Доступність посилання

ТОП новини

Світові ЗМІ: Україна має обрати між продовженням поступу й руйнуванням


Україна має обрати між продовженням поступу чи руйнуванням, ідеться у статті у британському щоденнику ділових кіл The Financial Times. Аналітичний центр Stratfor у США заявляє, що «вікно можливостей» для переговорів між США й Росією щодо України закривається. Тим часом американський щоденник The Washington Post пише про те, як війна в Україні допомагає діячам «чорного ринку» збагачуватися.

«Україна має обрати між продовженням поступу чи руйнуванням і ризиком» – такий заголовок статті у британському щоденнику ділових кіл The Financial Times. Автор цієї статті в розділі для сторонніх дописувачів, провідний аналітик консультаційної компанії Macro-Advisory в Москві Кріс Віфер нагадує про добрий поступ української економіки за останні 12 місяців та попереджає про небезпеку. Зокрема, він згадує, що найбільший виклик реформам в Україні нині походить із внутрішньої політики, а саме з дедалі більшого невдоволення заходами бюджетної економії, в першу чергу подвоєнням тарифів на газ, що відчується саме наприкінці жовтня – в листопаді, коли люди отримають перші нові рахунки за опалення. Опозиційні партії, пише автор, уже готують масові протести по всій країні проти цих заходів, і опитування свідчать, що вони можуть мати успіх.

У статті зазначається, що «опитування свідчать про велике зменшення прихильності до президента Петра Порошенка та владної коаліції на користь опозиційних партій». «Якби вибори відбулись уже цими вихідними, то Юлія Тимошенко отримала б найбільше голосів на президентських виборах, а її партія «Батьківщина» стала б найбільшою у Верховній Раді», – наводить автор дані одного з опитувань, не вказавши, якого саме.

Та при цьому він наголошує: «Звісно, це нормально, що чинні уряди зазнають втрат підтримки в опитуваннях у час поміж виборами, і Порошенко і його коаліція ще мають удосталь часу, щоб відновити позиції до наступних чергових виборів 2019 року». Тому, йде мова у статті, Тимошенко й інші опозиційні лідери хочуть спричинити позачергові вибори наступної весни й захопити контроль над Верховною Радою на хвилі невдоволення рахунками за комунальні послуги.

На думку аналітика, «уряд може відвернути загрозу протестів і позачергових виборів, із одного боку, тим, що почне засвідчувати результати в кампанії боротьби з корупцією в державному секторі», бо ж саме критика повільного поступу в цьому напрямку ще збільшила розчарування громадськості. Інший спосіб – «довести, що суворі заходи заощадження дають результати, в першу чергу у вигляді повернення до співпраці з МВФ».

Тут автор згадує про ще одну передумову для поновлення виплат від МВФ – реальне запровадження нової системи електронних декларацій для державних і місцевих посадовців. Він нагадує, що власні інтереси політиків уже створювали перешкоди запровадженню цієї системи й кілька разів зривали його терміни. Ефективне втілення електронного декларування не тільки забезпечить владу в Києві новими і вчасними виплатами від МВФ, а й позбавить опозицію принаймні частини ґрунту для нападу, мовиться у статті.

Автор статті Кріс Віфер: «Україна має обрати між продовженням поступу чи руйнуванням і ризиком»

Аналітичний центр Stratfor у США пише: «Вікно можливостей в Україні закривається». Так названий допис, присвячений можливості переговорів між США й Росією щодо конфлікту в Україні. Автори вважають, що з наближенням до кінця другого терміну президента США Барака Обами будь-який суттєвий поступ у цьому видається дедалі більш неможливим.

Як ідеться у статті, США й Росія «мають коротке вікно можливості, щоб досягти порозуміння, та зараз воно швидко закривається». Кінець адміністрації Обами збіжиться з рішенням Європейського союзу, чи продовжувати санкції проти Росії, а це додає Москві імпульсу досягти порозуміння з Вашингтоном. Але автори нагадують, що просування до якоїсь американсько-російської домовленості видавалося можливим, коли були укладені угоди про перемир’я в Сирії й Україні – але врешті обидві вони зірвалися.

«Нині українські й сепаратистські сили – і опосередковано їхні впливові західні й російські покровителі – здається, не здатні чи не бажають іти ні на які конкретні кроки до врегулювання. Хоча обидві сторони ще мають час здійснити тактичні просування в Україні, та будь-які стратегічні здобутки малоймовірні, якщо тільки не станеться дипломатичного прориву останньої миті. Натомість конфлікти в Україні й Сирії майже напевно залишаться невирішеними в час, коли Обама завершує останні дні на посаді, і з обома ними доведеться мати справу тому, хто займе його місце в січні», – йдеться у статті.

А американський щоденник The Washington Post пише про те, що, як названа стаття в ньому, «Війна в Україні допомагає контрабандистам збагачуватися на «чорному ринку». Як пише видання, Україна, один із найважливіших шляхів для міжнародної контрабанди, має багату спадщину нелегального переправляння товарів. Зокрема, на Донбасі давно працюють «синдикати мафії», а нинішній конфлікт «просто відкрив новий фронт економічних можливостей для тих, хто наживається на війні, для корумпованих посадовців і кримінальників».

Як пише автор статті, бізнесові оборудки між контрабандистами на підконтрольній урядові території виглядають стабільними, але ситуація посеред підтримуваних Росією сепаратистів дуже нестійка. У статті нагадується про нещодавнє вбивство під Москвою одного з діячів донецьких сепаратистів Євгена Жиліна, який, за даними російського видання «Коммерсант», був убитий саме через ворожнечу навколо торгівлі бензином, дизельним паливом і вугіллям. Інший приклад – серед луганських сепаратистів, де «десятки постатей їхнього режиму потрапили до в’язниць, а колишній «прем’єр» Геннадій Ципкалов помер в ув’язненні за таємничих обставин». Як мовиться у статті, і тут ішлося про контроль над шляхами нелегальної торгівлі.

Крім того, Україна, пише автор, «є одним із найбільших у світі виробників озброєнь і давно вже є великим шляхом нелегальних постачань озброєнь, що історично зосереджується в екстравагантному й корумпованому чорноморському порті Одесі». «Поєднання збройного конфлікту й наявності великої кількості неконтрольованих збройних угруповань посилило ризик, що ринок незаконного обігу зброї може вийти з-під контролю. Наразі магнітом для цієї зброї є бойові дії, що тривають… Та велике занепокоєння викликає те, що станеться з цими автоматами, бомбами й патронами, коли війна скінчиться», – йдеться у статті.

XS
SM
MD
LG