Спеціально для Крим.Реалії
«Команда Чалого ‒ Единая Россия». Таке гасло придумали влітку 2014 року томські піарники для колишнього власника «Тавриди Електрик». Однак насправді севастопольський осередок «Единой России» ніколи не був повністю підконтрольним Чалому і його команді. Упродовж двох із половиною років у ньому існувало декілька центрів впливу. Тільки з відходом із Севастополя адмірал-губернатора Меняйла у Чалого з'явився шанс перетворити місцеву ЕдРо у свою вотчину. Але чи зможе він скористатися нагодою?
Акела промахнувся
«Фронт» виявився організацією-пустушкою, покликаною лише іноді потихеньку випускати пару народного невдоволення
Навесні-влітку 2014 року, коли у Севастополі формувалися осередки російських політичних партій, «команда Чалого» не змогла встановити контроль над міською організацією «Единой России». Чалівці насамперед спробували підім'яти під себе структури «Загальноросійського народного фронту». Згідно з неписаними правилам гри, ЗНФ, лідером якого є особисто Володимир Путін, має право критикувати органи влади низового і середнього рівня, включно з чиновниками з «Единой России», яку очолює всього-на-всього Дмитро Медведєв. З огляду на те, що Чалий дуже не любить брати на себе персональну відповідальність, але зате йому подобається виступати у ролі начальницького критика, не дивно, що саме ЗНФ у першу чергу зацікавив його команду. Однак насправді «Фронт» виявився організацією-пустушкою, покликаною лише іноді потихеньку випускати пару народного невдоволення, але він не має серйозного впливу на політичні процеси.
І поки «фронтовики» з «команди Чалого» хвалилися, що будуть виступати комісарами при урядових чиновниках, ті, у свою чергу, дружними лавами йшли отримувати партквитки «Единой России». В результаті, улітку 2014 року з'ясувалося, що у севастопольській ЕдРо є три угруповання, жодне з яких не володіє контрольним пакетом голосів: «меняйлівські», «чалівські» та «бєликівські». Легко зрозуміти, що перші дві замикалися на тодішнього в.о. губернатора Сергія Меняйла і «народного мера» Олексія Чалого. Третім акціонером виступив Дмитро Бєлік ‒ колишній депутат міськради від Партії регіонів і колишній заступник голови Севастопольської держадміністрації.
Спершу «чалівці» і «меняйлівці» дружили проти «бєликівців» і зробили все можливе, щоб Дмитро Анатолійович не отримав депутатського мандата обраних за російськими законами Законодавчих зборів Севастополя. Але пізніше у боротьбі двох «нанайських хлопчиків»: Олексія Чалого і Сергія Меняйла, «бєликовські» підтримали «меняйлівських», і «чалівські» залишилися у меншості.
Кульмінації внутрішньопартійна боротьба досягла навесні 2016 року. У міжнародний день дурня семеро депутатів-чалівців повідомили про вихід з політради «Единой России»
Кульмінації внутрішньопартійна боротьба досягла навесні 2016 року. У міжнародний день дурня семеро депутатів-чалівців повідомили про вихід з політради «Единой России». Але і Дмитро Бєлик не дочекався подяки від «меняйлівських» за надану їм допомогу. Навпаки, 15 квітня 2016 року в політраду міської ЕдРо були введені 10 нових членів із губернаторського пулу, в результаті не тільки «чалівські», а й «бєликівські» повністю втратили вплив у партії.
Таким чином, до виборів «Единая Россия» очистилася від «антипартійних груп» і згуртувала ряди довкола Сергія Меняйла.
ЕдРо без голови
Хоча до відставки адмірал-губернатора багато хто морально готувався, для його паладинів із севастопольської ЕдРо, вона, судячи з усього, виявилася несподіванкою. Їхні перспективи не можна назвати райдужними.
В першу чергу крісло захиталося під секретарем севастопольського відділення партії Борисом Колесниковим. Колесников ‒ один із тих, хто зробив запаморочливу кар'єру завдяки «російській весні». Скромний адвокат і громадський працівник, як за помахом чарівної палички, став депутатом Законодавчих зборів і однією з перших осіб «партії влади».
У новій політичній конфігурації для Колесникова навряд чи знайдеться місце, і є всі підстави припускати, що він вирушить із політради з речами на вихід
У ЕдРо та Закзборах Колесников стійко відстоював інтереси Сергія Меняйла, навіть на шкоду своїй особистій репутації. Однак його конфлікт з Бєликом став причиною чергової конвульсії у лавах севастопольських єдиноросів. Після того як узгоджений кандидат-космонавт Антон Шкаплеров з тріском провалився на партійних праймеріз, Колесников завдав удару у відповідь: викреслив усіх людей Бєлика зі списків кандидатів у депутати муніципальних рад. У результаті «Единая Россия» пішла на вибори у Севастополі двома колонами. Окремо Бєлик зі своєю командою кандидатів-мажоритарників, окремо сама партія з федеральним списком і списками в муніципальні ради. Обидва угруповання не тільки не співпрацюють, але, по суті, відбирають одне в одного голоси на низовому рівні, дезорієнтуючи виборців ЕдРо. У новій політичній конфігурації для Колесникова навряд чи знайдеться місце, і є всі підстави припускати, що він вирушить із політради з речами на вихід. Така ж доля спіткає, швидше за все, і більшість інших партійних функціонерів «меняйлівського» призову.
Блок єдиноросів і безпартійного
23 серпня, виступаючи на своєму телеканалі НТС, Олексій Чалий закликав до «перезавантаження» севастопольської «Единой России». Пікантність вислову екс-спікера Закзборів додає той факт, що сам він є безпартійним, хоча і очолював список єдиноросів на виборах 2014 року.
Міська верхівка веде активні політичні торги навколо розподілу пакету акцій у «партії влади»
На даний момент міська верхівка веде активні політичні торги навколо розподілу пакету акцій у «партії влади». За попередньою інформацією «команді Чалого» обіцяють 50% місць у політраді плюс 1 голос. 20% має відійти Дмитру Бєлику і його прихильникам. Решта «акцій» пропонується поділити між т.в.о. губернатора Дмитром Овсянниковим та іншими міноритаріями.
Хоча сторони в цілому домовилися про розподіл місць у політраді, між ними немає згоди про те, коли проводити «перезавантаження». За однією версією, «підпільний обком» має зібратися для ротації буквально в найближчі дні або навіть години. За іншою, ‒ зміна декорацій відбудеться тільки після виборів, коли Колесникову і К. доведеться відзвітувати перед Москвою за результати.
Зволікає і сам Чалий. У нього є моральні зобов'язання перед Олегом Ніколаєвим ‒ кандидатом-мажоритарником від Партии Роста. Не варто забувати, що саме він допоміг повалити Меняйла. Оновлення політради до виборів означатиме, що «команді Чалого» необхідно списати в утиль Ніколаєва і включитися в передвиборну кампанію «Единой России». Але ні серед кандидатів до Держдуми, ні серед кандидатів-муніціпальників немає людей Чалого, тому той не бачить сенсу підтримувати своїм авторитетом їхню передвиборну агітацію.
З іншого боку, зволікання може привести до того, що після виборів аванси Чалому і його команді вже не будуть такими щедрими. Адже, як відомо, дорога ложка до обіду.
Кирило Логінов, кримчанин
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції