Доступність посилання

ТОП новини

«Римський формат» кримського «его» Кремля


Карикатура Євгенії Олійник
Карикатура Євгенії Олійник

Спеціально для Крим.Реалії

Підконтрольний Москві віце-прем’єр кримського уряду, постійний представник при президенті Росії Георгій Мурадов анонсував візити на окупований півострів делегацій європейських бізнесменів і парламентаріїв з Німеччини, Франції та Італії – тріумвірату могутньої Римської імперії, – «римського формату». Заманюючи іноземних представників на анексовану територію, візитерів змушують порушувати не тільки законодавство України, а й ряд міжнародних документів, у тому числі відомі резолюції ООН і Парламентської Асамблеї ОБСЄ. Росія вважає себе «дієвим, активним і рівноправним» учасником об’єднаних націй та європейського механізму безпеки, але намагається видати факти порушень як позитивний результат подолання санкцій. Політика подвійних стандартів?

У Німеччині у вересні 2017 року пройдуть федеральні вибори, які визначать новий склад парламентаріїв Бундестагу, майбутній формат уряду та його главу. Череда місцевих виборів, чиї результати розглядають спостерігачі як один із провісників партійної приналежності нового канцлера, вже принесли християнським демократам втрату позицій у низці регіонів. У Москві сподіваються на те, що союзницькі соціал-демократи і «родинна» «Альтернатива для Німеччини» (партія у ФРН – авт.), які виступають з різкою критикою Ангели Меркель і принципів єдиної Європи, максимально наблизяться до політичного олімпу в країні. В особливій німецькій Баварії «брати» християнських демократів – християнсько-соціальний союз, все голосніше говорять про політичну самостійність і незгоду з політикою глави уряду, чим грають на руку Москві.

Герхард Шредер, який раніше представляв соціал-демократів на посту канцлера, спільно з Володимиром Путіним був автором будівництва першої нитки Північного потоку, що несе з Росії до Німеччини газ, і залишається в обоймі надійних партнерів Газпрому. Сучасний віце-канцлер і міністр економіки ФРН, лідер соціал-демократів Зігмар Габріель (Sigmar Gabriel) перебуває в Москві і обговорює особисто з президентом Росії санкції Європейського Союзу, введені через агресію Кремля. Напередодні поїздки він заявив, що виступає за скасування санкцій щодо Росії.

Після окупації Криму їх почали розглядати в єднанні з російськими німцями в загальному федеральному російському масштабі

Етнічні німці, яких у Криму не так багато, зобов’язані своєму відродженню фінансуванням з боку німецьких громадських і федеральних структур. Після окупації півострова їх почали розглядати в єднанні з російськими німцями в загальному федеральному російському масштабі. Одна з колись кількох, з центром у Києві, німецьких громадських структур отримала російський президентський грант на здійснення цілої програми «боротьби з європейськими санкціями».

Непідробний інтерес Німеччини до Тавриди відомий з давніх-давен, як і незрозумілі спроби концерну Siemens «таємно» взяти участь у кримських сумнівних проектах.

У квітні 2017 року у Франції відбудуться чергові президентські вибори, які окреслять пріоритети Парижа на наступні п’ять років. Ультраправа партія Національний фронт на чолі з Марін Ле Пен, яка підтримала окупацію Криму, складе конкуренцію «зручному для країни ротаційному дуалізму» Соціалістичної партії Франсуа Олланда і республіканців Ніколя Саркозі. У листопаді 2014 року Народний фронт отримав кредиту розмірі 9 мільйонів євро в Першому Чесько-російському банку. Банк контролювали сім’ї Віктора Черномирдіна і Рема Вяхірєва через компанію «Стройтрансгаз», а зараз він належить структурам «підсанкційного» мільярдера Геннадія Тимченко. Втім, Москва, зумівши розставити на Єлисейських полях свої фішки, під кожного з кандидатів на головну посаду П’ятої республіки готова надати свій індивідуальний сценарій.

Французька компанія Total, яка виступила проти продовження європейських санкцій, вже стала гарантом безбідного газового існування Парижа при будь-якому розкладі на енергетичному ринку. Російська дочка зазначеного суб’єкта перемогла в аукціонах на право геологічного вивчення, розвідки і видобутку вуглеводнів на трьох ліцензійних ділянках у Ханти-Мансійському автономному окрузі Росії. Цим активність Парижа в російському секторі не обмежується: за прогнозами, до 2020 року Росія стане для Total найважливішим регіоном з точки зору видобутку нафти і газу. Французи володіють 17% акцій «Новатек», де один з бенефіціарів – все той же Геннадій Тимченко.

Підтвердилося, що в жовтні відбудеться візит Володимира Путіна до Франції. На той час планують завершити будівництво Російського духовно-культурного центру в Парижі. Собор Святої Трійці РПЦ, який зводиться на території центру, буде розташовуватися як раз в одному кілометрі від Ейфелевої вежі на набережній Бранлі на місці колишньої будівлі метеорологічної служби Франції.

Тепер товариство французів півострова не пропагує євроінтеграцію, а готує до незаконного прибуття гостей з Європи дні французької культури

У Криму, завдяки розвитку демократичних процесів в Україні, з’явилися «етнічні французи», Альянс-Франсез і Ротарі-клуби, чий французький «Дистрикт 1680» спочатку здійснював «протекторат» над українською територією. Тепер товариство французів півострова не пропагує євроінтеграцію, а готує до незаконного прибуття гостей з Європи дні французької культури.

В Італії ще цього жовтня прем’єр-міністр Маріо Ренці сподівається провести референдум щодо конституційної реформи, адже з’явилися нові виклики для правлячих демократів: на місцевих виборах у країні і в столиці в червні переміг популістський рух «5 зірок». Друг Володимира Путіна – Сільвіо Берлусконі, пролобіювавши Газпром, хоче знову повернутися в політику. Низка регіональних італійських провінцій – спадкоємців кримського сепаратизму, слідуючи вказівкам з Москви, «наприймали» порожніх заяв і звернень з приводу «російського» Криму, які не мають наслідків.

Про кримських італійців, які існували за підтримки Італійського інституту культури в Києві, знову заговорили «не в контексті євроінтеграції» відразу після анексії Криму. Тепер там «не для мікрофона» підкреслюють, що ті 300 осіб, які за переписом вказали свою національність – італієць, є нащадками переселенців, які прибули на «російський півострів» після «інтенсивного відтоку кримських татар в Османську імперію», у ході якого «вивільнилися багато земель».

Експортно-імпортний баланс торгівлі Росії з «римським» тріумвіратом впевнено скорочується, в чому кожен не втомлюється звинувачувати європейські «антиросійські санкції». Тезу активно використовують і популісти в Європі, і російська пропаганда, хоча навіть обивателі перестали вірити в те, що велика частина експорту німецьких, італійських і французьких товарів до Росії була зав’язана на «підсанкційних» юридичних і фізичних особах. Отже, і в Берліні, Парижі та Римі навряд чи пішли б на збитки самим собі. Прірва між Євразійським економічним простором і Митним союзом всередині ЄС стрімко збільшується за рахунок активізації «загороджувальної» політики Москви. Для додавання гібридному зображенню ще більшої переконливості в Росії і в Криму часто густо і публічно знищують сири, томати та іншу «європейську» продукцію, яка перебуває під санкціями московських «наглядів». Знову політика подвійних стандартів?

Політичні перспективи в країнах «римського формату» розбурхують фантазії Кремля, який реалізує на практиці тезу підконтрольних ЗМІ про «повну відсутність майбутнього ЄС». У Москві та російському Сімферополі за рахунок використання процесів у своїх інтересах планують задовольнити кремлівське кримське «его». Оновлена Державна Дума повністю не визнана провідними країнами, але її склад дуже підходить для повторної реалізації ідей світового соціалістичного інтернаціоналу, а також «регіоналізації» Європи на прикладі вже апробованої в одній країні тактики «партії регіонів».

Майбутнє і безпека Європи залежать від спадкоємців Римської імперії, які неминуче зіткнуться лицем до лиця з гібридними формами агресивної зовнішньої політики Кремля

Складнощі Brexit визнані в Європі не критичними для проекту Європейського Союзу в цілому. Хоча впору за розмірами російським пропагандистським пазлам припали різні інтерпретації повідомлення з США: на адресу України з Вашингтону надійшло попередження про можливість «виходу» з режиму санкцій мінімум п’яти держав Європи в разі, якщо Київ сповільнить реформи в країні. В Америці теж акцентують увагу на Берліні, Парижі та Римі.

Майбутнє і безпека Європи залежать від спадкоємців Римської імперії – Берліна, Парижа і Риму, які найближчим часом на своїй території неминуче зіткнуться лицем до лиця з гібридними формами агресивної зовнішньої політики Кремля. Але демонстративні візити до Криму маргіналів Італії, Франції та Німеччини не змінять європейську консолідовану позицію. Політики-популісти, як «метелики-одноденки», перебуваючи при владі, не здатні виправдати довіру. «Римський формат» це майже дві третини «нормандського формату»: європейські держави неодноразово заявляли про свою прихильність принципу територіальної цілісності України.

Рудольф Медведь, оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG