Доступність посилання

ТОП новини

Термін за КримНеНаш. Кому на півострові шиють «сепаратизм»


Заступнику голови Меджлісу Ільмі Умерову скасували примусове перебування у кримській психіатричній лікарні. Однак це не кінець його неприємностей: ФСБ, як і раніше, розслідує проти нього справу про «заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації». Так російські слідчі розцінюють його заяви про приналежність Криму до України. Крим.Реалії вирішили нагадати, кому з кримчан ще інкримінують цю статтю і чим їм це загрожує.

Умеров ‒ за цілісність Росії

Ільмі Умеров
Ільмі Умеров

Заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову висунули звинувачення в порушенні статті 280.1 Кримінального кодексу Російської Федерації ‒ «Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації». Ця стаття була додана до законодавства Росії через кілька місяців після «приєднання» Криму. Правозахисники вважають, що вона з'явилася там спеціально, щоб переслідувати громадян, які не визнають російську приналежність півострова.

Приводом для кримінального переслідування Умерова стала його заява, зроблена в ефірі телеканалу ATR. У перекладі з кримськотатарської його слова звучать так: «Треба змусити Росію вийти з Криму й Донбасу. Україна має ухвалити низку законів про статус кримськотатарського народу, а потім внести зміни до Конституції».

Сам Ільмі Умеров і його захист не вважають, що це висловлювання є закликом до порушення територіальної цілісності Росії. Більше того, політик стверджує, що він домагається не порушення цієї цілісності, а її відновлення.

Я говорив про необхідність посилення санкцій, які би змусили Росію повернути Крим Україні. Більше того, фактично, я хочу відновлення територіальної цілісності і Росії, і України
Ільмі Умеров

«Я говорив про необхідність посилення санкцій, які би змусили Росію повернути Крим Україні. Більше того, фактично, я хочу відновлення територіальної цілісності і Росії, і України. Абсолютна більшість країн світу не визнали приєднання Криму до Росії. Виходить, що треба порушувати кримінальні справи на керівників країн, де не визнається легітимним приєднання Криму до Росії?» ‒ так пояснював Умеров свою позицію раніше.

7 вересня Ільмі Умерова виписали з психіатричної лікарні після потужної міжнародної кампанії солідарності. У лікарняній палаті він вимушено провів 21 день ‒ мінімальний термін проходження стаціонарної судово-психіатричної експертизи. На неї він потрапив за рішенням суду, який задовольнив відповідне клопотання ФСБ. Міжнародні організації й західні уряди розцінили ці дії силовиків відносно до кримськотатарського політика як повернення до хрущовської традиції «каральної психіатрії».

У лікарняному «ув'язненні» в Умерова загострилися проблеми зі здоров'ям, але духом він не впав. Перше, що заступник голови Меджлісу сказав після звільнення ‒ їхати з Криму він не має наміру, незважаючи на те, що йому загрожує ув'язнення.

«Слідство буде продовжене, слідчий зібрані матеріали надасть до прокуратури, а далі вони будуть направлені до суду, який виноситиме рішення», ‒ розповів Умеров про перспективи своєї кримінальної справи.

Його адвокат, москвич Марк Фейгін передбачає, що, незважаючи на великий резонанс, ФСБ продовжуватиме наполягати на винуватості Ільмі Умерова.

У Росії рідко комусь може прийти в голову закрити справу й переслідування
Марк Фейгін

«Кожного нового дня даватиме їхньому начальству підстави для того, щоб цю історію припинити. Але в Росії рідко, особливо в політичних справах, комусь може прийти в голову закрити справу й переслідування. Але це абсолютно не означає, що цьому всьому не треба опиратися», ‒ сказав адвокат.

За словами Марка Фейгіна, найближчим часом захист планує подати клопотання про припинення кримінальної справи за відсутністю складу злочину. Наступний крок ‒ адвокати клопотатимуть про проведення судово-медичної експертизи. Як відомо, заступник голови Меджлісу страждає хворобою Паркінсона й іншими складними захворюваннями. Марк Фейгін зазначає, що стан здоров'я його підзахисного значно погіршився після примусового поміщення політика в психіатричну лікарню. Його адвокати вважають, що з подібними діагнозами його не можуть засуджувати до реального терміну. Марк Фейгін і його колега Микола Полозов мають намір наполягати на цьому в суді.

Заручник Микола Семена

Микола Семена
Микола Семена

Автор Радіо Свобода Микола Семена перебуває в Криму під підпискою про невиїзд. Зміст однієї з його журналістських статей слідчі ФСБ розцінили як заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації. За словами журналіста, його текст, що викликав претензії силовиків, відіслали на експертизу до Брянської експертної лабораторії. Сам Микола Семена вважає, що визнання Криму частиною України навіть за російським законодавством не є закликом до порушення територіальної цілісності.

Росія не має обопільно встановленої межі з Україною. Всі світові кордони, як відомо, встановлюються угодами між двома країнами
Микола Семена

«Росія не має обопільно встановленої межі з Україною. Всі світові кордони, як відомо, встановлюються угодами між двома країнами. Тому поки цей кордон не буде встановлюватися, питання залишається відкритим і дискусійним. Я і адвокати вважаємо, що питання ‒ дискусійне, і будь-яка людина має право висловити свою думку з цього питання. Тому ми не вбачаємо складу злочину», ‒ зазначив журналіст у коментарі для Крим.Реалії.

Його адвокат Олександр Попков має намір наполягати в суді, що міжнародне й російське законодавство не передбачає, що територіальна цілісність Росії поширюється на Крим. І суддям, за його словами, доведеться враховувати цю обставину при винесенні рішення.

Захист Миколи Семени також звертає увагу на його проблеми зі здоров'ям і подав прохання на виїзд журналіста до Києва для проходження лікування. Всі терміни для відповіді на це клопотання вже минули, однак слідчі поки не сказали ні так, ні ні.

Удар у відповідь Андрієвської

Анна Андрієвська
Анна Андрієвська

Справу за статтею 280.1 проти кримської журналістки Анни Андрієвської порушили вже в той момент, коли вона проживала на материковій Україні. 15 березня 2015 року в квартирі її батьків провели обшук. Приводом для порушення кримінальної справи проти Андрієвської, як і у випадку Семени, стала її публікація, в якій Крим визнавався частиною України.

«Із моменту проведення російськими ФСБ обшуку в квартирі моїх батьків у Криму мені нічого не відомо про долю кримінальної справи за фактом моєї публікації про волонтерів батальйону «Крим». На допит мене ніхто не викликав, звинувачень не висував. Спроби отримати будь-які документи про нього теж не увінчалися успіхом», ‒ розповіла сама журналістка в коментарі для Крим.Реалії.

Минулого року Незалежна медіа-профспілка України надсилала запит у ФСБ Росії з приводу справи проти Андрієвської, але відповіді не отримала. Про те, що ця справа існує й не закрита, свідчить нещодавнє занесення Анни до федерального списку «екстремістів» і «терористів».

Я розцінюю це як елемент тиску на мене. По-перше, тому що розслідування цієї кримінальної справи затягнулося
Анна Андрієвська

«Я розцінюю це як елемент тиску на мене. По-перше, тому що розслідування цієї кримінальної справи затягнулося, йому більше року, тобто вже мали закінчитись усі терміни, визначені російським КПК для передачі справи до суду. А по-друге, в Криму залишаються мої рідні, які є заручниками російських силовиків у цій справі», ‒ зазначила журналістика.

Анна підозрює, що ставити крапку в її справі ФСБ просто не вигідно, оскільки, по-перше, її неможливо притягнути до відповідальності, а по-друге, це, на думку Андрієвської, такий витончений спосіб тримати її в напрузі.

«Та й зрозуміло, що головною метою появи цієї справи є закрити мені й іншим моїм колегам дорогу до Криму. І заради цієї мети вони теж будуть продовжуватимуть свої незаконні дії», ‒ зазначила журналістка.

За її словами, на материковій Україні послідувала реакція на переслідування Анни на півострові. Кримський главк Нацполіції України відновив розслідування кримінального провадження, яке було відкрите за фактом незаконного проникнення до її оселі в Сімферополі. Журналістка розраховує, що незабаром українські поліцейські оголосять імена підозрюваних.

XS
SM
MD
LG