Доступність посилання

ТОП новини

Кремль проти кримських татар: асиміляція і забуття


Спеціально для Крим.Реалії

Від початку анексії Криму влада Росії намагалася схилити кримських татар на свою сторону. Спочатку планували швидко вмонтувати систему національного самоврядування в кремлівське політичне поле. Потім намагалися створити альтернативу запеклому Меджлісу у вигляді «громадських рухів». Всі «хитрі плани» провалилися. Національних активістів тиснуть репресивними методами і зубодробильною пропагандою. Під гучні розмови про «відновлення прав» кримських татар Кремль проводить політику повзучої асиміляції корінного народу.

Під час візиту на анексований півострів російського президента Володимира Путіна місцеві колабораціоністи кинулися дякувати йому за указ про «реабілітацію» кримських татар і можливість навчати дітей рідною мовою. У відповідь російський президент кинув кілька чергових фраз про необхідність зробити так, щоб його ініціативи «не залишилися на папері».

«Ми обов'язково будемо проводити заходи, пов'язані з соціально-економічними питаннями реабілітації та підтримки людей. Ми виділяємо 10 мільярдів на підтримку народів, які постраждали під час репресій, на їх реабілітацію, на їх підтримку. Перш за все, йдеться про соціально-економічну підтримку, тому що політичні питання вже вирішені, ці рішення ухвалені. Це стосується і мови, і культури, і можливості навчання рідною мовою, це стосується періодичних видань», ‒ сказав російський президент.

Путін сказав кримським татарам багато і нічого одночасно. Часи, коли Москва могла залучати кримчан розповідями про великі бюджетні вливання, минули безповоротно. Тому російський президент у черговий раз озвучив загальну суму, яку нібито виділяють на репресовані народи. Скільки саме перепаде кримським татарам, він не сказав.

У роки української влади кримськотатарські діти мали можливість вивчати рідну мову. Звичайно, були проблеми зі шкільною програмою, але вони тьмяніють на тлі сьогоднішнього свавілля і байдужого ставлення з боку адміністрації шкіл

Судячи з поведінки колабораціоністів, корінний народ має бути безмірно щасливий тільки від того, що 2014 року Путін підписав беззмістовний документ про «реабілітацію» і розпорядився надати кримськотатарській мові формальний статус «державної» на півострові. Варто нагадати, що в роки української влади кримськотатарські діти мали можливість вивчати рідну мову. Звичайно, були проблеми зі шкільною програмою, але вони тьмяніють на тлі сьогоднішнього свавілля і байдужого ставлення з боку адміністрації шкіл.

Цільова аудиторія такої пропаганди ‒ міжнародне співтовариство і кримські татари середнього і старшого віку, для яких телебачення і місцеві газети ‒ практично єдине джерело інформації. Якщо брехню повторити сотні разів, то для обдуреного населення вона стає «правдою». Прихильники Путіна на Заході (особливо в ЄС) мають гостру потребу у вагомих аргументах на його захист. Війна на сході нашої країни, терористичні акти, аварія нещасливого рейсу МН-17, численні факти прямої військової агресії Москви, незаконний кримський «референдум», репресії проти корінного населення півострова ‒ роблять позиції путінських адвокатів дуже уразливими. Нібито згода кримських татар з російським статусом «республіки» дає додаткові аргументи, якими можна парирувати заяви європейських і американських «яструбів». Складність для Кремля полягає в тому, що за «Кримнаш» має висловитися національний з'їзд корінного народу, а не окремі сумнівні особистості. Спроби зробити переворот в Меджлісі провалилися, а створити кишенькові представницькі органи новоявленій «владі» не вдалося.

Кримські силовики за вказівкою з Москви проводять політику протиставлення кримських татар та інших жителів півострова

Усвідомивши власні провали, в Москві взяли курс на повну ліквідацію інститутів національного самоврядування й етнічної самосвідомості народу. Кримські силовики за вказівкою з Москви проводять політику протиставлення кримських татар та інших жителів півострова. Як приклад, сумнозвісна «справа 26 лютого». Співробітники «прокуратури» на так званому суді неодноразово говорили, що 26 лютого 2014 року кримські татари провели мітинг проти «місцевих жителів». Тобто корінний народ на вербальному рівні виставляють прийшлим елементом, чужинцями.

Національна символіка під суворою забороною. Школярам заборонили приходити в школи і на урочисті заходи в одязі, на якому зображена тамга. Кричущий випадок стався в селі Кутове Бахчисарайського району, де учасників дитячого ансамблю змусили одягнути навиворіт футболки з національними символами. Днями стало відомо, що російський «суд» Судака оштрафував на 20 тисяч рублів активіста Аліма Муслядінова. Провина молодої людини лише в тому, що на День пам'яті жертв сталінської депортації 1944 року він брав участь в автопробігу під кримськотатарським прапором.

Російська влада повторює сумнівний досвід радянських часів, коли партійна верхівка заперечувала сам факт існування кримських татар як окремого етносу. У корінного народу намагаються відібрати не тільки національні символи, а й позбавити його історичної пам'яті. Кримськотатарських учених, релігійних і культурних діячів всіляко орієнтують на Казань. Яскравий приклад ‒ Кримський центр з вивчення історії кримських татар та інших народів півострова є структурним підрозділом Інституту історії Академії наук Татарстану. Це все, що вам потрібно знати про «наукову діяльність» у рамках дослідження минулого Кримського півострова.

На побутовому рівні корінному народу доводиться вислуховувати заяви в дусі: «Нема чого тут качати права. У вас є Татарстан. Туди і їдьте»

Кримських татар на рівні інтелігенції змішують з казанськими, а Татарстан подають такою собі материкової республікою для корінного народу. Причому це активно висвітлюють у регіональних ЗМІ. Місцеві прихильники анексії, так звані кримські «політологи», велика частина яких є еталонними прикладами печерної українофобії, активно підтримують такий підхід. На побутовому рівні корінному народу доводиться вислуховувати заяви в дусі: «Нема чого тут качати права. У вас є Татарстан. Туди і їдьте». Взагалі, Духовне управління мусульман Криму і Севастополя опікує російський муфтій Равіль Гайнутдін ‒ уродженець Татарстану. Голова ДУМКС Еміралі Аблаєв нерідко їздить у Казань на різні заходи, де його називають «татарським релігійним діячем». Поки в ДУМКС ніхто не заперечив проти такого підходу. Значить, вони згодні з політикою розчинення кримських татар поміж казанських.

Сергій Стельмах, політичний оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG