Доступність посилання

ТОП новини

Прощавайте, Кримські гори!


Після того, як Україна припинила подачу дніпровської води до Криму, півострів почав відчувати гострий дефіцит прісної води. Не допомагає ні викачка підземних вод, ні скидання води з передгірних водосховищ на потреби східного Криму. Навпаки, це лише посилює проблему, оскільки водосховища обміліли, рівень ґрунтових вод знизився, підземні води почали піддаватися засоленню, сільське господарство зазнає збитків.

Але на цьому біди кримчан не закінчуються. Уряд Сергія Аксьонова вирішив активно розробляти ресурси Кримських гір.

Кримські гори ‒ це не тільки колоритна краса півострова, але й територія, де накопичується така необхідна Криму прісна вода. Це також захист Південного берега Криму від проникнення холодних північно-східних повітряних мас. Тисячоліттями тут формувалася система накопичення підземних вод, складалася своя унікальна троянда вітрів.

Але нинішній кримській владі потрібна негайна вигода, а тому Кримські гори опинились у небезпеці. Кар'єри розробляються все інтенсивніше, причому в найбільш мальовничих місцях.

Ульянівський кар'єр у Білогірському районі Криму
Ульянівський кар'єр у Білогірському районі Криму

Остання новина про запуск нового кар'єра прямо поруч із Судаком біля повороту на Кизилташ шокувала багатьох кримчан, особливо жителів судацького регіону. Всі розуміють, що таке сусідство мало того, що зіпсує екологію, так ще й відлякає туристів від цього регіону. Вирок кримська влада підписала горі Чокаташ: тут багате родовище щебеню й каменю для промислового видобутку.

Новина про запуск нового кар'єра прямо поруч із Судаком біля повороту на Кизилташ шокувала багатьох кримчан

Окрім цього, родовища ще запускають Північно-Сасикський кар'єр, розташований на території Євпаторії й у Сакському районі, а також Черемисівське родовище в Білогірському районі, тут видобуватимуть вапняки, придатні для виробництва будівельного каменю.

Добре знайомі з проблемою кар'єрів жителі довколишніх сіл біля Ульянівського кар'єра в Білогірському районі. Тут гора вже повністю знищена, а разом із нею «вбиті» колись хороші дороги, будинки дають тріщини, підземні води сховалися десь глибоко, а білий пил покриває все на тисячі квадратних метрів навколо.

Знищується екосистема масиву Агармиш біля Старого Криму. Тут через кар'єри висота Лисого Агармиша зменшилася майже на 100 метрів, що вплинуло на розподіл повітряних потоків. Вибухи в кар'єрах призводять до тектонічних зсувів у внутрішніх гірських породах масиву, в результаті чого відбуваються обвали в карстових порожнинах Агармиша, що змінює напрямки течій підземних вод. Джерела зникають, адже водяні пласти, що їх живлять, ідуть глибше під землю, що в свою чергу веде до засихання цілих частин лісу.

Ульянівський кар'єр
Ульянівський кар'єр

Кримський щебінь активно використовують при будівництві доріг, мільйони тонн щебеню знадобляться для будівництва траси «Таврида», що пройде від Керчі до Севастополя. Фахівці стверджують, що кримський щебінь занадто м'який, щоб використовувати його при будівництві сучасних доріг. Але хто їх зараз слухає у Криму? А значить, прощавай ще не одна гора...

Із такими темпами скоро Кримські гори покриються дірами від кар'єрів

Де ж реакція кримських екологів і експертів? Адже під загрозою не просто гори, під загрозою вся екосистема Криму! А реакції просто немає, тому що громадськість у нинішньому Криму ніхто не чує й не збирається слухати, і громадськість це знає.

Із такими темпами скоро Кримські гори покриються дірами від кар'єрів, і тоді прощатися доведеться не тільки з горами, але й із водою, і з самою кримською здравницею.

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG