Доступність посилання

ТОП новини

«Хорватія підтримує Україну, тому що нам ще болить наша війна» – Івіца Піріч


Дитяча іграшка лежить серед руїн селища Піски. Квітень 2016 року
Дитяча іграшка лежить серед руїн селища Піски. Квітень 2016 року

Київ – Цього літа у Хорватії відпочивають кілька груп українських дітей і військовослужбовців. На сьогодні це 150 бійців і майже триста дітей. Їхні побут, медичний догляд, екскурсії організував Івіца Піріч – колишній гравець київського футбольного клубу «Арсенал», нині агент FIFA, засновник фонду допомоги людям, які постраждали від війни. Під час приїзду до Києва Піріч розповів Радіо Свобода і низці українських видань про плани фонду і про те, чому він вирішив допомагати українцям.

Хорватія підтримує Україну, тому що сценарій, який зараз реалізовують у вас, був і у нас

– Люди у Хорватії пильно стежать за подіями в Україні. У нас про це пишуть у ЗМІ дуже багато. Майже уся Хорватія підтримує Україну, тому що сценарій, який зараз реалізовують у вас, був і у нас, ми пережили війну і нам болять наші рани і спогади.

Крім того, підтримати Україну мене спонукали особисті причини: я працював у Києві, грав за київський «Арсенал», але маю знайомих по всій Україні. Дехто з них унаслідок розгулу сепаратизму і російської військової агресії на Донбасі втратив домівки, дехто внаслідок бойових дій на Донбасі втратив бізнес. Я вже не кажу про те, скільки достойних українців втратили життя на сході України, але завдяки їхній жертовності Росія була зупинена.

Чому, за яких обставин Ви вирішили допомагати Україні?

Поїздку першої дитячої групи мій фонд організовував у співпраці з посольством України у Хорватії

– Під час війни у Хорватії мої українські друзі допомогли моїй родині. І коли почались військові дії на сході України, моя сім’я провела, сказати б, нараду – і ми вирішили, що настав час підтримати українців. Поїздку першої дитячої групи мій фонд організовував у співпраці з посольством України у Хорватії. І хочу наголосити, що досі українські дипломати є нашими важливими партнерами, навіть друзями. У складі першої групи влітку 2015 року Хорватію відвідала 131 дитина з зони АТО.


І уявіть, для абсолютної більшості з них це була перша закордонна подорож! За час відпочинку діти їздили на різноманітні екскурсії, зустрілися із хорватськими урядовцями, а також зіграли дружній матч із хорватськими ровесниками. Головне – що діти із зони АТО завдяки подорожі до Хорватії побачили Європу і захотіли жити так, як живуть у Хорватії, як живуть в ЄС. Такі поїздки – це найкраща зброя проти пропаганди з боку Кремля.


Скільки українців завдяки Вам відкрили для себе Хорватію?

За півтора року в Хорватії побували вже 750 дітей – жителів прифронтової зони та дітей загиблих учасників

– Всього за півтора року в Хорватії побували вже 750 дітей – жителів прифронтової зони та дітей загиблих учасників, влітку 2016 року ми з моїми українськими друзями з громадської організації «Серця кіборгів» організували відпочинок на одному з міжнародних курортів Хорватії для бійців, які пройшли пекло війни на сході України. Але хлопці не лише відпочили. А і зустрілися з хорватськими політиками, журналістами. І, власне, мої земляки з перших вуст почули, що відбувається на Донбасі. Крім того, під час цієї поїздки українські вояки зіграли у футбол з хорватськими військовослужбовцями, зрозуміло, що перемогла дружба.

– А коли в гості до хорватських друзів приїде наступна група українців?

Моїм партнером з української сторони виступає перша леді України – Марина Порошенко та її благодійний фонд

– У вересні, це будуть 150 дітей із прифронтової зони і діти загиблих військовослужбовців, а також 50 поранених українських бійців: діти їдуть на 12 днів у містечко Оміш, а солдати – у Макарськ на 9 днів.

Цього разу моїм партнером з української сторони виступає перша леді України – Марина Порошенко та її благодійний фонд і, вже традиційно, маємо допомогу від українських дипломатів у Загребі. Мені приємно, що українці оцінили мою роботу – я пишаюсь тим, що отримав орден «Єдність та воля». Дякую, українці!

– Як Ви вважаєте, окрім прийому на відпочинок дітей і військових, чим Хорватія може допомогти України?

– Насамперед, Хорватія має досвід реабілітації військовослужбовців, наші лікарі і психологи допомагають солдатам, сказати б, повернутись до мирного життя. Окремої психологічної підтримки потребують родини поранених і загиблих бійців, насамперед діти. Це перший, вкрай важливий для мене і моїх однодумців напрямок.

Ми, хорвати, теж пройшли через війну, включно з інформаційною, ми також робили помилки при проведенні реформ і у нас вистачало людей, які перешкоджали цим реформам

Другий напрямок – це досвід Хорватії в реалізації програми євроінтеграції. Не варто думати, що наш шлях до Євросоюзу був легким, навпаки, ми, хорвати, теж пройшли через війну, включно з інформаційною, ми також робили помилки при проведенні реформ і у нас вистачало людей, які перешкоджали цим реформам. Але нині Хорватія є членом ЄС, і розвиток нашої державності триває, як і поглиблення зв’язків з європейськими партнерами.

Ну, і третій напрямок – поглиблення ділових контактів і торговельно-економічної співпраці між Хорватією та Україною. З цього року я представляю Торговельно-промислову палату України у Хорватії, а цього літа мені запропонували мої українські друзі представляти Палату ще й у Боснії і Герцеговині. Тож роботи вистачає. І це добре, це означає, що у нас – у хорватів та українців – є спільна європейська перспектива.

XS
SM
MD
LG