Спеціально для Крим.Реалії
Стрімко наближається дата єдиного дня голосування – 18 вересня, коли в Росії проводитимуться вибори, в тому числі вибори депутатів Державної Думи VII скликання. Місії міжнародних спостерігачів оголосили про відмову бути присутніми на кримських виборчих дільницях і здійснювати відповідний моніторинг. Депутати Верховної Ради України ухвалили звернення до парламентів іноземних держав, парламентських асамблей і міжнародних організацій щодо проведення російських виборів, закликавши до активних дій: не направляти спостерігачів, ухвалити документи про невизнання легітимності обраних депутатів, запобігти включенню «новообраних депутатів» до складу національних делегацій Росії.
Міністерство закордонних справ України за дорученням президента країни офіційно інформувало російську сторону про неможливість проведення виборів на території України, а також висловило рішучий протест. Громадські діячі рекомендували бойкотувати проведення російських виборів у Криму і Севастополі.
У Кремлі «йдуть напролом», відверто ігноруючи світову думку більшості
Кремль продовжує порушувати демократичні принципи і міжнародне право. Низка вищих керівників заявили в Москві, що невизнання виборів не вплине на їхні результати та імплементацію. Там «йдуть напролом», відверто ігноруючи світову думку більшості, висловлену країнами в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН №68/262 «Територіальна цілісність України» (27 березня 2014 роки).
Існує три площини величезної проблеми, з якою у зв’язку з організацією та проведенням виборів на окупованих територіях стикається Росія: порушення міжнародних норм і документів з боку учасників процесу; чітка перспектива визнання міжнародними інституціями, окремими країнами, організаціями і спостерігачами виборів та їхніх результатів як таких, «що не відповідають демократичним стандартам»; наслідки для Росії та її зовнішньої політики, в разі спроб Кремля маніпулювати «обраними» від Криму і Севастополя депутатами, в тому числі продовження і запровадження нових санкцій.
Відповідно до пунктів 7 і 8 «Документа Копенгагенської (1990 року) наради Конференції з людського виміру НБСЄ» започатковано розробку принципів демократичних виборів. Надалі Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ акумулювало Зобов’язання щодо проведення демократичних виборів у державах-учасницях Організації.
Відомо, що місії міжнародних спостерігачів зобов’язані підготувати й опублікувати звіти про перебіг моніторингу виборчого процесу, а також про його результати.
Місія ОБСЄ зі спостереження за виборами розпочала свою роботу в Росії 8 серпня і вже 2 вересня був опублікований проміжний звіт. У документі йдеться про низку істотних недоліків.
Чому в документі немає прямої вказівки на те, що вибори організовуються на окупованих Росією територіях Криму і Севастополя?
Звертає на себе увагу, що місія вказала у звіті: «Станом на 1 липня 2016 року кількість зареєстрованих виборців становила 111 624 248 осіб, включаючи 1 886 947 осіб, які живуть за кордоном». На якій підставі сюди включили виборців, які живуть у Криму? Чому в документі немає прямої вказівки на те, що вибори організовуються на окупованих Росією територіях Криму і Севастополя?
Можливо, в Москві приховують від місій та інших міжнародних спостерігачів реальні факти порушення Резолюції Генеральної Асамблеї ООН і невиконання декларацій Парламентської Асамблеї ОБСЄ 2014, 2015, 2016 років?
Крим у програмних документах російських політичних сил
Напередодні виборів представники Яблука знову затіяли дискусію про потрібність проведення ще одного референдуму з питання приналежності Криму, залишаючись прихильниками тези про незаконність його анексії. Також було запропоновано «передати Крим Україні по суду». Передвиборна програма Яблука містить пункт: «ініціатива з російської сторони про проведення міжнародної конференції з питань Криму з участю представників народів півострова, України, Росії, Євросоюзу, найширшого кола зацікавлених сторін». Крім того, тут є кілька пропозицій стосовно Донбасу.
ЛДПР у своїй програмі «вітає» анексію Криму і вказує, що «Росія має право на всі свої історичні землі... до меж колишнього СРСР». У ЛДПР переконані, що «вся Україна, крім західних регіонів, ... – це історична Росія». Саме тому окремим пунктом партія має намір «захищати» в Україні всіх «росіян».
