Доступність посилання

ТОП новини

Медальний підрахунок війни


Володимир Путін нагороджує орденом Мужності капітана внутрішніх військ МВС РФ Андрія Пеліхова на урочистому прийомі на честь співробітників підрозділів спеціального призначення
Володимир Путін нагороджує орденом Мужності капітана внутрішніх військ МВС РФ Андрія Пеліхова на урочистому прийомі на честь співробітників підрозділів спеціального призначення

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала результати нового розслідування, що доводять участь у війні на сході України російських військових. Розслідування містить, зокрема, фотографії державних нагород, які російські військовослужбовці викладали на своїх сторінках у соціальних мережах протягом 2014-2015 років. На багатьох знімках видно унікальний порядковий номер медалі. Порівняння цих номерів дозволило розслідувачам зробити висновок: порівняно з попередніми роками, під час війни на Донбасі кількість нагороджених різко зросла. Отримані дані дозволяють говорити про те, що в конфлікті брали участь від 3 до 10 тисяч російських військових.

Точна кількість російських військових і добровольців, які брали участь і продовжують брати участь у війні в Україні, невідома. Москва, як і раніше, заперечує свою причетність до конфлікту, хоча численні свідчення говорять про зворотне. Найбільш помітне російське втручання в конфлікт було влітку й восени 2014 року, після того, як контрольована сепаратистами територія почала стискатися під натиском української армії. Проросійські угруповання – і, вірогідно, не лише вони – тоді відповіли епізодами на кшталт Іловайська чи Дебальцева і змогли завдати поразки Збройним силам України. Історія бурятського танкіста Доржі Батомункуєва, численні фотографії російських солдат в Україні з соціальних мереж, збитий із установки «Бук» «Боїнг» – ніщо з цього не змусило Росію офіційно визнати втручання в конфлікт. Тепер є ще одне свідчення – це державні нагороди, вручені в Росії в період 2014-2015 років.

У новій доповіді Bellingcat аналізуються чотири види державних нагород, кожен із яких має свій унікальний порядковий номер. Порівнявши ці номери й дати нагородження, можна дізнатися, скільки всього медалей вручили за певний період. До подій в Україні й до війни Росії і Грузії такі дані іноді публікувалися – наприклад, у «Військово-історичному журналі». Однак після 2008 року знайти у відкритих джерелах інформацію про кількість нагороджених майже неможливо.

Про те, що російське командування розуміє небезпеку оприлюднення такої інформації, свідчать і коментарі самих військових у соціальних мережах. Один із них у відповідь на викладену в соціальній мережі «ВКонтакте» фотографію медалі «За військову доблесть II ступеня» пише товаришеві по службі: «Комбриг же сказав, що не можна викладати фото з медалями!». «Це дуже дивно, адже медалі вручають за особисті досягнення, це відзнаки, які слід носити відкрито й із гордістю. Мабуть, існують причини, через які демонструвати нагороди небажано», – пишуть автори нового розслідування Bellingcat.

Коментар під фотографією медалі, в якому один російський військовий дорікає іншого за її публікацію
Коментар під фотографією медалі, в якому один російський військовий дорікає іншого за її публікацію

Утім, медаль «За військову доблесть» не є номерною, тому в розслідуванні Bellingcat фотографії таких нагород не використовувалися. Для того, щоб уточнити кількість російських військових, які могли так чи інакше бути причетними до війни на Донбасі, Bellingcat і активісти і блогери вивчили свідоцтва нагороджень військовослужбовців армії Росії чотирма іншими медалями.

«За бойові заслуги»

Медаль «За бойові заслуги» вручають тільки військовослужбовцям і тільки за участь у військових діях чи виконання бойових завдань. Цю медаль заснували 31 березня 2003 року, після двох чеченських воєн, нагорода має порядковий номер. Її вручали також за участь в операції Росії з «примусу Грузії до миру» 2008 року.

Опис медалі «За бойові заслуги» - ілюстрація з розслідування Bellingcat
Опис медалі «За бойові заслуги» - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Із 2008 до вересня 2015 року (коли Росія вступила у війну в Сирії) російські війська офіційно не брали участі в жодному збройному конфлікті. Втім, і в Сирії, за офіційною версією, російські сухопутні війська не воюють. Незважаючи на ці факти, кількість виданих медалей «За бойові заслуги» різко зросла вже 2014 року, а велика частина нагород була вручена ще до вересня 2015-го. Активістам вдалося знайти фотографії медалі з номером 2464, врученої 07 листопада 2014 року. У серпні 2015-го номери медалей «За бойові заслуги» наблизилися до позначки 6000. Таким чином, із осені 2014-го, після того як сепаратисти угруповань «ДНР» та «ЛНР» відбили в української армії значну частину раніше втрачених територій, і до вступу Росії у війну в Сирії вручили приблизно 3,5 тисяч нагород. Нагадаємо, ця медаль вручається тільки за участь у бойових діях, яких офіційно Росія в цей період не вела.

Фото медалей «За бойові заслуги», які були вручені російським військовим у 2014-2015 роках
Фото медалей «За бойові заслуги», які були вручені російським військовим у 2014-2015 роках

«За відвагу»

Медаль «За відвагу» – це найвища російська державна нагорода зі згаданих у розслідуванні Bellingcat. Однак, на відміну від медалі «За бойові заслуги», її можуть отримувати не тільки російські військовослужбовці й не тільки за участь у бойових діях. Медаль «За відвагу» заснована 1994 року.

Опис медалі «За відвагу» – ілюстрація з розслідування Bellingcat
Опис медалі «За відвагу» – ілюстрація з розслідування Bellingcat

У соціальних мережах знайшлося сім свідоцтв вручення медалі «За відвагу» в період із 2014-го по 2016 рік. Перша зі встановлених медалей, вручених 2014 року, має порядковий номер 64145. Дві медалі, вручені в грудні 2014-го, – вже 65059 і 65392. З медалей, вручених 2015 року, одна вручена в червні, ще одна – в серпні, і дві – у листопаді. Останній відомий номер медалі, стверджують автори доповіді, – 66613. Таким чином, із 1 вересня 2014 року й до початку участі Росії у війні в Сирії було вручено приблизно 2300 медалей «За відвагу».

Багато це чи мало? Дивлячись із чим порівнювати. За даними Bellingcat, отриманими з відкритих джерел (тих самих знімків у соцмережах і фотографій медалей і нагородних книжок на профільних форумах), дуже багато – в «мирні» роки, із 2009 по 2013-й, у середньому на день вручали 1,4 медалі «За відвагу». З вересня 2014 року по листопад 2015 року – вже 6,3 медалі на день.

Медаль Суворова

Медаль Суворова – це російська державна нагорода, яку вручають переважно російським військовослужбовцям. Як і попередня, її можуть вручати за заслуги, пов'язані з бойовими діями. Медаль Суворова заснували 1994 року. Автори доповіді Bellingcat зазначають, що, як і медаль «За відвагу», медаль Суворова напевно часто вручалася учасникам воєн у Чечні й російсько-грузинської війни 2008 року.

Опис Медалі Суворова - ілюстрація з розслідування Bellingcat
Опис Медалі Суворова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

У відкритих джерелах вдалося знайти 13 медалей, вручених протягом 2014-2015 років. Порядкові номери першої і останньої з них говорять про те, що з листопада 2014-го по грудень 2015-го вручили 2570 медалей Суворова. В середньому щоденна кількість нагороджених медалями Суворова в 2014-2015 роках перевищує навіть періоди воєн у Чечні. З 1994 року по 2014-й на день вручали приблизно 5,5 медалей, тоді як із 24 листопада 2014-го до 8 грудня 2015-го – приблизно 6,8 медалі. Після лютого 2015 року сплеск числа нагороджень медалями Суворова закінчується.

Медаль Жукова

Медаль Жукова – наймолодша з нагород, досліджених Bellingcat. Як і попередні дві, вона вручається не тільки за участь у бойових діях. Проте в неї є важлива відмінність: порядкова нумерація цієї медалі була обнулена 2010 року. Це дозволяє з більшою точністю порівняти кількість нагород, виданих під час війни в Україні, з кількістю медалей, виданих у мирний час, адже до нової нумерації вже не потрапили ні чеченські війни, ні війна в Грузії.

Опис Медалі Жукова - ілюстрація з розслідування Bellingcat
Опис Медалі Жукова - ілюстрація з розслідування Bellingcat

Розслідувачам вдалося знайти свідчення про чотири медалі Жукова, виданих із 12 грудня 2014 року по 8 грудня 2015-го. Перша з них має номер 277, остання – вже 1349. Це – більш ніж тисяча медалей усього за рік! Як випливає з номера медалі за 12 грудня 2014 року, за попередні 4 роки, з моменту обнулення нумерації 2010-го, медалями Жукова було нагороджено всього 277 осіб.

Висновки

Автори розслідування ставлять риторичне запитання: якщо протягом 2014 і 2015 років кількість вручених медалей раптово й різко зросла в порівнянні з кількістю медалей, що вручалися до цього періоду, в якій же неоголошеній війні брала участь Росія в ці два роки? У Bellingcat відзначають, що сплеск нагороджень медалями російських військових збігся за часом з активною фазою війни на Донбасі влітку-восени 2014 року. На думку авторів розслідування, це дозволяє говорити про нове підтверджене мінімальне число російських солдатів і офіцерів, які воювали на Донбасі – це 3-4 тисячі осіб (такою є кількість нагороджених медаллю «За бойові заслуги» протягом 2014-2015 років). Максимальна планка – приблизно 10 тисяч. Як наголошується в доповіді, статистика нагороджень говорить також про те, що участь російської армії в українській війні тривала й після підписання підсумкових Мінських угод у лютому 2015 року.

XS
SM
MD
LG