Доступність посилання

ТОП новини

Вашингтон не має стратегії щодо звільнення України від російського впливу – експерти США


Президенти України і США Петро Порошенко й Барак Обама (архівне фото)
Президенти України і США Петро Порошенко й Барак Обама (архівне фото)

Попри допомогу Україні, Грузії й Молдові, яку США виділяють для протидії російській агресії, навряд чи цього достатньо. Про це в коментарях «Голосу Америки» заявили деякі американські експерти з питань зовнішньої політики.

«Коли маєш такий уряд, який має Росія, на чолі з таким, як Володимир Путін, дуже важко для США робити достатньо на пострадянському просторі, бо він завжди втручається, відходить від домовленостей. Ми бачимо насильство в Україні. Він фактично окупував Україну, він анексував частину цієї країни. Це те, що ми сподівались ніколи не станеться у Європі, коли велика країна «ковтає» частину свого сусіда. Я думаю, американська відповідь на це була відносно жорсткою. США працювали з ЄС щодо запровадження санкцій проти режиму, надавали допомогу, але цього, очевидно, недостатньо, щоб допомогти Україні стати вільною. І я не впевнений, що зараз це взагалі можливо», – каже професор школи міжнародних відносин Американського університету Джеймс Ґолдґаєр.

Експерт також вказує на «промахи» в зовнішній політиці президента США Барака Обами.

«Ми насправді не маємо комплексної стратегії, що робити із бажаннями України, Грузії й Молдови стати вільними від російського впливу, щоб вони могли вести власний політичний курс, яким би він не був. І це те, чого продовжує бракувати в американській зовнішній політиці», – додав Ґолдґаєр.

США можуть лише підштовхнути до змін, проте рушійною силою має стати сам народ, каже Ґолдґаєр. І чим далі, тим важче буде це зробити, адже позиція Європи поступово слабшає стосовно підтримки України.
«Більшає ознак того, що європейці прагнуть зняти санкції й повернутися до старих відносин із Росією», – каже фахівець.

Водночас експерт Німецького фонду Маршала Дерек Шоллей, який був серед головних радників держсекретаря США Хілларі Клінтон у питаннях планування й політики, а також радником двох міністрів оборони США, вважає політичний курс Барака Обами в Європі ефективним. Нещодавно Шоллей презентував свою книгу під назвою «Довга гра. Як Обама кинув виклик Вашингтону й вивів на новий рівень роль США у світі».

«Із часу нелегальної анексії Криму США надіслали дуже чіткий сигнал Росії в плані нашої військової позиції щодо військових витрат у Європі. Північноатлантичний альянс зараз об’єднаний, як ніколи раніше, НАТО витрачає на оборону більше, ніж це було кілька років тому. США хотіли би бачити, що наші партнери більше витрачають у цьому напрямку, але важлива обґрунтованість, яку ми зараз спостерігаємо. Мої очікування, що так і буде продовжуватися, якщо президентом США стане «правильна особа», – заявив Шоллей.

Експерт критикує позицію кандидата на посаду президента США від Демократичної партії Дональда Трампа щодо Росії й ролі США у світі загалом. А от за президентства Клінтон, каже він, Україна і Грузія мають реальні шанси на зближення з НАТО.

«Хілларі Клінтон із особливою увагою стежить за питаннями НАТО, вона заявила, що питання розширення альянсу повинне лишатися відкритим. Я думаю, це буде одне з головних питань під час наступного саміту НАТО в Брюсселі,» – каже Дерек Шоллей.

Він нагадує, що Хілларі Клінтон відома критикою політики Путіна, вона порівнювала його з Гітлером і казала, що «йому бракує душі». Вона виступає за посилення санкцій проти Росії й водночас схвалює політику Обами в Європі.

XS
SM
MD
LG