Доступність посилання

ТОП новини

Чи визнає Захід анексію Криму?


Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Депутати Верховної Ради обурені зухвалим ігноруванням українського та міжнародного права з боку групи французьких парламентарів, які відвідали анексований Росією Крим. Українські депутати вимагають притягнення таких «колег» до відповідальності. Із рішучим засудженням виступило також українське МЗС. Водночас Києву слід готуватися до погіршення міжнародної ситуації стосовно Криму, вважає експерт. Одинадцять французьких депутатів три дні наприкінці липня перебували в Криму, зустрічалися з російською владою півострова, спостерігали за святкуванням Дня військово-морського флоту Росії та робили відповідні заяви.

За рік західні країни можуть визнати анексію півострова Росією та переглянути санкції щодо неї – після того, як у Франції, США та Німеччині пройдуть вибори. Як інформує агентство УНН із посиланням на ТАСС, таку заяву зробив Тьєррі Маріані – делегат ПАРЄ, співголова асоціації «Франко-російський діалог», депутат опозиційної правоцентристської партії «Республіканці» колишнього президента Ніколя Саркозі, який вже вдруге очолював групу французьких депутатів, котрі відвідали анексований Росією Крим.

Українська делегація в Парламентській Асамблеї Ради Європи направила її президенту Педро Аграмонте заяву, в якій висловлюється обурення з приводу візиту французьких депутатів в анексований Крим, зухвалого ігнорування ними українського та міжнародного законодавства. Текст документа на своїй сторінці в Facebook опублікував голова постійної делегації України в ПАРЄ Володимир Ар’єв.


Минулорічну поїздку французьких парламентарів до Криму засудили і українська, і французька влада. СБУ заборонила їм на три роки в’їзд до України, а Генеральна прокуратура розпочала досудове розслідування злочину, передбаченого частиною першою статті 332-1 Кримінального кодексу України, за фактом порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. Про це нагадав народний депутат, заступник голови постійної делегації України у Парламентській асамблеї Ради Європи Георгій Логвинський, який направляв до прокуратури відповідне звернення.


«Це перший випадок в історії України, коли відносно зазначених депутатів була висунута підозра. Ці підозри я разом із колегами трьом депутатам вручив особисто в Парламентській асамблеї Ради Європи. Однак наразі вони хочуть показати, що ми і наша правоохоронна система не спроможна захистити нашу державу. Ми маємо далі бути рішучими щодо притягнення до відповідальності порушників кримінального закону України. Я вже в п'ятницю звернувся до прокуратури з метою відкриття нового кримінального провадження, це перше. По-друге, пришвидшити контроль за розглядом кримінального провадження, яке вже існує. Я думаю, що Європа, ми маємо бути рішучими в притягненні до відповідальності зазначених осіб», – заявив Георгій Логвинський. Він сподівається, що генеральний прокурор візьме ці справи під особистий контроль та пояснив механізм притягнення до відповідальності французьких депутатів.

Після стадії підозри має бути стадія обвинувачення, має бути міжнародний запит щодо зазначених осіб
Георгій Логвинський

«Після стадії підозри має бути стадія обвинувачення, має бути міжнародний запит щодо зазначених осіб з декількох питань: перше – допитати зазначених осіб, отримати свідчення, у разі потреби – зняття депутатського імунітету, запит на видачу зазначених осіб Україні з метою засудження, оголошення в розшук Інтерполом», – зазначив Георгій Логвинський.

У МЗС України рішуче засудили демонстративне порушення французькими політиками «законодавства України та міжнародного права, нехтування офіційною позицією власної держави». Адже в МЗС Франції напередодні цієї поїздки теж говорили про неї як «протизаконну ініціативу». В українському зовнішньополітичному відомстві підкреслили, що розглядають дії цих політиків як прояв свідомої підтримки агресії Росії проти України, прийняття ними кремлівської політики утиску прав людини на окупованому півострові.

Напередодні лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час виступу на засіданні виконавчого комітету Всесвітнього Конгресу кримських татар заявив, що Росія винищує кримськотатарський народ.

Є висока ймовірність легітимації Криму в складі Росії – експерт

Політтехнолог Тарас Березовець вважає, що зараз ми бачимо результат дуже активної і, слід визнати – ефективної, роботи російських лобістів з різними політичними партіями Європейського союзу. У тому числі, з тими, які мають реальні шанси на прихід до влади, як то партія екс-президента Франції Ніколя Саркозі «Республіканці».

Є висока ймовірність не просто зняття санкцій з Російської Федерації, але і намагання визнати стан окупованого півострова
Тарас Березовець

«Нинішня поїздка французьких депутатів відбувалася на тлі погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму, подальшої мілітаризації півострова і підготовки до розміщення на ньому ядерної зброї, про що вже офіційно заявила російська влада. З урахуванням того, що коаліція, на чолі якої перебуває нинішній президент Франції Франсуа Олланд, втрачає сьогодні бали і є великі шанси на прихід до влади якраз партії «Республіканців» на чолі з Ніколя Саркозі, який сам неодноразово висловлювався за зняття санкцій, ми можемо говорити, що є висока ймовірність не просто зняття санкцій з Російської Федерації, але, в тому числі, намагання сьогодні визнати стан окупованого півострова, тобто визнати нібито добровільність його входження до складу Російської Федерації. Принаймні, на сьогодні такі шанси виглядають достатньо серйозно», – зазначив експерт.

У цій ситуації, каже він, Україна має продовжувати міжнародну кампанію з невизнання окупації півострова.

«Але ми тут багато в чому залежимо від принциповості наших західних партнерів. У першу чергу – Сполучених Штатів, і в другу чергу – Європейського союзу. Ми знаємо, що днями кандидат на посаду президента США Дональд Трамп також припустив можливість легітимації Криму в складі Російської Федерації. Тому Україні слід готуватися до погіршення міжнародного тла навколо Криму, і, в будь-якому випадку, бути готовими до симетричних дій, не чекаючи результатів президентських виборів у США і парламентських виборів у Франції», – переконаний Тарас Березовець.

Президентські вибори у США відбудуться 8 листопада цього року, а у Франції два тури – 23 квітня і 7 травня 2017 року. У червні і вересні наступного року відбудуться вибори також до обох палат французького парламенту. На серпень-вересень наступного року заплановані парламентські вибори також у Німеччині.

XS
SM
MD
LG