Заборона Меджлісу кримськотатарського народу в Росії та анексованому Криму є не просто порушенням прав і свобод, а й кричущим фактом утисків одного з корінних народів півострова.
Голова Духовного управління мусульман України шейх Саїд Ісмагілов підкреслює: Меджліс є абсолютно легітимним, обраним згідно з усіма демократичними нормами представницьким органом народу.
Репресії стосуватимуться всіх, але в першу чергу, звичайно, лідерів громадської думки, членів Меджлісу, непокірних релігійних діячівСаїд Ісмагілов
«Прирівнювання Меджлісу до екстремістських організацій розв'язує руки російським карателям, так як тепер вони зможуть притягнути до відповідальності будь-яку людину, яка брала участь в організованих ним акціях. Репресії стосуватимуться всіх, але в першу чергу, звичайно, лідерів громадської думки, членів Меджлісу, непокірних релігійних діячів, послідовників релігійних організацій, заборонених у Криму, і родичів тих людей, які покинули Крим, але активно виступають проти окупації», – перераховує він.
При цьому Саїд Ісмагілов зазначає: не зовсім правильно говорити про те, що репресії можуть торкнутися лише тих, хто активно виступав проти анексії півострова Росією. За його словами, в Криму можуть переслідувати мусульман виключно за релігійні переконання, без політичного підґрунтя.
У першу чергу, це стосується тих в'язнів, яким приписують членство в «Хізб ут-Тахрір»Саїд Ісмагілов
«У першу чергу, це стосується тих в'язнів, яким приписують членство в «Хізб ут-Тахрір». Це вже переслідування в чистому вигляді за релігійні погляди. У Росії цю організацію вважають ісламістською та екстремістською, хоча, за фактом, вона не представляє з себе нічого, крім набору юнацького максималізму. В інших країнах світу її не заборонили», - пояснив муфтій.
Переслідування за релігійною ознакою в Криму відзначила і Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF). У травні, коли діяльність Меджлісу була формально лиш припинена, Комісія підготувала чергову щорічну доповідь про стан релігійної свободи в Росії за період з 1 лютого 2015-го по 1 березня 2016 року. Окремо в документі підкреслили ситуацію в окупованому Росією Криму і в контрольованих проросійськими бойовиками областях Донбасу.
Зокрема, в тексті зазначають, що майже всі кримські татари, хто сповідує іслам, виступають проти російської окупації – і, відповідно, піддаються найбільшим утискам.
12 кримських татар затримали після того, як вони зустрілися з представниками місії Ради Європи з прав людини в КримуДоповідь USCIRF
«У січні 2016 року 12 кримських татар затримали після того, як вони зустрілися з представниками місії Ради Європи з прав людини в Криму. За звітний період призначена російською владою прокурор Республіки Крим призупинила діяльність кримськотатарського представництва нібито за те, що її визнали «екстремістською», хоча судовий розгляд ще не завершили», – йдеться у звіті Комісії США.
Окремою проблемою американці виділяють вимогу російської влади про те, щоб всі кримські релігійні об'єднання, зареєстровані Україною, станом на 1 січня 2016 року пройшли перереєстрацію відповідно до більш строгих російських правил. У підсумку з понад тисячі релігійних громад, що мали законний статус за українським законодавством, тільки близько 400 були перереєстровані.
Силовиків уповноважили «схиляти» осіб «до відмови від протиправної і деструктивної діяльності, каяття й участі в профілактичних заходах»Доповідь USCIRF
«У січні 2015 року призначений Кремлем уряд Криму ухвалив План протидії ідеології тероризму, що уповноважив поліцейських та інших силовиків «встановлювати і схиляти» осіб «до відмови від протиправної і деструктивної діяльності, каяття й участі в профілактичних заходах», зокрема членів «нетрадиційних» сект. План також передбачає контроль держави над релігійним навчанням. Згідно з даними організації «Форум 18», призначені російською владою посадові особи обшукували бібліотеки, школи, будинки мусульман і мечеті... У жовтні 2015 року трьох баптистів Ради церков, які відмовилися платити штрафи за проведення публічного богослужіння, засудили до 20 годин громадських робіт кожного, а ще одного баптиста оштрафували на суму, що прирівнюється до тритижневого заробітку», – йдеться в доповіді USCIRF.
За даними американської Комісії, як мінімум, п'ять з кримських медресе досі зачинені, а також чотири з п'яти медресе Кримського муфтіяту. Священнослужителі, які не мають російського громадянства, були змушені покинути Крим, серед них греко- і римо-католицькі священики та практично всі турецькі імами і релігійні наставники.
2014 року п'ятеро з десяти священиків КП УПЦ були змушені покинути КримДоповідь USCIRF
«2014 року п'ятеро з десяти священиків Київського патріархату Української Православної Церкви були змушені покинути Крим; церкви Кримської єпархії, що відноситься до Київського патріархату і налічує близько 200 тисяч прихожан, постраждали від погромів і підпалів. МП РПЦ, що має, по її заявам, 35 мільйонів прихожан в Україні, офіційно розглядає Українську Православну Церкву Київського патріархату як «розкольницьку націоналістичну організацію», – йдеться в документі.
Співробітник USCIRF Кетрін Косман так прокоментувала те, що сталося: «Мало того, що Росія незаконно окупувала територію Криму, тепер за допомогою заборони кримськотатарського Меджлісу вона намагається – але марно – підмінити собою вільну волю своїх корінних народів півострова. Можливо, символічно, що новина про заборону Меджлісу застала мене в Тбілісі – столиці іншої країни, в якій Кремль 2008 року так само незаконно окупував частину території».
Муфтій Саїд Ісмагілов також вважає, що ще однією метою заборони Меджлісу є насадження на його місце лояльних окупантам організацій.
Очевидно, що Росія хоче нав'язати кримськотатарському народу нових «лідерів» – колабораціоністівСаїд Ісмагілов
«Очевидно, що Росія хоче повністю видавити з суспільного життя всіх лідерів, і нав'язати кримськотатарському народу нових «лідерів» – колабораціоністів», – припускає Саїд Ісмагілов.
За словами українського муфтія, призначена Кремлем кримська влада створила свої «ручні» організації з колаборантів, які тепер виступають нібито від імені народу. Це «Кирим» («Крим») і «Кирим бірлігі» («Кримське єдність»), а також релігійні організації – Духовне управління мусульман Криму і Севастополя і Таврійський Муфтіят. Мабуть, саме вони покликані тепер «замінити» Меджліс в очах як населення Криму, так і міжнародних організацій.