Часопис Австралії The Sydney Morning Herald пише про висновки міжнародної слідчої групи щодо російської ракети, яка збила малайзійський пасажирський літак у небі над східною Україною. Німецьке періодичне видання Die Welt розмірковує над тим, у який спосіб Росія знущається над жертвами збитого пасажирського літака рейсу МН17, не визнаючи свою провину. Cайт міжнародного радіо Public Radio International повідомляє про повернення випадків захворювання на сказ та правець в Україну.
Найпопулярніше періодичне видання Австралії The Sydney Morning Herald публікує статтю «Слідство визначає, що літак авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу МН17 було збито з контрольованої проросійськими бойовиками території». Австралійське видання додає, що міжнародна слідча група також встановила, що ракету, якою було збито пасажирський літак у небі над східною Україною, було привезено з Росії. Далі видання наводить слова Фреда Вестербеке, головного слідчого Генеральної прокуратури Нідерландів, який повідомив, що слідство проаналізувало тисячі уламків літака, зробило 60 запитів до більш ніж 20 країн світу, розглянуло півмільйона фотографій та відео, і опитало більш ніж 200 свідків. На додаток, як зазначив Вестербеке, слідство вивчило більш ніж 3500 перехоплених телефонних розмов. Під час розслідування фахівцями з Фінляндії було також здійснено слідчі випробування зроблених у Росії ракет. Вестербеке підсумував, що всі докази і висновки слідства буде надано суду, який їх розгляне і винесе остаточне рішення. До усього ж, як пише видання, міжнародна слідча група зібрала достатньо даних радарів, які відкинуло теорію щодо можливого збиття пасажирського літака Malaysia Airlines іншим літаком. Навіть Росія погодилась з цим висновком.
Австралійський часопис повідомляє, що Вілберт Пауліссен, голова центрального кримінально-слідчого відділу національної поліції Нідерландів заявив, що пасажирський літак рейсу МН17 було збито ракетою, яку було запущено з російського «Буку», який було завезено на територію України з Росії. Точне місце розташування пускової установки ракети «Бук», як пише австралійська газета, було встановлено групою фахівців завдяки зразкам ґрунту, повідомленням свідків та супутниковим фото. Важливо зазначити, як подає часопис, що територію навколо пускової установки контролювали проросійські бойовики. Представники міжнародної слідчої групи підтвердили свій висновок за допомогою розвідувальних даних, наданих США. Втім, як пише видання, Вестербеке не пішов далі і не сказав, що саме росіяни або ж російська держава є відповідальною за збиття літака. Це, за його словами, є предметом подальшого розслідування.
The Sydney Morning Herald пише, що міжнародна група слідчих визначила 100 осіб, причетних у різний спосіб до збиття літака або просто тих, хто став свідком тих подій. Видання повідомляє, що було також оприлюднено заклик до деяких з тих сотні осіб надати свідчення слідству, додаючи, що вони можуть отримати менші вироки або взагалі отримати імунітет від переслідування. Австралійський часопис нагадує, що до слідчої групи під проводом нідерландських фахівців увійшли представники Бельгії, України та Малайзії. Газета пише, що Росія і надалі намагається у якийсь спосіб заплутувати слідство, зокрема, звинувачуючи українську сторону в тому, що Київ не надав слідству даних своїх радарів, а відтак припускаючи, що ракету було випущено з контрольованих українським військом територій. Минулого року Росія наклала вето на пропозицію Нідерландів та Австралії щодо створення міжнародного трибуналу в цій справі.
«Слідство визначає, що літак авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу МН17 було збито з контрольованої проросійськими бойовиками території»
Німецький часопис Die Welt друкує матеріал «Москва знов знущається над жертвами рейсу МН17». Видання вважає російську реакцію на оприлюднення доповіді міжнародної слідчої групи цілком цинічною. На думку газети, те, що ми можемо бачити у цій ситуації, це та сама гра, у яку грає Кремль у Сирії. Часопис риторично запитує: «Про які стосунки і довіру до Москви тоді може йтися?». Далі німецьке видання зазначає, що детальна доповідь групи слідчих щодо збиття пасажирського авіалайнера рейсу МН17 у небі над східною Україною майже не залишає жодних сумнівів, що російську ракету, яка перервала політ літака з сотнями пасажирів, вкоротивши їм віку, прибула з Росії на територію, утримувану сепаратистами на сході України.
Газета робить висновок, що той факт, що ракету було привезено з Росії разом з пусковою установкою, яку згодом було знов таки поспіхом вивезено назад до Росії, багато про що говорить. Насамперед про те, що в авторитарній державі, якою є Росія, навряд чи подібні дії можливі без мовчазної згоди військового та політичного керівництва. Німецьке видання пише, що коли хтось очікує співпраці Москви у проведенні слідства цього злочину або ж навіть визнання провини, цього треба буде дуже довго чекати. В очікуванні звинувачувальних результатів міжнародного розслідування Москва почала грати на випередження, запустив свою пропагандистську машину вже у понеділок. І ця кремлівська пропаганда, на думку видання, просто знущається з пам'яті 298 цивільних жертв російської ракети.
Те, що ми маємо у цій ситуації з боку Москви, пише Die Welt, це така ж цинічна гра Кремля, як і у інших випадках. Йдеться про відкидання відповідальності за ескалацію ситуації. Звинувачувальний палець Кремля завжди показує на інших. Ласкаво просимо до путінського світу! А реальність, на думку німецької газети постає доволі відмінною. Без російської гібридної війни не спалахнула б затяжна криза в Україні. Без підтримки Москви режим Асада у Сирії відійшов би в історію. І населення Сирії принаймні мало б шанс на виживання. Насамкінець німецький часопис підсумовує, що російська закордонна політика має дві цілі – поширення російської стратегічної сфери впливу та дестабілізація Заходу. За цих умов, як пише німецьке видання, цілковитою таємницею є те, чому саме лунають голоси, які бажали б бачити зняття санкцій з Росії.
«Доповідь розслідування: Москва знов знущається над жертвами рейсу МН17»
Сайт міжнародного радіо Public Radio International містить статтю «Чому сказ та правець повертаються в Україну?». У матеріалі повідомляється, що в Україні після початку конфлікту з Росією зовсім зникла вакцина для запобігання захворюванням на сказ та правець. І тоді як всі ці засоби були цілком доступні у сусідніх країнах, їх не можна було ввозити на територію України, бо ж українське Міністерство охорони здоров’я не надало на це дозволу. Внаслідок цього, як зазначає міжнародний сайт, ті захворювання, які перед цим перебували під контролем, знов повертаються в Україну. Далі сайт наводить слова українського лікаря Ярослава Гавашука, який каже, що він вперше за останні 30 років зіштовхнувся з випадками захворювань на сказ та правець. Лікар Гавшук каже, що вакцину від хвороб треба було у нелегальний спосіб привозити з-за кордону, тому що ці медикаменти не були офіційно зареєстровані в Україні.
У статті наголошується, що ситуація з вакциною в Україні була доволі абсурдною, бо у наявності існує вакцина проти сказу для собак, але щодо людей зовсім інша ситуація. Далі наводяться дані української преси, де повідомляються смертельні випадки від захворювання на сказ. Водночас у матеріалі чітко вказується, що брак вакцини напряму пов’язується з україно-російським конфліктом. За словами Євгена Зеленка, речника київського відділення Програми розвитку ООН, Україна раніше закуповували вакцину в Росії, але все це припинилося з початком конфлікту на сході України. А українське Міністерство охорони здоров’я не надало нікому іншому ліцензії на постачання вакцини в Україну. Хоча існує і інший бік цієї справи. Після Революції гідності у 2013-2014 роках українська влада вирішила тимчасово передати відповідальність за придбання вакцин Організації Об’єднаних Націй з тим, аби подолати корупцію. Але ПРООН, за даними Зеленка, не отримували коштів для придбання медикаментів аж до грудня 2015 року. Українське Міністерство охорони здоров’я ніяк не відреагувало на запит щодо надання коментарів.
Сайт міжнародного радіо Public Radio International пише далі, що у самій Україні вакцина вироблялась у «розірваній конфліктом» східній Україні та в анексованому Росією Криму. Далі сайт наводить слова співробітниці однієї з аптек Юлії Клименюк, яка допомагала знайти вакцину проти правця для 6-річного хлопчика цього літа. Разом з тим на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook Міністерство охорони здоров’я України оголосило, що врешті-решт придбало 91390 доз вакцини проти сказу. Щоправда, невідомо, наскільки цього запасу може вистачити. Міністерство також роздрукувало брошури з інформацією про правець з тим, аби попередити батьків, що захворювання поширюється в Україні.
«Чому сказ та правець повертаються в Україну?»