Доступність посилання

ТОП новини

На відміну від Сирії, в Україні Путін не може рухатись далі у військовому плані – експерт


Учасники міжнародної акції «Stop Putin's war in Ukraine», Рим, Італія, 14 жовтня 2016 року
Учасники міжнародної акції «Stop Putin's war in Ukraine», Рим, Італія, 14 жовтня 2016 року

Чи вистачить у Путіна потуги тиснути на Захід відразу на двох фронтах – у Сирії і на Донбасі? Президент Росії Володимир Путін, пішовши на різке загострення у Сирії, може те саме зробити і на Донбасі. Таку думку висловлюють експерти, коментуючи можливість проведення зустрічі у «нормандському форматі». Ясності щодо дати цієї зустріч досі немає (як напередодні заявив речник Путіна, Дмитро Пєсков). Попри домовленість про перемир’я і угоду про розведення сторін у трьох пунктах на лінії зіткнення, кількість обстрілів на Донбасі зростає.

Після зустрічі у швейцарській Лозанні держсекретар США Джон Керрі заявив журналістам, що був досягнутий консенсус за низкою параметрів, які могли б призвести до припинення вогню, але визнає, що були деякі напружені моменти під час переговорів у суботу. Але все ж не вдалося узгодити спільну стратегію з Росією для припинення конфлікту в Сирії. За твердженням західних країн, Росія продовжує бомбардування міста Алеппо та інших цивільних та військових об’єктів.

Тим часом у Донецьку лідер угруповання «ДНР» Олександр Захарченко традиційно заявив про спроби прориву з боку Збройних сил України, а також про значні втрати з боку українських військових (не підтверджені звітами Генштабу ЗСУ). Головне, що Захарченко заперечив можливість подальшого розведення сторін на лінії зіткнення.

Після смерті одного з командирів бойовиків Арсенія Павлова (Моторола), Захарченко зробив більш жорстку заяву та виступив із погрозами на адресу українських військових, співробітників СБУ та Головного управління розвідки Міністерства оборони України, а також членів їхніх родин.

Позиція Захарченка, звісно, продиктована Москвою та відображає спробу Кремля тиснути на західні країни через Донбас на перемовинах щодо Сирії і навпаки. Так вважає політолог Тарас Березовець.

Путін сьогодні йде на очевидне загострення і в Сирії, і на Донбасі. Росія збільшуватиме кількість обстрілів та посилюватиме тиск на Донбасі
Тарас Березовець

«Путін сьогодні йде на очевидне загострення і в Сирії, і на Донбасі. Ми бачимо, що Росія зірвала резолюцію в Раді безпеки ООН, яку пропонувала Франція щодо припинення вогню в Алеппо. Навпаки, посилила бомбардування. Оскільки стався зрив зустрічі Путіна і Франсуа Олланда в Парижі через жорстку позицію насамперед українських переговірників. Ми знаємо, що 19 жовтня відбудеться зустріч, швидше за все, в Берліні, де буде Олланд, Меркель, Порошенко і Путін. До цього Путін буде всіляко провокувати ситуацію, як він робить це в Сирії. Тому багато західних аналітиків, зокрема американських, вважають, що Росія збільшуватиме кількість обстрілів та посилюватиме тиск на Донбасі», – вважає Березовець.

Кремль одночасно намагається діяти на кількох напрямках – Яременко

Яка позиція може бути у Путіна в Берліні з огляду на його невдачі останнього місяця: припинення перемовин по Сирії з боку США, резолюцію ПАРЕ по Україні (у якій прямо зазначається присутність російських військ на Донбасі), зрив зустрічі Путіна та Оланда, загроза нових санкцій з боку Європи? На думку голови фонду «Майдан закордонних справ» Богдана Яременка, у Кремля у цій ситуації є кілька варіантів поведінки. Він одночасно намагається діяти на кількох напрямках.

Інший варіант у тому, щоби консервувати конфлікт на Донбасі, аби він лишався раною на тілі України та Європи, на яку можна тиснути час від часу
Богдан Яременко

«На Донбасі Кремль вкладає величезні гроші у те, щоби підтримувати існування влади «ДНР» та «ЛНР». Вкладаються величезні гроші у війну. Одночасно вживаються заходи для того, щоби підірвати європейські та світові санкції проти Російської Федерації. Одночасно просуваються спроби тиснути у військовому плані. Те, що вийде, те Володимир Путін і використовуватиме. Кардинальна різниця між українською та сирійською ситуацією полягає у тому, що тут Путін не може рухатись далі у військовому плані. Тут Збройні сили України вибивають цей козир у Путіна, і він змушений шукати інші варіанти. Інший варіант у тому, щоби консервувати конфлікт на Донбасі, аби він лишався раною на тілі України та Європи, на яку можна тиснути час від часу. Із Сирією Росії значно легше», – коментує ситуацію Богдан Яременко.

Глобальні рішення світових лідерів прямо впливають на стан справ за тисячі кілометрів від місць, де ці рішення приймаються. Медик-волонтер, організатор мобільних госпіталів на Донбасі Геннадій Друзенко розповідає, що на лінії зіткнення слабко віриться у домовленості, що ухвалюють у Мінську, Парижі, чи Берліні. Обстріли та бойові дії не припиняються, а посилюються.

До розведення сил, як до Москви пішки
Геннадій Друзенко

«Спустіться на землю. Ми зараз перебуваємо, як мінімум, в двох місцях, де відбувається розведення сил. Наші лікарі – в Попасній і Станиці Луганській. Там люди молилися за те, щоб наші війська не відводилися, і щоночі були «концерти» останні три місяці. Звичайно, можна вірити, що ОБСЄ зупинить війну, що бойовики відійдуть. Але насправді, мені б хотілося, щоб рішення приймалися десь ближче, тоді люди, які висувають ці концепти, були б реалістичніші. З усією повагою до учасників переговорної групи, завжди запрошуємо їх в Попаснянського району лікарню, Станично-Луганську лікарню. Щоб вони подивилися, як «прилітає» вночі, як вибухають снаряди, як літають трассери. Тоді вони будуть розуміти, що до розведення сил, як до Москви пішки», – каже волонтер.

Треба обов’язково не випускати з уваги ситуацію навколо Сирії при розгляді майбутніх перемовин у Берліні. Адже це може опосередковано вплинути й на українські реалії, зауважують експерти.

XS
SM
MD
LG