«Справедливая Россия» обіцяє активно сприяти заходам з реабілітації репресованих народів Криму, а «Единая Россия» наполягає на знятті санкцій
«Справедливая Россия» обіцяє активно сприяти заходам з реабілітації репресованих народів Криму, а також активно працювати на інтереси військової машини – Чорноморського флоту. «Единая Россия» «...наполягає на негайному і безумовному знятті антигуманних і незаконних у всіх сенсах односторонніх санкцій ЄС із жителів Криму». А російська Партія «Родина» обмежилася черговими опусами з хвастощами про свою безпосередню участь у проекті «кримської весни». «Патриоты России» мають намір «ввести в оборот занедбані (необроблювані) землі» та «приділити особливу увагу землям Криму, які можуть дати серйозну надбавку продовольчих ресурсів Росії».
У програмі ПАРНАСу нічого немає ані про Крим, ані про Севастополь. Втім, як і в документах «Партии Роста», КПРФ та «Зеленых» також не міститься таких пунктів.
Проте і всі партійні структури, які висунули депутатів від Криму і Севастополя у своїх списках і по мажоритарних округах, порушують міжнародні норми!
«КримНашенський» передвиборний розклад
Як свідчать дані ЦВК Росії, в Сімферопольському (№19), Керченському (№20), Євпаторійському (№21) і Севастопольському (№219) одномандатних виборчих округах комісією не зареєстрований жоден із кандидатів-самовисуванців, які подавали документи. У кожному з цих округів за рішенням ЦВК балотуватимуться кандидати лише від дев’яти політичних сил: «Единая Россия», «Партия Роста», «Партия Родина», «Коммунисты Росии», КПРФ, ЛДПР, «Патриоты России», «Зеленые і «Справедливая Россия».
Важливими представляються дані про місце проживання кандидата. При цьому із загального числа мажоритарників – 36, 23 – мають реєстрацію місця проживання на території Криму, 5 – у Севастополі, 6 – у Москві, 1 – у Республіці Башкортостан, 1 – у Пскові.
У партійних же списках у складі регіональних груп було в цілому висунуто 138 кандидатів від Криму і Севастополя. Кільком політичним силам було відмовлено в реєстрації списків.
Низка партій використовували встановлену норму про те, що регіональну групу кандидатів можна висунути від декількох суб’єктів федерації. Такі групи висунуті від Краснодарського краю або Калінінградської області, а також Адигеї з одночасним включенням туди окупованих територій Криму та Севастополя. Таких регіональних партійних груп у партійному списку має бути не менше 35, їх гранична кількість не обмежена, тоді як у загальній частини партійного списку має бути не більше 10 осіб. Загальна кількість персоналій в списку обмежується 400 кандидатами.
Фактично у партійних списках на сьогодні перебуває в цілому 107 кандидатів від Криму і Севастополя
У подальшому ЦВК Росії зареєстрував у партійних списках 112 кандидатів від Криму і Севастополя. Деякі кандидати відмовилися від висунення. Фактично у партійних списках на сьогодні перебуває в цілому 107 кандидатів від Криму і Севастополя. З’ясувалося, що із зазначених 107 кандидатів 56 – прописані в Криму, 17 – у Севастополі, а 34 – в інших суб’єктах федерації.
Серед порушень є незаконні обмеження і в проведенні агітаційних публічних заходів, і у використанні агітконструкцій. Відзначено спроби зірвати зустрічі кандидатів від різних партій із виборцями. У великих містах одне з найбільш частих порушень – відмова в білбордах. Фіксується велика кількість порушень виборчого законодавства. Серед них не тільки відмови в реєстрації «неугодних», а й випадки фізичного тиску, як на агітаторів, так і на самих кандидатів та їхніх прихильників. Головна політтехнологія кампанії – нескінченні судові позови. Щоб відволікти суперників від агітаційної кампанії, партії стали активно подавати один на одного скарги.
Світова спільнота чітко засудила агресивну політику Кремля, а країни-члени ОБСЄ виступили на захист територіальної цілісності України і засудили пряме порушення Москвою основоположних Гельсінкських принципів європейської безпеки.
В жодному з міжнародних документів не говориться про те, що держава може або має право організовувати і проводити вибори на анексованих територіях
В жодному з міжнародних документів не говориться про те, що держава може або має право організовувати і проводити вибори на анексованих територіях або територіях, що належать іншим державам. В ім’я європейської безпеки Європа і Захід, діючи спільно, змусять агресора поважати міжнародне право. Інакше – Кремль приречений на ізоляцію та ігнорування з боку системи ОБСЄ, як це уже сталося з участю Росії в діяльності Парламентської Асамблеї Ради Європи.
Рудольф Медведь, оглядач
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції