У Криму проросійські громадські діячі та активісти «Кримської весни», які пстраждали від дій підконтрольних Росії владних структур, планують об'єднатися в опозиційну політичну силу. Вони стверджують, що таким чином мають намір домагатися повного «перезавантаження» чинної на півострові влади. Партійну розбудову тут обіцяють почати найближчим часом, але вже після виборів до Держдуми Російської Федерації, які мають відбутися 18 вересня цього року.
Ідею створення опозиції в Криму просувають кримчани, які, незважаючи на активне сприяння російській анексії півострова, згодом виявилися незадоволені тим, що відбувається або зіткнулися з тиском з боку підконтрольної Росії влади.
«Партія народів Росії»
Створення опозиційної партії в Криму ініціює голова кримськотатарської громадської організації «Милли Фирка» Васві Абдураїмов. «Милли Фирка», нагадаємо, діяла в Криму задовго до його російської анексії. З 2007 року вона була зареєстрована як політична партія і претендувала на статус національної партії кримських татар. «Милли Фирка» діяла на противагу Меджлісу кримськотатарського народу. І в 2014 році її представники підтримали проросійські сили, що захопили Крим.
Однак у російських реаліях активістам цієї партії, як і іншим, хто діяв раніше в Криму, не вдалося отримати реєстрацію. Тому «Милли Фирка» повернулася до роботи у форматі громадської організації соціально-культурного розвитку. Володіють нею Васві Абдураїмов і ще четверо кримськотатарських активістів.
Васві Абдураїмов оцінює нинішню ситуацію в Криму, як «повний бардак і повне беззаконня». «За всіма позиціями в Криму потрібне перезавантаження, оскільки за 2,5 роки перебування Криму в Російській Федерації нинішня кримська влада показала свою повну профнепридатність, що межує з відкритим саботажем всього російського законодавства і всіх завдань, поставлених російською владою. Це спостерігається за всіма позиціями: в політиці, економіці, сфері міжнаціональних і земельних відносин тощо. За 2,5 роки в Криму не змогли організувати роботу так, щоб він зміг сам заробляти собі на життя, тому він продовжує жити на шиї у інших російських регіонів. Це неправильно», ‒ сказав Абдураїмов Крим.Реалії.
Відповідальність за це Васві Абдураїмов покладає на кримських управлінців і вважає єдиною альтернативою їм створення «політичного центру, опозиційного нинішній політичній еліті в Криму». Роботу з його створення Васві Абдураїмов анонсує відразу ж після виборів до Держдуми Росії.
Мова йде про партію народів Росії, яка має представляти інтереси тих 190 народів, які живуть у країні. І в цьому сенсі я бачу прообраз майбутньої кримської партії саме як складову частину цієї партії народів РосіїВасві Абдураїмов
Назва майбутньої партії ще не придумана, але її ініціатор обіцяє, що вона відображатиме інтереси кримчан всіх національностей. «Мова йде про партію народів Росії, яка має представляти інтереси тих 190 народів, які живуть у країні. І в цьому сенсі я бачу прообраз майбутньої кримської партії саме як складову частину цієї партії народів Росії, яка буде на паритетних засадах представлена росіянами, українцями і кримськими татарами і за процентним співвідношенням ‒ представниками всіх інших національностей. Це соціальна база майбутньої партійної структури ‒ люди, які називають себе кримцями, кримчанами, всі, хто не уявляє свого життя без Криму», ‒ говорить він.
Васві Абдураїмов розраховує, що зареєструвати майбутню партію вдасться вже в наступному році, після чого почнеться формування партійної структури. Висування кандидатів на наступні місцеві вибори вони обіцяють проводити «в тісному контакті» з кримчанами, і таким чином сформувати конкуренцію кримським «єдиноросам».
Хто в Криму опозиція?
Потенційними прихильниками майбутньої опозиційної партії можуть стати члени громадського руху «Антикорупційний фронт «Тайган», сформований з активістів «російського руху» Криму. Його очолює відомий кримський підприємець, власник місцевих зоопарків Олег Зубков. Навесні 2014 року він активно підтримував російське захоплення півострова і навіть надав тоді для потреб місцевої «самооборони» свій брендований автобус. Але згодом його відносини з підконтрольною Росії владою Криму не склалися. Підприємець зіткнувся з кримінальним переслідуванням і «наїздами» на свій бізнес. З участю все тієї ж «самооборони» у нього забрали парковку біля ялтинського зоопарку «Казка». А сафарі-парк «Тайган», який став однією з візитних карток півострова, на початку року кілька місяців був закритий на знак протесту його власника проти «свавілля кримської влади».
10 вересня Олег Зубков на засіданні «круглого столу» у себе в сафарі-парку оголосив про бажання контролювати російську владу в Криму. Для цього було оголошено про створення «Кримського антикорупційного фронту «Тайган», метою якого буде протидія корупційним проявам з боку чиновників. На цьому ж засіданні Васві Абдураїмов анонсував і створення опозиційної партії.
Висловив бажання стати союзником опозиції в Криму й отаман «Кримського казацтва» Сергій Акімов. Це ще один активіст «Кримської весни», нагороджений російськими медалями (зокрема й ‒ «За визволення Криму»), який після анексії півострова зіткнувся з неприємностями. У російських реаліях він не зміг розвивати свій бізнес, а потім ще й був звільнений з роботи. Сергій Акімов називає це помстою з боку підконтрольної Росії влади Криму за публічну критику. «З роботи звільнили ‒ забрали кінотеатр «Сімферополь», де я був заступником директора. Все зробили дуже швидко, після того, як я почав організовувати акції з критикою влади. Я в такі збіги не вірю», ‒ зазначив він у коментарі Крим.Реалії.
Сергій Акімов, нагадаємо, відомий як один з організаторів мітингів у Криму з критикою місцевої влади. Зокрема, він брав участь в акції «Обдурений Крим».
Перезавантаження відбудеться, тільки коли будуть змінені люди, які були за України. При владі 20 років перебувають одні й ті самі люди. Вихід один ‒ потрібно повністю змінити цих людейСергій Акімов
Сергій Акімов вважає, що рецепт перезавантаження кримської влади полягає у відставці чиновників, які залишилися на державних посадах «з часів України». «Перезавантаження відбудеться, тільки коли будуть змінені люди, які були за України. Тут же у владі процвітає кумівство, сватівство тощо. При владі 20 років перебувають одні й ті самі люди. Вихід один ‒ потрібно повністю змінити цих людей», ‒ каже він.
Головні претензії, які є в «отамана» до кримської влади, пов'язані з її політикою відносно бізнесу. За його словами, на кримських підприємців чиниться серйозний тиск, викликаний процесом переділу власності: «У Криму розкрадаються всі підприємства, закриваються навіть ті, яким вдалося вижити в тяжкі 90-і роки. Наприклад, «Криммолоко» в Сімферополі більше не працює. Бахчисарайський, Джанкойський, Євпаторійський і Алуштинський молочні комбінати теж на межі закриття. Йде тиск на бізнес. У Криму близько 100 ринків «націоналізовані». А «націоналізували» їх як? Ніяк. Бізнесменів розганяють і нічого нового не дають».
Він стверджує, що готовий приєднатися до лав майбутньої опозиційної партії в Криму і залучити команду, яка «реально займається кримськими проблемами і може щось запропонувати».
Чи є альтернатива партії?
Не готовий поки обговорювати можливість підтримки опозиційної політичної партії кримський громадський активіст Ілля Большедворов. До анексії Криму він жив у Росії, а потім переїхав на півострів і займається тут громадською діяльністю. Серед іншого, організовує протестні акції разом із Сергієм Акімовим.
Ілля Большедворов теж неодноразово говорив про необхідність поновлення лав підконтрольної Росії влади Криму, називаючи їх непрофесійними і неефективними. Однак, на його думку, наразі доречніше докладати більше зусиль, щоб змусити працювати нинішніх чиновників. «Якщо боротися, то законодавчими методами ‒ посиленням контролю за владою. Антикорупційний рух у цьому сенсі більш правильний», ‒ говорить він.
Активісти, які формують опозиційний рух у Криму, зазначають, що в Криму за останні два роки зросла кількість тих, хто розчарувався в нинішній владі. Однак запевняють, що ймовірність повернення Криму під контроль України вони не розглядають.