У Севастополі вже кілька днів триває чергова антиурядова акція: у місті розставили намети з гаслами «за відставку Меняйла і всенародні вибори губернатора». Незважаючи на активну протидію чиновників, громадянська ініціатива з підписним марафоном на ім'я Володимира Путіна набирає обертів.
Після другого провального голосування міських депутатів щодо питання виборів регіонального губернатора, ініціативна група містян на чолі з Ганною Мельник – людиною, за словами її колег, активною, але далекою від практичної політики, – вирішила запустити черговий атракціон під назвою: «Напиши листа президенту».
Активісти розставили намети і пропонують перехожим ознайомитися з інформаційними бюлетенями, що розповідають про провальну діяльність Сергія Меняйла за весь термін свого перебування у шкіряному губернаторському кріслі.
Наметовий табір такими собі «хутірцями» простягається через весь Севастополь. У центрі міста розташовані відразу кілька таких «точок» збору підписів: на площах Нахімова, Лазарева, Ушакова, а також на вулиці Великій Морській і біля центрального ринку.
Біля одного з таких наметів зустрічаю знайомого. Ілля Кисельов – досить відомий у місті громадський діяч. Як виявилось, нині він координує діяльність волонтерів.
– Ви ж член регіональної громадської палати?
– Ні-ні, тут я перебуваю як звичайний севастополець, на волонтерських засадах. Зарахування до лав членів ГП не забороняє мені мати активну громадянську позицію, тому моя участь у пікетуванні ніяк не пов'язана з діяльністю цього органу.
– За що підписи збираєте?
– Ми збираємо підписи на ім'я президента за всенародні вибори губернатора.
– І як іде збір?
– Темпи дуже високі. Люди постійно підходять до наметів. За день пікетування ми збираємо понад тисячу підписів, але це лише початок. Наметів не так вже й багато, ми поки спілкуємося з владою, притираємось. У недалекому майбутньому масштаб пікетування буде розширений і збір піде ще швидше. Наша мета – зібрати сто тисяч підписів і відіслати президенту, щоб показати істинну думку містян щодо виборів губернатора.
Набили оскому «меняйли»
Людей, які раз у раз цікавляться діяльністю волонтерів, складно однозначно диференціювати за якими б то не було ознаками. Містяни реагують на акцію спокійно, лише зрідка можна було чути різкі висловлювання.
«Дістав уже цей недоумкуватий, – вигукнув один із перехожих, адресуючи цю ремарку міському губернатору. – Уже стількох губернаторів пересадили в усій країні, видно, що борються з цією заразою, шкода що до нашого ще не дістались».
Що вони в цих «меняйлах» знаходять? За які такі заслуги вони його тримають? Або чим ми так завинили, що нам підсовують «бракований товар»?
Люди з вірою і надією заповнюють підписні листи, мабуть, вважаючи, що субсидіарні демократичні принципи в сучасній систематиці російського політичного режиму мають хоч якусь питому вагу.
«Сподіваємось, що хоч цього разу Москва нас почує, – каже жінка пенсійного віку, заповнюючи бланк. – Скільки можна, ми вже втомились підписуватись. Я не розумію, що вони в цих «меняйлах» знаходять? За які такі заслуги вони його тримають? Або чим ми так завинили, що нам підсовують «бракований товар»?
Листівки, поширювані активістами, містять посилання на висловлювання відомого в місті політика, лідера місцевого відділення «Партії Росту» Олега Ніколаєва.
«Я ще у травні говорив, що якщо депутати не ухвалять рішення про внесення змін до міського статуту, почнеться збір підписів», – сказав Крим.Реалїі Ніколаєв.
У той самий час, політик відмовляється коментувати свою участь в (і /або причетність до) організації пікетування і поширенні інформаційних бюлетенів із підписними листами.
«Ми всі віримо в демократію, віримо в демократичні інститути, – каже Крим.Реалії депутат російської муніципальної ради Ленінського району Севастополя Максим Мішин. – А передплатна кампанія – це вираз громадської думки, це демократичний інструмент. Я не знаю, чи буде це мати практичний результат, чи вплинуть ці підписи на федеральну владу, але проводити подібні акції, безумовно, необхідно, і я свій підпис обов'язково поставлю».
У камуфляжі з загрозливим обличчям
– А що ж чиновники? Протидія якась вам готується? Інциденти були? – продовжую розмову з Іллею Кисельовим.
– В цілому, все спокійно, але без інцидентів не обійшлось. У перший же день на площу Лазарева прибув наряд поліції за анонімним викликом. Перевірили наші документи, взяли пояснення і сказали, що претензій до нас жодних не мають. Вони вже готові були їхати, коли з'явився представник уряду Володимир Рябих. Він приніс якусь ксерокопію невідомої нам відмови (у проведенні пікетування – КР), підписану 21-м числом, тобто за день до того, як ми вперше стали з пікетами, і почав вимагати, щоб ми залишили місце проведення акції. Зрозуміло, цей папірець юридичної сили не має, адже про відмову нас мають повідомляти мінімум за три дні до зазначеної дати початку пікетування. Поліція, природно, на його репліки ніяк не реагувала і залишок дня вони намагалися знайти хоч якийсь склад адміністративного правопорушення з нашого боку.
У неділю нас вшанував увагою сам Володимир Тюнін (тичасовий виконувач обов'язків голови департаменту внутрішньої політики російського уряду Севастополя – КР). Він прибув у камуфляжній формі і, зробивши загрозливий вигляд, намагався довести поліцейським, що ми є злісними правопорушниками і просив їх вжити якихось заходів. Але це на ситуацію ніяк не вплинуло, ми діємо в рамках закону і маємо намір продовжувати пікетування, незважаючи на перешкоди з боку уряду.
Якщо люди виходять на вулицю – це не просто так, не від хорошого життя. Значить, щось іде не такМаксим Мішин
На думку Максима Мішина, нинішня севастопольська влада категорично відмовляється вступати в діалог із громадським активом і це є однією з причин їхнього антирейтингу, який зашкалює.
«Губернатор, замість того, щоб відсилати своїх підлеглих усувати намети, краще б сам вийшов до волонтерів, запропонував би їм майданчик для діалогу і почав би шукати якісь точки дотику. Потрібно розуміти, що, якщо люди виходять на вулицю – це не просто так, не від хорошого життя. Значить, щось іде не так. А якщо є істотні недоробки, в першу чергу потрібно шукати їхню причину: в собі чи у своїх підлеглих. Потрібно знайти цю причину і усунути її. Сьогодні містяни, коли чують запитання: «Які позитивні зрушення відбулись за час керівництва Меняйла?» – опиняються у безвиході. Люди не знають, що відповісти. Напевно, це про щось говорить», – підсумував Мішин.
Російський політик і громадський діяч Володимир Гарначук вважає акцію зі збору підписів дуже важливою, незважаючи на те, що вона навряд чи спровокує якісь кадрові зрушення в регіональній вертикалі влади.
«Люди вкотре вирішили висловити свою думку, і це само собою дуже важливо. Севастопольці хочуть бути почутими. Навряд чи це якось вплине на кадрову політику Кремля в місті, але принципово ця акція грає вкрай позитивну роль у політичному житті міста», – наголосив Гарначук.