Минулого тижня стало відомо, що з вересня компанія Apple замінить емодзі револьвера на іконку зеленого водяного пістолета. Сама компанія офіційно заміну не прокоментувала, але низка західних видань пов'язали це зі зростаючою дискусією про закони з контролю вогнепальної зброї в Америці через почастішання випадків масової стрілянини.
Крім цього, компанія додасть понад сто нових іконок, які будуть «відбивати різноманітність людей в усьому світі». Серед них будуть райдужний прапор ЛГБТ, неповні сім'ї, жінки-спортсмени, а також більше «гендерно-різноманітних ікон».
Як зображення, з якими ми стикаємось щодня у віртуальному просторі, впливають на наш світогляд і політичні погляди, – розповідає Артем Сурков, Культуролог і викладач Екатеринбурзької академії сучасного мистецтва (ЕАСІ).
Дзеркало суспільства
«Масова культура, до якої ми відносимо емодзі, – це ситуація, від якої ми не можемо кудись піти чи сховатись. Емодзі змінюють тоді, коли вже не комільфо залишатися зі старими, тобто коли зміни в суспільстві важко ігнорувати. Це інструмент для вираження емоцій. Коли хтось використовував символ одностатевої пари або символ пістолета, це означає, що тепер з'являється можливість передавати емоції у новий спосіб. Це розширення граматики візуальної мови. Значить, світогляд людини з емодзі має більший спектр для переживань, він включає додатковий візуальний код», – говорить Артем Сурков.
Підйом патріотизму
Восени минулого року прокремлівський рух «Сеть» створив месенджер із набором патріотичних смайликів, куди потрапили відомі політики, військова техніка і різна національна символіка. Культуролог вважає, що це один зі способів держави просунути свою систему цінностей.
«Імпульс, коли людина ставить емодзі з одностатевими персонажами, і імпульс поставити триколор – дуже різні, тому що вони відображають явища принципово не зіставні.
З патріотизмом питання дуже складне. Це система цінностей, яку держава на всіх рівнях намагається просувати. Підтримувати її чи ні – вибір кожного. Однак, на жаль, у поточному історичному моменті слово «патріот» дискредитоване. Я думаю, не варто пояснювати, чому. Тому патріотичні смайлики – це дуже логічний крок розробників. Чи сприяє він зростанню патріотизму? Сказати складно, тому що сам «зростання патріотизму» заміряти дуже важко», – каже Сурков.
Культура – народу
Незважаючи на популярну думку, що саме держава формує культурний простір, цей процес уряду непідконтрольний, вважає культуролог.
«Масова культура – децентралізована, складається стихійно. Масову культуру можна коригувати відповідно до визначених інтересам: блокувати месенджери, закривати доступ до ресурсів, але неможливо щоб вся масова культура відображала бажання якоїсь окремої еліти».