсанта в Росії ще обирають. Сергій Шнуров, Григорій Лепс та Олександр Панайотов найчастіше фігурували як претенденти у російських медіа.
Наразі фаворитом називають саме Олександра Панайотова, який родом із українського Запоріжжя. Він до сьогодні не відзначився антиукраїнською позицією, перетин кордону для нього відкритий. На конкурс хоче поїхати не просто так, каже, а «з метою примирити Україну і Росію».
«Коли конкурс Євробачення створювали в 50-х роках, наскільки я знаю, він мав на меті не тільки розважити, а й поєднати, об’єднати народи після Другої світової війни. Мені здається і зараз це головна місія Євробачення. Зараз непроста ситуація між нашими країнами – братніми країнами. Я, як українець, можу сказати, що, якби хтось поїхав з місією об’єднання, примирення, з піснею, яка б розтопила всі серця – хоча б на ці три незначні хвилини на сцені – це було б чарівно», – заявив Панайотов, повідомляє російське «Life.ru».
Панайотов переїхав з України 2003 року, та останні місяці бере участь у російській версії вокального шоу «Голос» у команді тренера Григорія Лепса. Якщо ж його тренер захоче приїхати в складі команди та підтримати Панайотова – його навряд чи впустять до України. Адже він є у переліку персон нон-грата.
«Наразі є тільки одна перепона щодо перебування на території України тих чи інших людей, вона визначена чинним законодавством – це внесення митців до переліку персон нон-грата. Я вам хочу сказати, що ці списки дуже обмежені, там невелика кількість митців. Будь-кого ми не вносимо до таких списків. Але, на жаль, якщо таке станеться, людині відмовлять (у в’їзді до України – ред.)», – пояснює у коментарі Радіо Свобода заступник міністра культури Ростислав Карандєєв.
Кобзон проти, Лоза – за
Не всі в Росії схвалюють, що Панайотов поїде до Києва на «Євробачення». Зокрема, про це заявив співак Йосип Кобзон, який послідовно підтримує агресію Кремля.
«Це ж неправильно. Як можна ворогам Росії співати пісень. Як можна підставляти наших чудових виконавців під загрозу загального антиросійського тріумфу?», – сказав він для «Life.ru».
А російський співак Юрій Лоза вважає, що Росії не потрібна перемога на «Євробаченні», достатньо гарно виступити. Він заявив, що цілком готовий взяти участь, щоправда, за кількох умов.
«По-перше, щоб Україна гарантувала безпеку на рівні держави. По-друге, що я буду співати російською мовою російську пісню, свою чи ні. По-третє, що переді мною не ставитимуть завдання перемогти», – сказав Лоза в інтерв’ю «Комсомольській правді. Україна».
А от українська співачка Анастасія Приходько вважає, що росіян було б краще не допускати до участі у пісенному конкурсі «Євробачення-2017». На її думку, «делегація з Росії буде агресивною, провокативною».
«Конкурс проходитиме у нас на лівому березі (Дніпра)? Ну а ось російська делегація нехай буде на правому. Під конвоєм привезли і відвезли назад. А якщо чесно, я б взагалі, в принципі, не допустила б Росію цього року до участі в «Євробаченні», – зазначила Приходько в інтерв’ю «Апострофу».
А наміри Панайотова «примирити Україну та Росію» назвала «повною маячнею».
«Свого часу я теж їздила на цей конкурс від Росії і співала українською мовою, мною теж намагалися щось і когось об’єднати. Це неможливо, це колосальна помилка. Я дуже радила б Олександру Панайотову не вступати в ці політичні ігри, тому що його використовують не як виконавця, а як інструмент», – додала співачка.
Росія використає «Євробачення» для інформаційної війни – політолог
Той факт, що Панайотова називають зараз фаворитом, зовсім не означає, що від Росії поїде дійсно він. Просто державі невигідно за півроку до конкурсу наполягати на якихось провокативних виконавцях як Григорій Лепс. Так вважає політолог Олеся Яхно, яка часто бере участь у російських політичних шоу як українських експерт, та розуміється на російському медіапросторі.
«Звичайно, Росія використовує будь-який спосіб і будь-яку подію, щоб використати його в інформаційній війні з Україною. Думаю, принциповим було питання, чи відмовиться Росія від участі у «Євробаченні». Або чи вона обиратиме персоналії, які неприйнятні для України», – каже Яхно.
Мені завжди сумно, коли культуру використовують як поле битви для політичних ідеологій – культуролог
Хоч «Євробачення» і пісенний конкурс, та повністю відділити його від політики навряд можна, каже експерт із питань культури «Реанімаційного пакету реформ» Наталія Кривда. Та зосереджуватись варто саме на тому, як Україні завдяки цьому напрацювати імідж – символічний капітал, який може потім працювати на країну.
«Гучні події, добре проведені, внутрішньо ціннісні, працюють на імідж України. Імідж країни, яка творить, яка не лише воює. Мені завжди сумно, коли культуру використовують як поле битви для політичних ідеологій, а не як майданчик для порозуміння. Абсолютно точно, що Джамала – блискуча співачка. Вибір її як переможниці, очевидно, має якийсь присмак європейських цінностей. Європа проголосувала за те, що їй здається важливим – підтримку демократичних рухів, народу, який зазнає певних утисків (я маю на увазі кримськотатарський народ). Це завжди пов’язано ще і з ціннісним вибором», – каже вона.
Конкурсанта від України мають визначити наприкінці лютого. Півфінали конкурсу відбудуться 9 і 11 травня, а фінал – 13 травня наступного року в Києві.