З 22 липня за поїздку в міському автобусі севастопольці стали платити більше. На основних маршрутах проїзд подорожчав до 15 рублів. Чи справедливі нові тарифи і наскільки практика ціноутворення у Севастополі відповідає тому, що відбувається у цій сфері у Росії – про це Крим.Реалії розповіла юрист, заступник голови альтернативного парламенту Москви «Москонтроль» Юлія Рубльова.
Підконтрольна Росії влада міста про підвищення попереджала заздалегідь, пояснивши це набуттям чинності закону Російської Федерації про організацію пасажирських перевезень автомобільним та міським наземним електротранспортом. Згідно з документом, місцева влада більше не впливає на ціни. Право встановлювати вартість проїзду пасажирів і змінювати її за власним бажанням в будь-який час тепер отримують перевізники.
За повідомленнями севастопольських ЗМІ, незмінними тарифи залишаються на чотирьох соціальних маршрутах – там, де вартість ще може контролювати призначена Кремлем міська влада. Не подорожчав у Севастополі проїзду в міському тролейбусі.
– Юліє, як так вийшло, що світова ціна на нафту падає, у Росії є своє виробництво, але ціна на проїзд зростає? Як у Росії визначають тарифи на перевезення?
Тарифи на перевезення регулюються з вартості не тільки палива, але і заробітної плати, коштів, необхідних на купівлю автотранспорту, на модернізацію
– На сьогоднішній день тарифи на перевезення регулюються з вартості не тільки палива, але і заробітної плати, коштів, необхідних на купівлю автотранспорту, на модернізацію і так далі. Сьогодні антимонопольне законодавство має, перш ніж підвищувати тарифи, вивчати нормативність підвищення тарифу в будь-якому виді транспорту. На жаль, не завжди регулюються ці нормативи. Як ми знаємо, майже всі компанії, які займаються перевезенням громадян, є більш чи менш приватними. Тому держава не має повної можливості і права впливати на тарифи.
– Міська влада Севастополя посилається якраз на те, що набув чинності закон Російської Федерації про організацію пасажирських перевезень. Я прочитав його повністю і ніде не побачив рядки про те, що тарифи потрібно підвищувати... Міська влада щось недоговорює?
– Мені здається, справа не у міській владі. Я не впевнена у тому, що у місті Севастополь тарифи на транспортні перевезення, які підвищуються, пов'язані, перш за все, з рішенням влади. У цьому законі немає нормативів, які передбачають підвищення тарифів. Я вважаю, що міську владу потрібно притягнути до відповідальності – або поставити компетентне питання, або написати запит, чому підвищився тариф.
– Заступник голови держкомітету цін і тарифів Ольга Єгошина розповіла в ефірі радіо «Супутник», що ціни на проїзд в громадському транспорті Сімферополя збільшаться на 5-7 відсотків з 1 січня 2017 року. Чому так виходить, що в одному федеральному окрузі (заява була зроблена до того, як «Кримський федеральний округ» був розформований) зміна тарифів відбувається в різний час?
– У нас закон дозволяє такі речі. Ми ж маємо включати логіку і розуміти, що якщо у нас діє антимонопольне законодавство, то всі тарифи, зарплати, запчастини як види послуг мають регулюватися федеральним антимонопольним законодавством, тобто повинні мати одну і ту ж тарифікацію. На жаль, на практиці ми бачимо, що кожен регіон по-своєму впливає на ті чи інші норми тарифів, які вводяться.
– Якщо я вас правильно зрозумів, в ідеалі ціна на транспорт в усіх регіонах Росії має бути однаковою?
Тарифи треба відстежувати. Не може так бути, що в одному регіоні проїзд коштує 50 рублів, а в іншому регіоні – 10 рублів
– Тарифи треба відстежувати. Не може так бути, що в одному регіоні проїзд в одному виді транспорту коштує 50 рублів, а в іншому регіоні – 10 рублів. Ми ж розуміємо, що це приблизно однакові маршрути, однакова відстань, вартість маршрутки однакова, зарплата теж приблизно однакова...
– І для порівняння: які тарифи на проїзд в громадському транспорті зараз у Москві?
– У Москві тарифи залежать від відстані, тобто це може бути і 30 рублів, і 50, і 150. Місто величезне, тому все залежить від тривалості маршруту.