Доступність посилання

ТОП новини

Крим штовхає Путіна до передчасних президентських виборів?


Сергій Шойгу та Володимир Путін
Сергій Шойгу та Володимир Путін

Спеціально для Крим.Реалії

Кадрові перестановки, які Володимир Путін затіяв після «кримського інциденту», можуть бути підготовкою до передчасних президентських виборів. «Кримнаш» і наступні військові авантюри добивають і без того кволу російську економіку. Грошей на соціальні подачки електорату немає вже зараз, а на одних розповідях про «вставання з колін» і «сакральний Крим» вже не виїдеш. Російська публіка наситилася видовищами і знову просить хліба. Поки що протестні настрої вдавалося каналізувати проти прем'єра Дмитра Медведєва і уряду в цілому, але так буде не завжди.

Перспективу передчасних виборів у Росії днями озвучили у західній пресі. Нібито для проведення «непопулярних реформ» Путіну доведеться почати президентську кампанію вже наступного року. Останнього разу така тема спливала з подачі екс-міністра фінансів Росії Олексія Кудріна. Влітку минулого року він на економічному форумі у Пітері сказав про необхідність посунути голосування ближче до дати виборів до федерального парламенту.

Нам потрібно, якщо ми наближаємо вибори Держдуми, наблизити вибори президента і оголосити нову програму реформ, яку легше проводити, маючи мандат довіри на її проведення
Олексій Кудрін

«Нам потрібно, якщо ми наближаємо вибори Держдуми, наблизити вибори президента і оголосити нову програму реформ, яку легше проводити, маючи мандат довіри на її проведення», ‒ сказав тоді Кудрін.

Схожість торішніх і нинішніх формулювань вказує, що джерелом подібних чуток є сама адміністрація президента. Штатні політтехнологи намагаються прищепити громадську думку на Заході і всередині країни. Кудрін сказав лише те, що від нього хотіли почути на Старій площі, не більше. Іронія ситуації у тому, що вираз «непопулярні реформи» використовувався на початку «нульових» років, коли непримітний чекіст робив перші кроки на посаді голови держави. Мовляв, він мав стабілізувати політичну ситуацію у країні, погасити осередки сепаратизму і продовжити хворобливий, але необхідний курс на розбудову ринкової економіки. Це була не більше ніж демагогія.

Тема перенесення дати президентських виборів спливла зараз саме тому, що Путін остаточно загруз у Криму та тих проблемах, які були спровоковані анексією українського півострова. Після окупації українських територій ситуація у російській економіці настільки погана, що скорочувати соціальні витрати і підвищувати пенсійний вік потрібно вже зараз. Без цього на бюджет чекає катастрофа. Кремль опинився у цейтноті. Рахунок пішов на місяці. Якщо Москва зважиться на жорсткі соціальні заходи найближчим часом, то про спокійне обрання Путіну доведеться забути. Економічні та фінансові проблеми, породжені «Кримнашем» поки що вдавалося купірувати за рахунок переведення стрілок на уряд і прем'єра Медведєва. Не факт, що така схема діятиме до 2018 року.

Останнє опитування «Левада-центру» показало, що тільки 7% росіян не мають претензій до влади. Причому опитування складене було таким чином, що особистість президента була виведена за дужки. У всьому винен уряд. Як вважає 42% опитуваних, він не може контролювати зростання цін і падіння прибутків населення.

У теперішніх умовах варіантів у Кремля небагато: або провести вибори якомога швидше, або взагалі їх скасувати під будь-яким приводом

У теперішніх умовах варіантів у Кремля небагато: або провести вибори якомога швидше, або взагалі їх скасувати під будь-яким приводом – введення воєнного стану, «терористична загроза» або сплеск «регіонального сепаратизму». Останнє буде означати курс на розбудову авторитаризму північнокорейського типу. Звичайно, не варто списувати військову провокацію, яку Москва може провести на півночі Казахстану або в Білорусі. Але в нинішніх обставинах такий варіант зміцнення кремлівської вертикалі найбільш небезпечний. Повторити ефект «Кримнаша» при падаючій ціні на нафту не вийде, а налаштувати проти себе Китай і остаточно побити горшки з Вашингтоном можна дуже легко.

Є ще й четвертий варіант ‒ принести уряд Медведєва у жертву, але заміна прем'єра все одно не вирішує проблеми скорочення соціальних витрат і підвищення пенсійного віку.

Надії на ніби демократичний електорат у разі передчасних виборів практично ніякої. Варто нагадати, що за результатами праймеріз друге місце у списку опозиційної «Партії народної свободи» зайняв регіональний політик із Саратова В'ячеслав Мальцев, відомий своїми антисемітськими та українофобськими заявами. У розпал Євромайдану він у своєму відеоблозі розповідав, що виступи українців проти влади Віктора Януковича «корисні» для росіян, адже це дозволить «віджати» Крим і південний схід нашої країни. Кожен другий російський «ліберал» або «демократ», який опонує путінському режиму, відмовляє українцям у праві мати свою державність і де-факто стоїть на позиціях «Кримнаша». Набагато важливіше, що самі українці з цих питань мають протилежну думку. Пан Мальцев ‒ підготовлений технічний кандидат на випадок передчасних виборів. Сам факт, того, що його допустили на федеральний канал, де він гучно закликав «посадити на палю» Володимира Путіна, говорить багато про що.

Ми не стверджуємо, що Кремль однозначно наважиться на передчасну імітацію виборчого процесу. Але логіка політичного моменту, бюджетна катастрофа, що насувається, гучні відставки в адміністрації президента і силових органах, загасання пропагандистського запалу від захоплення Криму штовхають його саме в цьому напрямку. У разі передчасних виборів в найдурнішому становищі опиниться захоплений півострів. Про певний соціальний розвиток «ватникам» доведеться забути, передвиборна агітація буде вже будуватися не на «багатому житті» в Росії, а на комплексі обложеної фортеці, в якій вкрадений Крим ‒ найслабша ланка. «Кримнашистам» запропонують безоплатно згуртуватися навколо «вождя», лякаючи їх тим, хто будь-який інший претендент на президентську посаду «здасть» територію Україні.

Сергій Стельмах, політичний оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG